avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contractul de concesionare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contractul de concesionare

am nevoie de ajutorul vostru in urmatoarea problema: un teren concesionat se poate transmite? daca da, care sunt pasi?
Cel mai recent răspuns: Romică Stoica , Consilier juridic 18:45, 1 Februarie 2007
mah,tu faci confuzie sau poate nu ne-am prins noi.din ce spui tu nu are cum sa fie vb de contract de concesiune,ci un contract de arenda,in care arendasul are un drept de preemtiune la cumpararea ulterioara a terenului,dar acest drept oricum era prevazut de lege.terenul a iesti din interdictia prevazuta de lege in privinta instrainarii,asa ca se poate realiza transferul de proprietate.
Nu fac nici o confuizie, pe contractul pe care l-am vazut eu, scrie negru pe alb:"contract de concesiune" si as mai avea o intrebare care ar fi legea (pe care ar trebui sa o citesc si eu) care permite vanzarea, pls!
oricum, va multumesc foarte mult.
Vad ca s-a mai discutat despre contractul de concesionare, ce am citit aici nu m-a ajutat insa foarte mult. Ati putea sa-mi raspundeti la doua intrebari, va rog?
Parintii mei au concesionat acum cativa ani un teren de la primarie, pe care si-au construit casa.
In contract scrie ca terenul va fi concesionat atata timp cat exista casa pe el:O iar taxa pe care o platesc se calculeaza dupa cursul dolarului:O...Mie mi se pare ca sunt anumite puncte slabe in contractul asta. Ati putea sa-mi spuneti daca se poate face ceva pentru a "pune contractul in ordine"? Ca nu pare a fi deloc corect ce au scris ei in contract.
Mi-ar putea recomanda cineva un avocat in Iasi care m-ar putea ajuta in problema asta?(Eu sunt acum in alta tara de asta intreb aici, pentru ca mi-e mai greu sa aflu anumite lucruri de la distanta).

A doua problema e legata de transcrierea/transmiterea acestui contract de concesionare pe numele meu. Parintii mei nu au nici energia nici banii necesari pentru a se lupta cu primaria, de asta vor sa treaca totul pe numele meu (casa si teren) pentru a ma putea eu ocupa de toate neclaritatile legate de contract. Cum se poate transcrie un astfel de contract?

Va multumesc anticipat!
Vad ca s-a mai discutat despre contractul de concesionare, ce am citit aici nu m-a ajutat insa foarte mult. Ati putea sa-mi raspundeti la doua intrebari, va rog?
Parintii mei au concesionat acum cativa ani un teren de la primarie, pe care si-au construit casa.
In contract scrie ca terenul va fi concesionat atata timp cat exista casa pe el:O iar taxa pe care o platesc se calculeaza dupa cursul dolarului:O...Mie mi se pare ca sunt anumite puncte slabe in contractul asta. Ati putea sa-mi spuneti daca se poate face ceva pentru a "pune contractul in ordine"? Ca nu pare a fi deloc corect ce au scris ei in contract.
Mi-ar putea recomanda cineva un avocat in Iasi care m-ar putea ajuta in problema asta?(Eu sunt acum in alta tara de asta intreb aici, pentru ca mi-e mai greu sa aflu anumite lucruri de la distanta).

A doua problema e legata de transcrierea/transmiterea acestui contract de concesionare pe numele meu. Parintii mei nu au nici energia nici banii necesari pentru a se lupta cu primaria, de asta vor sa treaca totul pe numele meu (casa si teren) pentru a ma putea eu ocupa de toate neclaritatile legate de contract. Cum se poate transcrie un astfel de contract?

Va multumesc anticipat!
Vad ca s-a mai discutat despre contractul de concesionare, ce am citit aici nu m-a ajutat insa foarte mult. Ati putea sa-mi raspundeti la doua intrebari, va rog?
Parintii mei au concesionat acum cativa ani un teren de la primarie, pe care si-au construit casa.
In contract scrie ca terenul va fi concesionat atata timp cat exista casa pe el:O iar taxa pe care o platesc se calculeaza dupa cursul dolarului:O...Mie mi se pare ca sunt anumite puncte slabe in contractul asta. Ati putea sa-mi spuneti daca se poate face ceva pentru a "pune contractul in ordine"? Ca nu pare a fi deloc corect ce au scris ei in contract.
Mi-ar putea recomanda cineva un avocat in Iasi care m-ar putea ajuta in problema asta?(Eu sunt acum in alta tara de asta intreb aici, pentru ca mi-e mai greu sa aflu anumite lucruri de la distanta).

A doua problema e legata de transcrierea/transmiterea acestui contract de concesionare pe numele meu. Parintii mei nu au nici energia nici banii necesari pentru a se lupta cu primaria, de asta vor sa treaca totul pe numele meu (casa si teren) pentru a ma putea eu ocupa de toate neclaritatile legate de contract. Cum se poate transcrie un astfel de contract?

Va multumesc anticipat!

Alte discuții în legătură

Teren concesionat orelly orelly Buna ziua, ma poate ajuta cineva, doresc sa cumpar un teren concesionat de la o persoana fizica care a participat la licitatie in 2002, si sunt curios daca imi ... (vezi toată discuția)
Transmitere concesiune. Imparatul Imparatul Parintii mei au concesionat in 1994 un teren de la primarie, pe care si-au construit casa. In contract scrie ca terenul va fi concesionat atata timp cat ... (vezi toată discuția)
Concesiune - riscuri bogdanfinante bogdanfinante am o rugaminte , stie cineva avizat ce riscuri sint la cumpararea unei concesiuni pt un teren? multumesc anticipat:O (vezi toată discuția)