Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Mama divortata dar are copil cu alt barbat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Mama divortata dar are copil cu alt barbat

buna ziua, sora mea este separata de primul sot iar sentinta a aparut doar in noiembrie,adica acum 8 luni , ea acum are copil cu alt barbat ,ei fiind necasatoriti, iar cand au incercat sa l declare cei de la primarie i au spus ca nu se poate declara alt tata decat fostul sot decat dupa 9 luni de la pronuntatrea sentintei. Ce poate ea sa faca in momentul de fata/ cum sa declare copilul avand in vedere ca e nascut deja de o sapt , daca ar face o declaratie cu tatal copilului la starea civila cum ca amandoi sunt parinti ar avea vreun efect.Mi se pare aberant sa fi divortat sa faci alt copil si sa trebuiasca sa l treci pe fostul sot ca si tata, asta i au spus cei de la primarie.Va rog daca ati putea sa mi dati un raspuns cat de rapid va multumesc
Ok. Am inteles.
jocandi, scuze ca nu am sesizat gluma :)

gi-jane2..sunt de acord cu speta pe care o descrieti insa in cazul de fata intrebare este a reclamantului. Cel care revendica paternitatea, si de aceea trebuie sa aduca dovada in sustinerea reclamatiei.
Ori eu, care nu sunt de specialitate, ma gandesc la faptul ca aducand o dovada greu de contestat (sau imposibil de contestat), repectiv testul ADN - pe care are interesul si cred ca, pana la urma si obligatia, sa il faca - atunci nu ar mai avea nevoie si de martori.
Poate ar fi un mod mai simplu si mai scurt de a rezolva.

CrisB, utilizator
Interes nu are pt ca stie ca e copilul lui, n-are nevoie de alte dovezi, apoi nici sa verse vreo 4000 de lei cat costa testul.
Puteti propune doar proba cu martori si interogatorii.