avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... hartuire sexuala in spania
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

hartuire sexuala in spania

va salut si va multumesc ca ati deschis topicul meu. Sotia mea a lucrat in Spania la capsuni in perioada 2003-2005, acolo a fost abordata de patron care i-a placut de ea, a promovat-o, afacut-o asistenta lui, si a incercat s-o impresioneze prin gesturi si atentii pana cand ea a inceput sa-l indrageasca, apoi a iinitiat cu ea apropieri fizice si chiar o tentativa de abordare sexuala, sotia mea nu a refuzat si probabil ca sunt motive amerstecate: singuratate, criza afectiva, dorinta de a nu iesi din gratiile sefului, si chiar sentimente de de simpatie la adresa acelui barbat, pana la urma relatia s-a stins din pricina retragerii sotiei mele care s-a simtit folosita Eu sotul, am aflat abea in 2009 si ma simt lezat, pot face ceva ca sa-l pedepsesc pe acel barbat?
Eu nu prea inteleg situatia... Vreti sa va razbunati pe dl respectiv dar spuneti ca sotia dvs de fapt nu s-a impotrivit, ci a fost "copartasa" la priviri tainice si gesturi tandre. Ce hartuire sexuala vedeti in aceasta situatie?
In legislatia Uniunii Europene, hartuirea sexuala e definita ca : „orice forma de comportament de natura sexuala nedorit, verbal, non-verbal sau fizic, care are loc cu scopul sau efectul de a viola demnitatea cuiva, indeosebi atunci cand se creeaza si un mediu de lucru intimidant, ostil, degradant, umilitor sau ofensiv". Din ce spuneti dumneavoastra aici nu rezulta hartuirea sexuala, asa cum au spus si distinsele mele colege.
Sa fim seriosi!?
Unde este hartuirea sexuala.Daca este placere...chiar dvs. ati mentionato in interventie. E drept ca placerea a venit mai tirziu si ca urmare a unor facilitati create.
Si pina la urma,ce garantie aveti in ce va spune sotia...:)
Inteleg punctele d-voastra de vedere, dar uite niste argumente:
Acest patron a facut contract de munca numai femeilor, eu am fost nevoit sa raman acasa,
o femeie singura este vulnerabila emotional si face sau nu face fata, ea trebuie sa ramana pana la sfarsitul contractului.
acest barbat care din pacate era si un tip placut si cu farmec personal a facut ochi dulci unei femei despre care stia ca e maritata ( caci el ii facuse contract) la locul de munca pe care il detinea ca si patron,
a promovat-o de la munca grea cu plantele la cea de asistenta lui personala si avea un permanent contact cu ea, a profitat de aceasta ca sa o seduca si sa o impresioneze. nu e o hartuire prin persecutie, ci prin favorizare si protectie care este o nevoie acuta a unei femei singure in tara straina.
A initiat apropireri fizice, gen imbratisari sarutari si discutii amoroase unei femei singure angajata de el care era intr-o stare de confuzie emotionala si chiar de o dependenta afectiva de el.
In anumite momente a cerut gesturi indecente de la o angajata de-a lui femeie singura si cu barbatul lasat acasa in tara.
Bine nu e hartuire , e seductie, e corupere, e adulter, nu stiu ce e. dar e legal ce-a facut? legea permite acest comportament?
nu este vb de nici oinfractiune din moment ce l a acceptat

Alte discuții în legătură

Adulter, coruptie de minori? adelina2008 adelina2008 Unchiul meu, care este casatorit si are varsta de 50 de ani, a intretinut relatii sexuale cu o minora de 15 ani. Daca minora a fost de acord, unchiul meu poate ... (vezi toată discuția)
Are dreptate patronul marianelena marianelena pentru ca la sotie la serviciu aceasta este discriminata direct ,exercitand o presiune morala enorma pt. asi da demisia ,astazi am telefonat la servicii la ... (vezi toată discuția)
Sexul si divortul rickylaura rickylaura Un prieten a divortat de curind dupa o casnicie de 8 ani cu 2 copii. Sotia a divortat pentru ca: el statea prea mult la calculator, nu o ajuta in casa, vorbea ... (vezi toată discuția)