avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Nelamurire, urmarit penal pentru introducere droguri ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Nelamurire, urmarit penal pentru introducere droguri fara drept in tara

Va salut, scriu pe acest forum cu interesul de a afla ce se intampla mai exact in dosarul meu caci eu nu inteleg nimic #-o

Totul a inceput de cand am plasat o comanda pe internet prin intermediul site-ului amazong pentru achizitionarea unor pigmenti de vopsea pe baza de zync la pretul de 4,99$ .Firma care se ocupa cu aceste substante provine din China.Totul bine, pachetul a fost trimis destul de repede, mi-a fost transmis un AWB de firma dar cand a ajuns in Otopeni au aparut problemele.Pe awb au aparut notificari cum ca pachetul a fost oprit pentru investigatii, ok nici-o problema.Totul a durat cca. 3-4 zile si pachetul a fost fost eliberat si trimis spre mine.L-am ridicat de la curier fara nici-o problema. Dupa cateva saptamani am mai dat o comanda tot de pe amazon , tot de la aceeasi firma, aceleasi notificari in AWB.Pachetul fost retinut pentru investigari, dupa cateva zile l-au trimis spre mine.Ei bine, dupa ce a venit curierul sa imi dea pachetul hopa, militienii m-au saltat.Pentru ce?nu stiu, am fost dus la sectia judeteana pentru declaratii, au inceput sa faca poze la pachet si tot felul, nu stiam ce se intampla.M-au trimis acasa si au spus ca ma vor contacta ei din caz de ceva, ei bine dupa cateva saptamanii s-au prezentat la usa mea 2 persoane de la DIICOT cu o citatie cum ca sunt chemat la audieri, ok :O . M-am prezentat la sediu, au inceput sa ma asalteze cu tot felu de intrebari pt care nu aveam raspuns.Mi-au aratat dosarul meu penal (precizez ca nu am mai avut dosar penal pana acum ) si acolo am observat ca sunt cercetat pentru introducere de droguri in tara fara drept, consum, trafic si efectuare de substante psihoactive din cauza ca in acel pachet se aflau niste substante psihoactive cu o denumire de care nu am avut habar, nu am comandat asa ceva. Citind dosarul am observat ca eu sunt cunoscut pentru chestii de genul, ca am experiente in asa ceva, ca am anturaje infractionale si tot felul de chestii, nu stiu cum s-a ajuns la asa ceva.Apare doar numele meu in dosar. M-au trimis acasa dupa audieri dupa care in cateva saptamani primesc prin posta rechizitoriul dosarului meu. M-am prezentat cu un avocat sa vad despre ce este vorba ( sa vad dosarul mai intai ). Ei bine, in dosar erau cateva lipsuri fata de atunci cand am fost chemat.Insa au aparut probe ( 3 poze cu mine ridicand acel pachet de la curier ) si atat. Precizez ca in pachet se afla si un manual de folosire a acelor substante si nu preciza nicaieri ca contine substante interzise sau acea substanta de care sunt eu acuzat.Starea mea financiara nu imi permite un avocat foarte bun, imi este teama sa nu fiu tras la raspundere pentru ceva ce nu am facut X-(
Cam asta este pataniea mea, orice sfat sau solutie este binevenita:sorry:
cateva pareri practice:
- oxidul de zinc are multiple intrebuintari, iar faptul ca pachetul a petrecut cateva zile prin vama ar fi trebuit sa va dea de banuit. e bine sa fiti prudent cand lucrati cu reguli pe care nu le stiti. importul, chiar pentru persoane fizice, este un lucru profesionist.
- sunt de parere sa va gasiti un sprijin de calibru din zona tehnica, care sa aiba cunostintele si prestigiul necesare a le explica organelor cum sta treaba. pe limba lor. un avocat se ocupa de formalitati, nu are stiinta de a intra in fondul problemei
- pe de alta parte, de ce va trebuie sa luati de pe amazon cand gasiti si pe la angrosistii de pe aici? v-ar fi permis sa va folositi de cunostintele lor.
Am banuit eu ceva dar stiind faptul ca nu am treaba cu nereguli nu am bagat prea tare de seama, am comandat de pe amazon deoarece am gasit la un pret foarte mic.
Eu nu sunt acuzat de acel zync, eu sunt acuzat de o substanta care a iesit la analize de care eu nu aveam habar si nu are legatura cu zyncul. O substanta chimica care nu era scrisa nici pe colet, nici in manualul de folosire si nici pe pagina de unde am achizitionat produsul
dariusmalte a scris:

