Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Sanctiune lipsa rovinieta la mai mult de 30 de zile de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Sanctiune lipsa rovinieta la mai mult de 30 de zile de la comiterea contraventiei

Buna ziua!
Am uitat de rovineta si am circulat cu ea expirata. De atunci au trecut 30 de zile Mai pot fi sanctionat si dupa expirarea perioadei de 30 zile?
Cu stima!
va spun cateva lucruri din propria experienta : am fost amendat in decurs de 30 de zile de 4 ori , am avut 4 pr verb ptr si 4 amenzi ( care erau 8 de fapt , 4 x 38 lei si 4x 337 lei ) , am castigat 3 dintre ele ,culmea pe cele care le platisem , dar la ce a pe care nu am platit o si era prima ( deoarece eram la prima abatere "era normal sa mi dea instanta" avertisment , in luna a 7 a , mi-a expirat si n a 9 a , m au amenda )

- mie mi au fost transmise la 5 luni de la '' EVENIMENT " si am contestat acest lucru , dar nu l a bagat in seama instanta ...rezulta ca nu va va ajuta !!! numai daca treceau 6 LUNI - sase , era depasit termenul .... ve ti vedea , oricum nu va costa nimic sa incercati , e posibil sa aveti ceva sanse deoarece s -a schimbat un pic legea , au impus ca proc verb sa fie trimise in 30 zile , l a mine nu a functionat ,nu era in vigoare ..

- trebuie sa va adresati judecatoriei de pe raza careia s-a intamplat , iesirea din localitate
- nu are rost sa mergeti la proces ci doar cautati pe net formularea necesara , copii talon, ci, permis , acte auto si proces verb + amenzii le trimiteti prin posta cu recomandare de primire ,in maxim 15 zile ( lucratoare )de la primire

cereti dovada ...poza in sine , acolo e posibil sa aveti ceva surprize ... sa nu fie masina dvs ... ce ziceti ? s au mai vazut cazuri - este singurul pai de care va puteti agata ! zic eu

daca mi dati mail , va dau eu modelul ! iancu4x4 pe y
Faceți distincție între „data constatării contravenției” și „data săvârșirii faptei”.

Agentul constatator poate constata fapta în 6 luni de la săvârșirea acesteia. După ce o constată prin încheierea procesului verbal are la dispoziție 30 de zile pentru a vă comunica procesul verbal.

Deci, între data la care a avut loc fapta contravențională și data la care se constată aceasta prin încheierea procesului verbal pot să treacă 6 luni.

Nu prea aveți șanse la instanță cu acest motiv.
Patrick_ a scris:

Face?i distinc?ie între ?data constatării contraven?iei? ?i ?data săvâr?irii faptei?.

Agentul constatator poate constata fapta în 6 luni de la săvâr?irea acesteia. După ce o constată prin încheierea procesului verbal are la dispozi?ie 30 de zile pentru a vă comunica procesul verbal.

Deci, între data la care a avut loc fapta contraven?ională ?i data la care se constată aceasta prin încheierea procesului verbal pot să treacă 6 luni.

Nu prea ave?i ?anse la instan?ă cu acest motiv.

Pentru contraventia continua prevazuta de art. 8 alin. 1 din OG nr. 15/2002, constatata conform art. 9 alin. 2, aplicarea sanctiunii prin intocmirea procesului verbal de contraventie este conditionata de respectarea unui termen special de 30 de zile de la data constatarii contraventiei, conform Legii nr. 144/2012 de modificare. Astfel de la data constatarii contraventiei va curge termenul pentru ca Legea nr. 144/2012 este lege speciala fata de OG nr. 2/2001 care are doar rol de completare unde legea speciala nu dispune, pentru ca Legea nr.144/2012 este lege ulterioara legii nr. 76/2012, pentru ca oricum momentul de la care curge termenul prescriptiei raspunderii contraventionale intra sub incidenta legii contraventionale mai favorabile. Data constatarii contraventiei de cand curge termenul de 30 de zile, este data inregistrarii faptei cu ajutorul mijloacelor tehnice omologate, iar nu data intocmirii procesului verbal de constatare al contraventiei , altfel nu ar mai curge acest termen, anihiland vointa legiuitorului care a urmarit tocmai reducerea termenului de 6 luni, pentru a se preveni astfel situatia cand un proces-verbal este comunicat, uneori, dupa luni de zile.
Acelasi termen de 30 de zile de la constatarea contraventiei curge si pentru comunicarea procesului verbal de constatatare al contraventiei catre contravenient. Avem iar un termen special care nu se calculeaza de la data emiterii PV.
Prescriptia executarii sanctiunii poate fi constatata de catre instanta investita cu solutionarea plangerii contraventionale, conform art. 14 OG nr. 2/2001.

Sursa mesajului:
[ link extern ] /
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Nu e chiar așa.

Cu atât mai mult cu cât săvârșirea faptei se constată prin mijloace tehnice, data constatării faptei de către agentul constatator poate fi alta decât data săvârșirii faptei.

Intenția pe care a avut-o legiuitorului prin modificările legislative citate de D-voastră a fost de a nu se mai încheia alte procese verbale de contravenție înainte ca ultimul proces verbal să fie comunicat și nu să deroge de la prevederile art. 13 alin. 1 din OG nr. 2/2001, privind regimul juridic al contravențiilor.

Vedeți practica judiciară.
Patrick_, utilizator
ART.9
(3) În cazurile prevăzute la alin. (2), procesul-verbal de constatare a contravenţiei se poate încheia şi în lipsa contravenientului, după identificarea acestuia pe baza datelor furnizate de Ministerul Administraţiei şi Internelor - Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor sau a conducătorului auto, în cazul utilizatorilor străini. Procesul-verbal se întocmeşte şi se comunică contravenientului în termen de 30 de zile de la data constatării contravenţiei, interval în care nu se pot încheia alte procese-verbale de constatare a contravenţiei pentru încălcarea prevederilor art. 8 alin. (1)."

Eu tocmai asta inteleg ca ar fi schimbarea, data constatarii contraventiei este data inregistrarii faptei cu ajutorul mijloacelor tehnice omologate, iar nu data intocmirii procesului verbal de constatare al contraventiei.