avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Nelamurire, urmarit penal pentru introducere droguri ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Nelamurire, urmarit penal pentru introducere droguri fara drept in tara

Va salut, scriu pe acest forum cu interesul de a afla ce se intampla mai exact in dosarul meu caci eu nu inteleg nimic #-o

Totul a inceput de cand am plasat o comanda pe internet prin intermediul site-ului amazong pentru achizitionarea unor pigmenti de vopsea pe baza de zync la pretul de 4,99$ .Firma care se ocupa cu aceste substante provine din China.Totul bine, pachetul a fost trimis destul de repede, mi-a fost transmis un AWB de firma dar cand a ajuns in Otopeni au aparut problemele.Pe awb au aparut notificari cum ca pachetul a fost oprit pentru investigatii, ok nici-o problema.Totul a durat cca. 3-4 zile si pachetul a fost fost eliberat si trimis spre mine.L-am ridicat de la curier fara nici-o problema. Dupa cateva saptamani am mai dat o comanda tot de pe amazon , tot de la aceeasi firma, aceleasi notificari in AWB.Pachetul fost retinut pentru investigari, dupa cateva zile l-au trimis spre mine.Ei bine, dupa ce a venit curierul sa imi dea pachetul hopa, militienii m-au saltat.Pentru ce?nu stiu, am fost dus la sectia judeteana pentru declaratii, au inceput sa faca poze la pachet si tot felul, nu stiam ce se intampla.M-au trimis acasa si au spus ca ma vor contacta ei din caz de ceva, ei bine dupa cateva saptamanii s-au prezentat la usa mea 2 persoane de la DIICOT cu o citatie cum ca sunt chemat la audieri, ok :O . M-am prezentat la sediu, au inceput sa ma asalteze cu tot felu de intrebari pt care nu aveam raspuns.Mi-au aratat dosarul meu penal (precizez ca nu am mai avut dosar penal pana acum ) si acolo am observat ca sunt cercetat pentru introducere de droguri in tara fara drept, consum, trafic si efectuare de substante psihoactive din cauza ca in acel pachet se aflau niste substante psihoactive cu o denumire de care nu am avut habar, nu am comandat asa ceva. Citind dosarul am observat ca eu sunt cunoscut pentru chestii de genul, ca am experiente in asa ceva, ca am anturaje infractionale si tot felul de chestii, nu stiu cum s-a ajuns la asa ceva.Apare doar numele meu in dosar. M-au trimis acasa dupa audieri dupa care in cateva saptamani primesc prin posta rechizitoriul dosarului meu. M-am prezentat cu un avocat sa vad despre ce este vorba ( sa vad dosarul mai intai ). Ei bine, in dosar erau cateva lipsuri fata de atunci cand am fost chemat.Insa au aparut probe ( 3 poze cu mine ridicand acel pachet de la curier ) si atat. Precizez ca in pachet se afla si un manual de folosire a acelor substante si nu preciza nicaieri ca contine substante interzise sau acea substanta de care sunt eu acuzat.Starea mea financiara nu imi permite un avocat foarte bun, imi este teama sa nu fiu tras la raspundere pentru ceva ce nu am facut X-(
Cam asta este pataniea mea, orice sfat sau solutie este binevenita:sorry:
Daca v-au trimis in judecata inseamna ca exista niste dovezi.

Incercati sa va angajati avocat ca sa va aparati sau macar sa mearga avocatul sa studieze dosarul ca sa se lamureasca.
Din ceea ce ziceti dvs. nu ati parea vinovat dar parchetul probabil ca are ceva la baza...
Ca este asa cum considera ei sau nu urmeaza sa analizeze instanta dar trebuie sa va si aparati temeinic.
Daca aveti avocat angajat cred ca el este cel mai in masura sa va raspunda la toate intrebarile, nu rezolvati nimic cu presupunerile.
Daca doresti un sfat bun, te rog sa trimiti un link cu produsul comandat pe amazon.
dariusmalte a scris:

Probele lor sunt: 3 poze in care sunt surprins ridicand pachetul de la curier (din tot dosarul astea sunt singurele lor probe).


Dariusmalte, din cate inteleg eu de la tine probele nu sunt doar cele trei poze. Cred ca proba principala a acuzarii sunt analizele de laborator care ai precizat ca au fost efectuate.

Ca sa iti construiesti o aparare eficienta cred ca ar trebui sa identifici in mod clar cu ce seti de acord si cu ce nu esti de acord.

