Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Art.170 din legea pensiilor-263/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Art.170 din legea pensiilor-263/2010

Stie cineva,in interviurile date de ministrul muncii a fost luata in discutie aplicarea art.170 din legea pensiilor privind corectarea punctajului final pentru pensionarile incepand cu 1 ian. 2013?
D-le Carp,
"OUG nr1/2013 de modificare a legii263/2010 publicata in M.O.,spune:
Art. I. - Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 852 din 20 decembrie 2010, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:
1. La articolul 102, alineatele (2)-(4) se modifica si vor avea urmatorul cuprins: „(2) Valoarea punctului de pensie se majoreaza anual cu 100% din rata medie anuala a inflatiei, la care se adauga 50% din cresterea reala a castigului salarial mediu brut realizat
(3) In situatia in care unul dintre indicatorii prevazuti la alin. (2) are valoare negativa, la stabilirea valorii punctului de pensie se utilizeaza indicatorul cu valoare pozitiva
(4) In situatia in care indicatorii prevazuti la alin. (2) au valori negative, se pastreaza ultima valoare a punctului de pensie.”
[2. La articolul 102, dupa alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (21), cu urmatorul cuprins: „(21) Incepand cu anul 2013, indicatorii prevazuti la alin. (2), utilizati la stabilirea valorii punctului de pensie pentru anul urmator, sunt cei definitivi, cunoscuti in anul curent pentru anul calendaristic anterior, comunicati de Institutul National de Statistica.”
3. Articolul 170 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
Art. 170. -
(1) Pentru persoanele inscrise la pensie incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei legi, la punctajul mediu anual determinat in conditiile art. 95 se aplica un indice de corectie calculat ca raport intre 43,3% din castigul salarial mediu brut realizat si valoarea unui punct de pensie in vigoare la data inscrierii la pensie, actualizata cu rata medie anuala a inflatiei pe anul 2011
(2) Incepand cu anul 2013, castigul salarial mediu brut realizat, prevazut la alin. (1), este cel definitiv, cunoscut in anul precedent celui in care se deschide dreptul la pensie pentru anul calendaristic anterior, comunicat de Institutul National de Statistica
(3) Indicele de corectie se aplica o singura data, la inscrierea initiala la pensie
(4) Punctajul mediu anual rezultat in urma aplicarii indicelui de corectie reprezinta punctajul mediu anual realizat de asigurat, care se utilizeaza la determinarea cuantumului pensiei.”

Art. II. - In anul 2013 valoarea punctului de pensie este de 762,1 lei.

Art. III. -
(1) In anul 2013, indicele de corectie care se aplica punctajului mediu anual determinat conform prevederilor art. 95 din Legea nr. 263/2010, cu modificarile si completarile ulterioare, este 1,06
(2) Indicele de corectie prevazut la alin. (1) se aplica si punctajelor medii anuale calculate pentru persoanele ale caror drepturi de pensie s-au deschis incepand cu luna ianuarie 2011
(3) In situatia persoanelor prevazute la alin. (2), indicele de corectie se aplica asupra punctajului mediu anual cuvenit sau aflat in plata in luna intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta. "

Se poate sa explicati ce se intelege prin "definitiv "pentru 2013(adica se ia in calcul castigul salarial mediu brut din 2011 care e publicat de INSSE,fiind denumit ''definitiv"-pt. ca cel din 2012 inca nu e publicat si deci nu e "definitiv")?In anul 2011 castigul salarial mediu brut comunicat de INSSE este de 1980lei.
Indicele de corectie potrivit art 170-alin 1ar trebui sa fie:
(1980 x 43.3 :100) :762.1 = 857.34 :762.1 = 1.1249 !
Atunci ,cum s-a calculat acel indice de ,,1.06" din textul OUG.??
Deoarece facand calculul invers,eu sa zicem ,ies anul asta la pensie,cand valoarea punctului aflat in plata este de 762.1,rezulta:
1.06 x 762.1=807.826(care este 43.3% din castigul salarial din anul (2011)anterior anului precedent(2012) anului 2013 cand eu ies la pensie.Mai departe:
807.826x100:43.3=1856.64lei (castig salarial mediu brut in 2011 !!!)Ori in 2011 castigul mediu brut comunicat de INSSE este de 1980 lei.
Calculul meu,este urmatorul:
Date:
Salariul mediu brut pe 2011 =1980
Rata medie a inflatiei pe 2011 =5,79%
Valoarea punctului de pensie la data inscrierii la pensie 732,8

732,8x105,79%=775,23 valoarea punctului de pensie,actualizata cu rata medie a inflatiei pe 2011

1980x43,3%=857,34/775,23=1,1059

Eu nu sunt specialist si nu am nici o legatura cu acest indice,de corectie.

