Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Numerele de Germania de 5 zile sunt valabile in ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Numerele de Germania de 5 zile sunt valabile in Romania?

Buna!numele meu e rares si acu doua saptamani circulam cu o masina adusa din germania cu numere galbene de 5 zile valabile(valabile 100% cumparate de mine din germani) pana a doua zi....m-a oprit un politist si mi-a spus ca numerele nu sunt valabile si ca circul cu un autoturism radiat din circulatie,...dupa care acesta mi-a intocmit un dosar penal potrivit art.111,alin 1,lit b din o.u.g. 195/2002 republicata,cu modificarile si completarile ulterioare
Poate sa ma lamureasca cineva si pe mine,daca s-a comis o nedreptate din partea politistului sau aveam voie sa circul cu acele numere in ro?
Buna intrebarea dvs...am avut ocazia zilele trecute sa pariticip la o reuniune pe o anume tema in Germania ..acolo am intalnit francezi, italieni, spanioli, austrieci...si alte nationalitati..dar.
Aceasta intalnire a fost in nordul Gemaniei la Lubeck..acolo foarte multe parcuri de masini..La sfarsitul sesiuni cativa italieni ..francezi..si spanioli au cumpaarat masini..TOATE CU NR GALBENE PE 5 ZILE...eu I-am intrebat daca este legal sa circule cu aceste nr galbene..si ei au spus ce este perfect legal in tara de orgine...
Eu am afirmat ca in Romania sau Ungaria nu este tocmai legal tranzitarea zonei cu aceste nr...ei au afirmat..ca noi suntem stat in stat....avem legi care nu tin cont de UE...ca mai avem multe de facut...ca asa inteleg alesi nostri democratia...

Buna ziua!Cum pot lua legatura cu tine Valentin ca si eu sunt în aceeasi situatie si nu stiu cum sa o scot la cap?.Multumesc
Salut Valentin!Îmi poti lasa un nr de telefon pentru detalii.

valentin2873 a scris:

Numerele galbene sunt valabile in Romania. Dosar penal este un abuz al politiei fara nici un suport daca aveti Probleme contactati-ma ca va dau toate detalile v.colceriu@gmx.de