Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Sanctiune lipsa rovinieta la mai mult de 30 de zile de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Sanctiune lipsa rovinieta la mai mult de 30 de zile de la comiterea contraventiei

Buna ziua!
Am uitat de rovineta si am circulat cu ea expirata. De atunci au trecut 30 de zile Mai pot fi sanctionat si dupa expirarea perioadei de 30 zile?
Cu stima!
Buna. Am si eu o situatie. In septembrie, anul curent, am primit o amenda, ca in martie am fost surprins cu o camera, fara sa am rovinieta. Constatarea contraventiei, conform procesului verbal a fost in septembrie. Dar din martie pana in septembrie am tot circulat fara rovinieta, pur si simplu am uitat. Intrebarea este, o sa primesc amenda pentru fiecare luna in parte? Chestia e ca daca trimiteau amenda in 30 de zile, cumparam si eu rovinieta. Consider ca este hotie legala.