Calculul de mai sus l-am trimis la CNNP aici:

[ link extern ]

Acum este la pozitia 35.Astept interpretarea lor.Am cerut in doua randuri aplicatii legate de indicele de corectie.Prima data in 17/01/2013 13:37,iar a doua oara in 01/02/2013 ora 17:20
Eu nu am dorit decat un punct de vedere asupra termenilor destul de complicati folositi in textul OUG nr1/2013 si un dialog cu dvs.,si sa incerc si eu un calcul simplu fara sa va reprosez ceva .As dori si eu clarificari din partea unui ,,specialist"din Ministerul muncii sau CNPPasupra acelui,,1,06"care poate fi corect pentru cei care s-au pensionat in2011,dar pentru cei pensionati in 2012 si acum cei din 2013 cesta se schimba cu siguranta deoarece castigul salarial mediu brut,chiar si,,definitiv" la care se aplica acel 44.3%,este si va fi altulin fiecare an(adica pe limba legiuitorului,,anul anterior anului precedent anului de inscriere la pensie cand ,castigul salarial mediu brut,este publicat de INSSE,deci este cunoscut si deci denumit ,,definitiv" si deci numai bun de luat in calculul lor greu de explicat si facut public , de CNPP.
Eu nu stapanesc acei termeni.Cereti informatii de la CNPP asa cum am cerut si eu.
Carp Mircea a scris:

Calculul meu,este urmatorul:
Date:
Salariul mediu brut pe 2011 =1980
Rata medie a inflatiei pe 2011 =5,79%
Valoarea punctului de pensie la data inscrierii la pensie 732,8

732,8x105,79%=775,23 valoarea punctului de pensie,actualizata cu rata medie a inflatiei pe 2011

1980x43,3%=857,34/775,23=1,1059

Eu nu sunt specialist si nu am nici o legatura cu acest indice,de corectie.

Calculul de mai sus l-am trimis la CNNP aici:

[ link extern ]

Acum este la pozitia 35.Astept interpretarea lor.Am cerut in doua randuri aplicatii legate de indicele de corectie.Prima data in 17/01/2013 13:37,iar a doua oara in 01/02/2013 ora 17:20

Iata raspunsul dat de CNPP la interventia unei alte persoane:

Buna seara. Stimati Domni, va rog mult, mult, de tot sa-mi explicati

"BABESTE" cum s-a calculat acel indice de corectie al punctajului mediu anual prevazut in OUG nr. 1/2013. S-a stabilit 1.06. CUM???? Am aplicat toate cele 4 operatiuni de aritmetica elementara (plus betisoare, abac, computer, etc.) asupra datelor publicate de INS (castig mediu brut, rata inflatiei, valoarea punctului de pensie) si nu am reusit sa ajung la rezultatul de 1.06. Va rog din suflet sa ma scoate-ti din aceasata DILEMA. Astept raspunsul Dvs. si va doresc PENSII CAT MAI MARI IN VIITOR. Cu stima, Gh. Florescu. 02 febr. 2013.

Raspuns:
Potrivit art. 170 alin. (1) din Legea nr. 263/2010, asa cum a fost modificat prin OUG nr. 1/2013, pentru persoanele inscrise la pensie incepand cu data de 1 ianuarie 2011, la punctajul mediu anual determinat pentru acestea se aplica un indice de corectie calculat ca raport intre 43,3% din castigul salarial mediu brut realizat si valoarea unui punct de pensie in vigoare la data inscrierii la pensie, actualizata cu rata medie anuala a inflatiei pe anul 2011. Incepand cu anul 2013, castigul salarial mediu brut realizat, prevazut la alin. (1), este cel definitiv, cunoscut in anul precedent celui in care se deschide dreptul la pensie pentru anul calendaristic anterior, comunicat de Institutul National de Statistica.
Pentru anul 2013, valoarea indicelui de corectie astfel calculata s-a stabilit la 1,06:

castigul salarial mediu brut realizat (1980 lei) x 43,3%
valoarea punctului de pensie (762,1 lei) x rata medie a inflatiei pe anul 2011 (105,79).

Asadar indicele de corectie a fost calculat astfel:

1980x43,3%=857

762,1x105,79%=806

857/806=1,06

Cifrele au fost rotunjite.

Eu am gresit aplicand rata inflatiei,la valaoarea punctului de pensie de 732,8.