Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Locuinta familiei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Locuinta familiei

Buna ziua,
Cum pot declara locuinta familiei, in apartamentul sotului, daca acesta nu este de acord? Sotul a dobandit ap. de la tatal sau prin donatie cu uzufruct viager. Nu am acces la actele apartamentului, cunosc doar adresa. Insa este locul unde locuim de cand ne-am casatorit si avem si un copil minor. Eu detin o garsoniera cumparata inainte de casatorie si acolo am declarat domiciliul meu si al copilului, pt. ca sotul refuza sa ma ia in spatiu.
Pot afla de la OCPI, nr cadastral daca cunosc doar adresa si pot declara ca acolo este locuinta familiei, chiar daca sotul este impotriva?
Multumesc
Sa lamurim cateva aspecte.
Daca se va declara ca fiind locuinta minorului imobilul grevat de sarcini, acesta va beneficia de multe avantaje, unul dintre aceste avantaje ar fi ca nu puteti fi evacuati si nu se poate vinde acest imobil care constituie locuinta minorului - Cod civil.
Donatia cu sarcina viagera de intretinere, poate fi oricand revocata pentru neindeplinirea obligatiei de intretinere.
Intretinerea poate fi prestata in natura prin asigurarea de medicamente, hrana si altele, ori prin asigurarea unei sume de bani ce se va plati lunar. - Cod civil.
Doamna vorbeste in caz de divort. Cand locuinta minorului se restabileste.
Despre ce evacuare vorbiti dv. si la ce temei/art. din Codul civil va referiti? Imi e greu sa identific acum...
NU exista intretinere, doamna ne-a spus de uzufruct.

Doamna, ar trebui sa discutati cu un avocat; puteti incheia un act cu sotul daca acesta intelege nevoia dv. de a va proteja.
Casnicia e ca o asociere intre doi asociati egali in drepturi, insa cu venituri si posibilitati difeerite. Nu e pur financiara institutia in cauza.