Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... teapa ing asigurari de viata
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

teapa ing asigurari de viata

intervin in discutia despre asigurari de viata ing mixt25 sau merit ,cum le zic ei astazi am urmatoarea problema in programul mixt25 banii mei erau repartizati astfel:75 bonuri de tezaur si 25% bursa am aflat cu surpriza ca in momentul in care cei 25% se pierd la bursa automat se recupereaza suma din disponibilul ramas adica din cei 75% daca ne gandim mai departe ing se joaca cu banii nostri pana ii pierde pe toti si ne mai iau si comisioane de administrare pt asta problema este ca acest lucru nu este scris in contract si consultantul ing se face ca ploua cu alte cuvinte nu are cunostinta de acst lucru cum am aflat eu ;in fiecare banca ing este un tel langa bancomat la intrare pe care daca il ridici esti automat in legatura cu banca si poti pune orice intrebare vrei cand am vazut ca pierd si pierd bani am intrebat cum e posibil dupa mine cei 75% ar fi trebuit sa fie intacti mai putin taxele de administrare cu care toti suntem de acord explicatia a fost cea de mai sus si au recunoscut verbal ca acest lucru nu este prevazut in contract ba mai mult au afirmat ca in 2008 bonurile de tezaur au avut o crestere de 6% deci daca eu am un risc de 25% minus 6% ar rezulta o pierdere de 19% plus administrarea ce pot face in acest caz va multumesc
Pot sa spun si eu ceva?Dupa mine, toata chestia asta cu asigurarile nu e inventata de noi romanii, acum.Este un mecanism foarte complex, care, functioneaza bine mersi in tarile civilizate, de vreo suta de ani.Ca noi mai adaptam pe ici pe colo, nu neg, insa, nu stiu sa existe vreo firma 100% cu capital romanesc, care sa se ocupe de aceste tipuri de asigurari.De unde deduc ca firmele astea nu-si permit sa traga asemenea tepe.sunt acoperite legal 99,9%.Faptul ca un consultant financiar ales de dvs.nu-si face treaba si nu e la curent cu tot ce se intampla, nu va informeaza exact sau "omite"anumite aspecte tine strict de faptul ca are si el un plan si o paine de mancat.
Ce credeti?am putin dreptate?
davideg a scris:

nu stiu sa existe vreo firma 100% cu capital romanesc, care sa se ocupe de aceste tipuri de asigurari

Aveti multa dreptate in privinta asta iar motivatia este ca de activitatea de investitii (depozite,burse,obligatiuni,etc.) se ocupa societati financiare , membre ale grupurilor din care fac parte si soc. de asigurari.Personalul de vanzari-consultanta din firmele de asigurari ,nu cunoaste mecanismul financiar ci numai conditiile asigurarii si rezultatele comunicate saptamanal de "uzina financiara".In perioade de recesiune globala,este f. greu sa gasesti plasamente profitabile.Nicio firma de asigurari romaneasca nu si-a putut permite sa lanseze asigurarile de viata, pana nu au venit cei care aveau deja puse la punct "uzinele de facut bani"
Toti acesti investitori straini sunt nedumeriti cum de romanii nu fac asigurari de viata? Si asta pentru ca "acolo", componenta life reprezinta 70-80% din total asigurari.(si asta de peste 150 ani!)
Eu raman la parerea ca personalul nu este bine pregatit.Si stiu ce vorbesc...
Sa nu judecam .."la global"
Consultantii din domeniul asigurari life, la toate firmele de asigurari, sunt confirmati in urma unor cursuri de formare profesionala foarte bine structurate, cu instructori specializati,documentatie si suport tehnic ultra moderne, simulari practice interactive etc.
Asa cum in toate domeniile exista si personaje care sufera de "suficienta", si aici se strecoara intrusi care nu fac decat sa aduca prejudicii atat produsului cat si firmei de la care primesc foloasele.
Peste toate se suprapun si suspiciunile generata de "tunurile" financiare la care am asistat cu totii dupa '89.
nucu$, utilizator
stimata doamna si stimate domn va mul;tumesc pt interventiile dvs am facut calcule dupa schema trimisa si totul este o varza adica am dreptate cand afirm ca pierderea este luata din disponibil sumele confirma acest lucru si mai este ceva la calculele lor rata unit-ului este din ziua cand vb nu din ziua cumpararii acestuia ori daca eu nu vreau sa rascumpar polita azi si sa o las la valoarea initiala de cumparare de ce sa-mi scada suma p-ractic ei scad de 2 ori odata prin luarea disponibilului si 2 prin scaderea pretului unit-ului nu stiu daca ma exprim cum trebuie practic la cei 75% ar fi trebuit sa castig indiferent de pierderea de 25% castig care ar fi acoperit cheltuielile sau pe aproape dar nu este asa am hotarat sa ma intalnesc cu cineva din conducere sa vad ce se mai poate face oricum daca la o suma minima ca a mea s-a pierdut atat ma intreb la cei cu sume "adevarate" ce s-a intamplat pt ca repet nimeni nu spune de acel disponibil logic ar fi fost sa am situtia de cont la pretul de cumparare si daca vreau sa rascumpar sa mi se dea val zilei de drept sau gresesc?oricum nu sfatuiesc pe nimeni sa-si faca asigurari de viata si sa pateasca ca mine si ca multi altii(care inca nu stiu)