Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... neconcordanta indemnizatie concediu nastere si lauzie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

neconcordanta indemnizatie concediu nastere si lauzie

Sotia mea a nascut in octombrie 2008 dupa care a beneficiat de concediu de maternitate si lauzie de 126 zile timp in care a primit indemnizatia pentru acet tip de concediu. indemnizatia din cate am citit este de 85% din venitul din ultimile 12 luni dar nu mai mult de 12 salarii minime brute pe economie (de la 01.01.2009 in cuanatum de 600 ron) dar sotia a primit mai putin.Mentionez ca sotia a avut un salariu de 9600 ron, net, timp de 4 ani fara intreruperi fiind manager de top la o multinationala. Indemnizatia lunara a fost de 4600 ron in loc de 7200 ron (de la 01.01.2009). Statul Roman a calculat in felul urmator: suma a 12 salarii minime brute pe economie din care s-a acordat 85%. Este corect acest calcul sau este gresit? Ma poate ajuta cineva? Nu ducem lipsa de bani in familie dar consider ca au fost incalcate unele drepturi.
Prevederile Legii 19/2000 referitoare la concediul si indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca, concediul si indemnizatiile pentru prevenirea imbolnavirilor si recuperarea capacitatii de munca, concediul si indemnizatia pentru maternitate, concediul si indemnizatia pentru ingrijirea copilului bolnav au fost abrogate de la 1 ianuarie 2006 prin art. 60 din O.U.G. nr. 158/2005, publicata la 29 noiembrie 2005.
dar la data nasterii copilului meu salariul minim brut pe economie era de 540 ron deci ar fi trebuit sa obtinem din partea statului o indemnizatie de 6480 ron sau din acestia se iau 85%? oricum dansa a primit doar 4600 ron. a cerut explicatii la HR si de acolo a aflat ca statul a luat o baza de calcul de 6000 ron dar veniturile in ultimi 4 ani au fost de 9600 ron fix.
(540X12=6480)
edward_zone, utilizator
Plata indemnizatiei revine angajatorului, care solicita la randul lui cuantumul sumei de la Casa de asigurari d esanatate, iar banii se acorda din Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate.
Casa de asigurari de sanatate are posibilitatea sa controleze modul de acordare a concediilor, prevazute de OUG 158/2005.
Faceti o cerere in scris la angajator, dar si la Casa de asigurari pentru plata diferentei de bani.
Astfel, vi se va explica si modul de calcul.
Normele de aplicare a prevederilor OUG 158/2005 sunt prevazute in Ordinul nr.60/2006 al Ministerului Sanatatii.
Multumesc!
Insa nu poate cineva sa-mi spuna cu exactitate care este valoarea indemnizatiei de nastere si lauzie de 126 zile la un salariu fix net de 9600 ron in ultimii 4 ani, concediu inceput cu 28.10.2008?
Multumesc!
Ar fi interesant daca ar raspunde cineva la intrebarea pusa mai sus. M-ar interesa si pe mine. Si m-ar mai interesa ce contributii se retin din baza de impozitare in cazul concediului pentru sarcina si lehuzie!