Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Art.170 din legea pensiilor-263/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Art.170 din legea pensiilor-263/2010

Stie cineva,in interviurile date de ministrul muncii a fost luata in discutie aplicarea art.170 din legea pensiilor privind corectarea punctajului final pentru pensionarile incepand cu 1 ian. 2013?
D-le Carp!Raspunsul CNPAS referitor la art 170 a fost dat!
,,Buna ziua.Se aplica prevederile art.170(1)din legea 263/2010 incepand cu 01/01/2013 ? Faceti cea mai simpla aplicatie pe el.Multumesc mult pentru intelegere.Cu tot respectul Carp Mircea Adjud 17/01/2013 13:37"

,, Potrivit prevederilor art. III din OUG nr. 1/2013 pentru modificarea si completarea Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, in anul 2013, indicele de corectie care se aplica punctajului mediu anual determinat conform prevederilor art. 95 din Legea nr. 263/2010, cu modificarile si completarile ulterioare, este 1,06. Acest indice de corectie se aplica si in situatia persoanelor ale caror drepturi de pensie s-au deschis incepand cu luna ianuarie 2011.In situatia acestor persoane, indicele de corectie se aplica asupra punctajului mediu anual cuvenit sau aflat in plata in luna ianuarie 2013.
01-02-2013 13:26"
Ce se poate intelege de aici?
Au ocolit raspunsul.
M-am declarat nemultumit si am facut alta interventie in aceasi zi.
Am inteles ca se va aplica astfel:

Punctaj mediu anual = 1,4

Se aplica indicele de corectie:

1,4 X 1,06 = 1.484

Punctajul mediu anual dupa aplicarea indicelui de corectie = 1,4 + 0,01484 = 1,41484

1. Se pare ca pensionarii sunt trasi pe sfoara viclean, prin modul de concepere al prevederilor legale printre care :
- La calculul acestui indice nu se mai foloseste un salariu brut “realizat” pe economie in anul anterior cum prevedea art 170 din lege care era un criteriu obiectiv ci un salariu brut pe economie “prognozat” pe anul anterior, criteriu cu atat mai subiectiv pentru faptul ca prognozarea fost facuta cu mai mult de 2 ani inaintea calculului.
- Asa cum prevede proiectul legii , nu se prevede utilizarea in calcul a valorii punctului de pensie la data efectuarii calculului ci, expresia , “valoarea punctului de pensie in vigoare la data inscrierii la pensie, actualizata cu rata medie a inflatiei pe anii 2010 si 2011” Deci se foloseste o valoare a punctului de pensie care nu se utilizeaza in calculul pensiilor pentruca aceasta nu a fost actualizata in practica cu rata medie a inflatiei pe anii 2010 si 2011.

2. Cei care au iesit la pensie dupa legea 19 - tot pe baza contributivitatii- de ce sunt discriminati, si nu beneficiaza de indicele de corectie, pentru ca baza de calcul a pensiei lor este aceeasi cu cea din legea 263, nu este schimbata cu nimic.
Iar valoarea indicelui calculata conform indicatiilor din articol nu este 1,06 oricat s-ar chinui stimabilii legiuitori.

Luand exemplu anul 2010 si anul 2011 incepand cu luna ianuarie se va constata ca apar diferente intre pensiile tuturor pensionarilor indiferent de gen, exact x 1,06, prin aplicarea indicelui de corectie conform OUG 1/2013.
Sa vedem cum se va aplica acest indice de corectie.

De ex:

1) 1,5x1,06=1,59

1,5x762,1=1144

1,59x762,1-1212

1212-1144=68 diferenta

Sau

2)1,5x101,06%=1,5159

1,5159x762,1=1156

1156-1144=12 lei

In varianta 2)ar fi chiar o pacaleala,acest indice de corectie.Adica 1,06%

Totul,este secret:Cum s-a calculat aceste indice de corectie si cum se aplica.

Eu nu vad discriminare intre cei care si-au deschis drepturile pe legea 19/2000 si cei pe legea 263/2010 prin aplicarea acestui indice de corectie.