Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contractul de concesionare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contractul de concesionare

am nevoie de ajutorul vostru in urmatoarea problema: un teren concesionat se poate transmite? daca da, care sunt pasi?
mah,tu faci confuzie sau poate nu ne-am prins noi.din ce spui tu nu are cum sa fie vb de contract de concesiune,ci un contract de arenda,in care arendasul are un drept de preemtiune la cumpararea ulterioara a terenului,dar acest drept oricum era prevazut de lege.terenul a iesti din interdictia prevazuta de lege in privinta instrainarii,asa ca se poate realiza transferul de proprietate.
Nu fac nici o confuizie, pe contractul pe care l-am vazut eu, scrie negru pe alb:"contract de concesiune" si as mai avea o intrebare care ar fi legea (pe care ar trebui sa o citesc si eu) care permite vanzarea, pls!
oricum, va multumesc foarte mult.
Vad ca s-a mai discutat despre contractul de concesionare, ce am citit aici nu m-a ajutat insa foarte mult. Ati putea sa-mi raspundeti la doua intrebari, va rog?
Parintii mei au concesionat acum cativa ani un teren de la primarie, pe care si-au construit casa.
In contract scrie ca terenul va fi concesionat atata timp cat exista casa pe el:O iar taxa pe care o platesc se calculeaza dupa cursul dolarului:O...Mie mi se pare ca sunt anumite puncte slabe in contractul asta. Ati putea sa-mi spuneti daca se poate face ceva pentru a "pune contractul in ordine"? Ca nu pare a fi deloc corect ce au scris ei in contract.
Mi-ar putea recomanda cineva un avocat in Iasi care m-ar putea ajuta in problema asta?(Eu sunt acum in alta tara de asta intreb aici, pentru ca mi-e mai greu sa aflu anumite lucruri de la distanta).

A doua problema e legata de transcrierea/transmiterea acestui contract de concesionare pe numele meu. Parintii mei nu au nici energia nici banii necesari pentru a se lupta cu primaria, de asta vor sa treaca totul pe numele meu (casa si teren) pentru a ma putea eu ocupa de toate neclaritatile legate de contract. Cum se poate transcrie un astfel de contract?

Va multumesc anticipat!
Vad ca s-a mai discutat despre contractul de concesionare, ce am citit aici nu m-a ajutat insa foarte mult. Ati putea sa-mi raspundeti la doua intrebari, va rog?
Parintii mei au concesionat acum cativa ani un teren de la primarie, pe care si-au construit casa.
In contract scrie ca terenul va fi concesionat atata timp cat exista casa pe el:O iar taxa pe care o platesc se calculeaza dupa cursul dolarului:O...Mie mi se pare ca sunt anumite puncte slabe in contractul asta. Ati putea sa-mi spuneti daca se poate face ceva pentru a "pune contractul in ordine"? Ca nu pare a fi deloc corect ce au scris ei in contract.
Mi-ar putea recomanda cineva un avocat in Iasi care m-ar putea ajuta in problema asta?(Eu sunt acum in alta tara de asta intreb aici, pentru ca mi-e mai greu sa aflu anumite lucruri de la distanta).

A doua problema e legata de transcrierea/transmiterea acestui contract de concesionare pe numele meu. Parintii mei nu au nici energia nici banii necesari pentru a se lupta cu primaria, de asta vor sa treaca totul pe numele meu (casa si teren) pentru a ma putea eu ocupa de toate neclaritatile legate de contract. Cum se poate transcrie un astfel de contract?

Va multumesc anticipat!
Vad ca s-a mai discutat despre contractul de concesionare, ce am citit aici nu m-a ajutat insa foarte mult. Ati putea sa-mi raspundeti la doua intrebari, va rog?
Parintii mei au concesionat acum cativa ani un teren de la primarie, pe care si-au construit casa.
In contract scrie ca terenul va fi concesionat atata timp cat exista casa pe el:O iar taxa pe care o platesc se calculeaza dupa cursul dolarului:O...Mie mi se pare ca sunt anumite puncte slabe in contractul asta. Ati putea sa-mi spuneti daca se poate face ceva pentru a "pune contractul in ordine"? Ca nu pare a fi deloc corect ce au scris ei in contract.
Mi-ar putea recomanda cineva un avocat in Iasi care m-ar putea ajuta in problema asta?(Eu sunt acum in alta tara de asta intreb aici, pentru ca mi-e mai greu sa aflu anumite lucruri de la distanta).

A doua problema e legata de transcrierea/transmiterea acestui contract de concesionare pe numele meu. Parintii mei nu au nici energia nici banii necesari pentru a se lupta cu primaria, de asta vor sa treaca totul pe numele meu (casa si teren) pentru a ma putea eu ocupa de toate neclaritatile legate de contract. Cum se poate transcrie un astfel de contract?

Va multumesc anticipat!