Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Onorariu avocat in procesul penal
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Onorariu avocat in procesul penal

care este onorariul maxim , solicitat de catre un avocat , care reprezinta un inculpat in instanta de fond ? va rog ( nu stiu daca m-am facut înteles )
rupa a scris:n
no persoana saraca , care nu are posibilitatea de a alege un avocat cu NOTORIETATE , chiar daca are dreptate , poare fi condamnata . Criteriul DUPA CARE SE STABILESTE ONORARIUL AVOCATULUI , total gresit ( avocatul din oficiu este doar o fomalitate ) Mentionez ca exista si avocat tematori de DUMNEZEU + cu bun simt .!!nn

nnCazul poate sa nu ajute indiferent de avocat sau de numarul acestora.nChestiunea cu notorietatea daca o analizati mai atent veti observa cati oameni politici au fost condamnati.nnEste suficient ca persoana sa aiba un avocat care sa stie sa il apere.

Onorariul avocatului depinde mai ales de complexitatea cazului.
Cazul dvs. probabil ca nu este de mare complexitate.

Orice persoana isi poate angaja ce avocat vrea cu conditia sa se poata.
Ideea este ca la un proces simplu onorariul nu poate fi excesiv de mare dar pentru omul de rand poate fi mult ceea ce pentru destui sa nu fie mult.

Se mai poate ca avocatul sa va refuze cazul deoarece nu ati avea sanse.
Ceea ce este imposibil ramane imposibil indiferent de avocatul angajat.

Daca nu doriti avocat din oficiu va puteti angaja ce avocat va permiteti cu conditia sa aiba timp de cazul dvs.

Daca nu aveti bani prea multi sfatul meu este sa va angajati avocat tanar care sa vrea sa va apere.
E bine sa stiti ca avocatii tineri pot fi bine pregatiti profesional.

Sunt situatii in care se angajeaza un avocat si vine tot un avocat tanar desi -ati platit pe celalalt.

De asemenea, este bine sa stiti ca avocatul trebuie sa va studieze mai intai dosarul ca sa cunoasca situatia inainte de a va prelua cazul ceea ce inseamna ca acest serviciu avocatial trebuie platit.
Nu se poate lua un caz la instanta doar pe ceea ce spune partea din proces daca doriti o abordare serioasa a cazului.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Are dreptate omul ..pai daca eu nu sunt vinovat de ceve nevoie de avocat nunma crede judecătorul ?? Face lumea pușcărie degeaba ca nu are bani de avocat