Rămâi informat cu avocatnet.ro, acum și pe Google News. Click aici și apasă pe urmărește-ne (follow sau steluță)!
1. titularul dreptului de proprietate periodica
a) poate pretinde partajul judiciar in caz de neintelegeri cu privire la sistarea proprietatii periodice
b)poate introduce singur impotriva unui tert o actiune in revendicare cu privire la bunul respectiv
c)care nu permite celorlalti cotitulari sa exercite dr proprii poarte pirde, prin hotarare judecatoreasca, dreptul de proprietate periodica
2. Actiunea in revendicare
a) este exclusa in materie mobiliara, deoarece posesia bunul mobil litigios exercitata de parat valoreaza proprietate
b) se deosebeste de act. posesorie prin aceea ca nu pretinde corectarea unei simple situatii de fapt
c) poate fi exercitata de un singur copropietar
3. dreptul de superficie:
a)ii confera titularului sau si atributul de dispozitie materiala asupra unui teren
b)se stinge prin neuz intr-un termen de 30 de zile de la ultimul act material de utilizare a terenului
c) poate fi constituit pe cale conventionala pentru o durata determinata
am remarcat ca din 120 si ceva care urmareau acest subiect au mai ramas 34..hmm.. nu o si suficient de interesant ori interactiv?!?!
Are dreptate Carmen...la toate cererile de interventie este nevoie de intampinare pentru ca art 64 65 se aplica tuturor.
1. titularul dreptului de proprietate periodica
a) nu - doar prin buna invoiala, b)da c)da
2. Actiunea in revendicare
a) nu b) da c) da
3. dreptul de superficie:
a)ii confera titularului sau si atributul de dispozitie materiala asupra unui teren - daca se refera la dispozitia materiala pentru a construi da, dar asa in general nu.
b)nu c) da