Sa luam cele trei poze: Aici nu ai ce sa contesti si sunt convins ca si daca nu ar fi existat fata demonstrata prin acele poze ai fi recunoscut-o ... si anume ca ai ridicat coletul de la firma din China. Acest lucru nu cred ca te afecteaza foarte mult pentru ca nu ai incercat nicodata sa negi faptul ca ai facut o comanda online si ai ridicat-o de la curier. In legatura cu comanda cred ca ar trebui sa iti construiesti probele in cel mai scurt timp posibil (peste 2-3 zile poate nu va mai exista acea firma pe internet).
1. Ce cred ca te-ar putea ajuta aici: emailul prin care ti s-a confirmat comanda (presupun ca il mai ai) - printeaza-l si pune-l in dosarul de probe care ti-l construiesti. Plata prin care ai achitat comanda (extras de cont, orice ai la dispozitie, email de confirmare a platii).
2. Cred ca reprezinta un element foarte important deoarece dovedeste pretul platit pentru colet. Sa nu uitam ca acuzarea nu are cum sa dovedeasca ca pretul platit este altul (mai mare) pentru ca ar fi existat dovezi la dosar. Neexistand alte dovezi referitoare la pretul tranzactiei presupun judecatorul va stabili ca pretul real al tranzactiei este cel comunicat de tine.
3. pagina de prezentare a produsului comandat consider ca este foarte importanta si ar trebui sa o atasezi la dosarul tau. Intrucat finantele tale sunt limitate straduieste-te sa faci de unul singur traducerea si sa fie cat mai exacta. Evidentieaza in pagina de prezentare a produsului utilizarile acestuia (in special cele legate de colorarea vopselurilor). In felul acesta vei stabili scopul in care l-ai comandat. Tot legat de prezentarea produsului adauga la dosar si o copie a manualului de utilizare (preferabil tradus in romana). Evidentieaza si aici utilizarile produsului iar daca sunt atentionari legate toxicitate, evitarea inghitirii acestuia etc evidentieaza-le si pe acestea. Daca ai informatii despre compozitia chimica a pigmentului foloseste-le pentru a demonstra ca nu ai avut cunostinte ca ar contine respectiva substanta (de 20$ gramul). Orice alte informatii care pot demonstra ca acea substanta nu intra (sau nu ar fi trebuit sa intre) in compozitia pigmentilor cu siguranta ca te-ar ajuta.
4. Pagina de prezentare a firmei de unde le-ai comandat - ma gandesc ca ar avea relevanta pentru ca ai demonstra domeniul de activitate in care functioneaza. Daca se ocupa strict cu fabricarea pigmentilor presupun ca te-ar ajuta.
5. Dovedeste scopul in care foloseai pigmentii --- acela de a realiza creatii artistice. Cum le comercializezi? Unde le expui? Ai un site? .... daca nu macar cateva creatii trebuie sa ai sa dovedesti ce ai facut (nu stiu exact ce anume faci .... poate faci tablouri din acelea SF cum am mai vazut pe strazi in occident cu tot felul de spray-uri colorate). Indiferent ce faci va trebui sa dovedesti (nu neaparat cu diploma cum ti-a zis avocata - desi ar fi fost mai usor - ci cu creatiile tale). Poti sa te filmezi sau sa te fotografiezi cand faci o astfel de creatie si sa aduci dovada).
6. Un capat de acuzare ar fi consumul de substante psihoactive. Intereseaza-te daca poti obtine un certificat medical din care sa reiasa ca nu consumi astfel de substante si pune-l la dosar. Presupun ca asa vei demonstra si reaua credinta a acuzatorilor - in sensul ca fac acuzatii doar la modul declarativ fara sa prezinte nici o dovada. La fel si in cazul traficului. Traficul din cate stiu eu inseamna sa vinzi nu sa detii iar acuzarea nu are nici o dovada ca ai facut trafic.

Urmatoarea dovada care o are acuzarea sunt analizele de laborator.
Aici trebuie sa te hotarasti daca vei contesta sau nu acest lucru. Din punctul meu de vedere ai doua variante.
Prima este sa vezi daca au dreptate si aici ar trebui sa faci o contraexpertiza (nu am detalii despre costuri si daca ti-o poti permite si nici macar daca ai unde sa faci o astfel de contraexpertiza). Cel mai probabil vei desoperi ca substanta respectiva se afla intr-adevar in pigment ca nu vad de ce ti s-ar inscena asa ceva (cel putin din informatiile care ni le-ai pus la dispozitie pana acum).
A doua varianta ar fi sa admiti ca analizele sunt corecte si sa demonstrezi ca in nici un caz nu ai avut cunostinta despre existenta acelei substante.

7. Un alt lucru de care te poti lega este cantitatea de substanta descoperita in pigmentul tau. Daca este peste un gram nu vad cum ai fi putut sa o obtii platind 5$ cand gramul costa 20$

8. Este evident ca ai nevoie de aparator. Daca esti convins ca nu poti sa angajezi unul cu experienta si esti dispus sa iti asumi acest risc incearca sa gasesti unul care sa lucreze gratis (ca sa isi faca mana) si lasa in seama lui documentaia juridica si ocupa-te singur de instrumentarea dosarului. Mergi la tribunal si baga-te in vorba cu oamenii de pe acolo si poate gasesti un avocat care sa te ajute.. In orice caz nu ignora ce ti sa intampla pentru ca daca nu te vei apara corect vei ajunge sa platesti pentru fapte nesavarsite. Ai fost bagat intr-un joc ale carui reguli nu le cunosti si poti pierde prin viciu de procedura. Poti avea dovezi care te disculpa si daca nu stii cand sa le prezinti sa nu iti fie acceptate.

Bafta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Traficul de produse sau substanţe toxice (art.359 ncp) art. 271 din legea nr. 86/2006 privind codul vamal al pomâniei cu aplic. art. 38 alin. 1 c.p. neowise neowise Buna ziua tuturor! Titlul pe care l-am pus mai sus este obiectul dosarului meu. Anul trecut am comandat un puternic antidepresiv pe un site popular din China, ... (vezi toată discuția)
Despre etnobotanice, va rog nu ocoliti intrebarea mea Mihai1888 Mihai1888 Cu toate rusinea , recunosc ca consum etnobotanice de ceva timp si cumparam de la orice vanzator , la un moment dat m am saturat sa tot dau 20 -30 de lei pe ... (vezi toată discuția)
Substante legale confiscate Andrei900 Andrei900 Buna Ziua, astazi am fost luat de pe strada, dus la sectie, iar asupra mea aveam un colet nedesfacut.Acolo m-au perchezitionat, si au luat coletul respectiv ... (vezi toată discuția)