Am banuit eu ceva dar stiind faptul ca nu am treaba cu nereguli nu am bagat prea tare de seama, am comandat de pe amazon deoarece am gasit la un pret foarte mic.
Eu nu sunt acuzat de acel zync, eu sunt acuzat de o substanta care a iesit la analize de care eu nu aveam habar si nu are legatura cu zyncul. O substanta chimica care nu era scrisa nici pe colet, nici in manualul de folosire si nici pe pagina de unde am achizitionat produsul


editare: m-am informat de acea substanta pe internet si din cautarile mele a rezultat faptul ca acea substanta costa 20$ GRAMUL! eu nu imi permit asa ceva
totusi, la urma urmei, despre ce e vorba? fondul problemei consta in rezultatul analizelor.
faptul ca v-ati informat cat costa e meritoriu, dar irelevant.
la substante controlate intra si acetona, de exemplu.
pai nici eu nu stiu despre ce este vorba!! sunt acuzat de introducere de droguri in tara fara drept, trafic, efectuare si consum de substante psihoactive din simplul fapt ca m-au prins ridicand un pachet comandat din china.Ei au trimis pigmentii spre un laborator pentru verificari si acolo au constatat ca in pigmentii de vopsea se afla o substanta interzisa in Romania considerata drog ( nu imi pot explica cum pentru ca nu semana deloc a drog + ca ii destul de toxica, o foloseam in compozitie cu uleiuri pentru a crea straturi de vopsea ).Timp de 3 luni de zile am fost urmarit de DIICOT, mi s-a facut rechizitoriul.Din rechizitoriul rezulta tot ce am scris de la inceput. Cum au ajuns ei la concluziile astea?NU STIU!!! Probele lor sunt: 3 poze in care sunt surprins ridicand pachetul de la curier (din tot dosarul astea sunt singurele lor probe). Mi se pare foarte ilogica treaba asta.
Cum pot ei sa ma acuze de efectuare de substante psihoactive, consum si trafic fara dovezi?pana la urma este DIICOT nu? ma gandesc ca sunt tot felul de experti si ei ma acuza prin simplul fapt ca am comandat niste pigmenti care contineau o substanta despre care nu aveam habar?

Alte discuții în legătură

Traficul de produse sau substanţe toxice (art.359 ncp) art. 271 din legea nr. 86/2006 privind codul vamal al pomâniei cu aplic. art. 38 alin. 1 c.p. neowise neowise Buna ziua tuturor! Titlul pe care l-am pus mai sus este obiectul dosarului meu. Anul trecut am comandat un puternic antidepresiv pe un site popular din China, ... (vezi toată discuția)
Despre etnobotanice, va rog nu ocoliti intrebarea mea Mihai1888 Mihai1888 Cu toate rusinea , recunosc ca consum etnobotanice de ceva timp si cumparam de la orice vanzator , la un moment dat m am saturat sa tot dau 20 -30 de lei pe ... (vezi toată discuția)
Substante legale confiscate Andrei900 Andrei900 Buna Ziua, astazi am fost luat de pe strada, dus la sectie, iar asupra mea aveam un colet nedesfacut.Acolo m-au perchezitionat, si au luat coletul respectiv ... (vezi toată discuția)