Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... CM accident de munca
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

CM accident de munca

Rog sprijin pentru rezolvarea următoarei spete: angajat cu 01.08. are concediu medical cod indemnizatie 03 (acc.munca) din data de 22.08.Înainte de angajare nu a mai lucrat. Va rog sa- mi spune-ți dacă se plătește acest CM neavând stagiul realizat de o luna si care este baza de calcul.
Multumesc!

Va dau calculul correct pentru luna august, dar trebuie sa precizati exact datele de pe certificatele medicale: perioada, codul, daca are cod de urgenta.
Este angajat pe 01.08 si are concediu medical acc munca cod indemnizatie 03,fără urgență medico chirurgicală din data de 25.08 pana pe data de 31.08. Nu a mai lucrat in ultimele 12 luni anterioare angajării. Are salariul de baza 900 lei. Deci a lucrat 15 zile si are cm 5 zile.
Calcul indemnizatie CM 25-31.08.2014
total venituri = 900
nr.zile lucratoare august = 20
media zilnica = 900 : 20 = 45,00
indemnizatie CM unitate primele 3 zile = 45,00 x 3 zile x 80% = 108 lei
indemnizatie CM din FAMMBP 2 zile = 45,00 x 2 zile x 80% = 72 lei

Calcul fluturas august 2014
15 zile lucrate = 900/20 x 15 = 675 lei
CM -Unitate 3 zile = 108 lei
CM -FAAMBP 2 zile = 72 lei
Total venit brut = 675 + 108 +72 = 855 lei

CAS 10,5% = 675 x 10,5% = 71 lei
Somaj 0,5% = (675 + 108) x 0,5% = 4 lei
CASS 5,5% = (675 + 108) x 5,5% = 43 lei
Venit Net = 855 - 71 - 4 -43 = 737 lei

Deducere personala = 250 lei
Tichete masa = 0
Venit baza calcul impozit = 737 - 250 = 487 lei
Impozit = 487 x 16% = 78 lei
Salariu net = 737 - 78 = 659 lei

Pentru calculul contributiilor:

A.CONTRIBUTII SALARIAT

1. CAS 10,50%
- Baza = Total brut - (CM unitate +CM din FNUASS + CM din FAAMBP )
- Baza pt. CM obisnuit = Sal.mediu * 35% * Nr. Zile CM / Nr.zile Lucratoare
- Baza pt. CM acid.munca - nu se calculeaza

2. Somaj 0,50%
- Baza = Total brut - ( CM din FNUASS + CM din FAAMBP )

3. CASS 5,50%
- Baza = Total brut - (CM unitate +CM fnuass + CM faambp )
- Baza pt. CM obisnuit = nu se calculeaza
- Baza pt. CM acid.munca : - pt.CM de unitate : indemniz. CM unitate *5,50%
- pt. CM din FAAMBP = Indemniz. CM din FAAMBP * 5.5%

B. CONTRIBUTII UNITATE

1. CAS 20,80%
- Baza = Total brut - (CM unitate +CM din FNUASS + CM din FAAMBP )
- Baza pt. CM obisnuit = Sal.mediu * 35% * Nr. Zile CM / Nr.zile Lucratoare
- Baza pt. CM acid.munca - nu se calculeaza

2. FAAMBP
- Baza = Total brut - (CM unitate +CM din FNUASS + CM din FAAMBP )
- Baza pt. CM obisnuit = Sal.min * Nr. Zile CM / Nr.zile Lucratoare
- Baza pt. CM acid.munca - nu se calculeaza

3 .Somaj 0,50%
- Baza = Total brut - ( CM din FNUASS + CM din FAAMBP )

4. Fd.garantare 0,25%
- Baza = Total brut - ( CM din FNUASS + CM din FAAMBP )

5. CASS 5,20%
- Baza = Total brut - (CM din FNUASS + CM din FAAMBP )

6. FNUASS 0,85%
- Baza = Total brut - (CM din FNUASS + CM din FAAMBP )
- Baza pt. CM acid.munca din FAAMBP = : indemniz.CM din FAAMBP *0,85%

DECLARATIA D112 -accident munca

Sectiunea B

B1 .

-rd. 5 = ore efectiv lucrate = ore lucrate + CM unitate
-rd.6 = ore suspendate = ore CM din FAAMBP
-rd. 8 = zile lucrate = rd. 5 : norma ( 8 ore , sau 2 ore / 6 ore / 7 ore )
-rd. 10 Baza Somaj = Total Brut – CM din FAAMBP
-rd.11 Baza fd.garantare = Total Brut – CM din FAAMBP

B2 .

-rd.2 Zile lucrate = zile efectiv lucrate ( pt.calcul CAS)
-rd.5 Venit realizat = Total Brut –( CM unitate + CM din FAAMBP )

B3 .

-rd. 1 Zile indemnizatie = total zile CM ( CM unitate + CM din FAAMBP)
-rd. 4 Total zile CM din FNUASS = 0
-rd. 5 Total zile CM acid.munca = zile CM unitate + CM din FAAMBP
-rd. 6 Zile CM din FAAMBP
-rd.8 Baza calcul CAS af. Indemniz. OUG 158/2005 = 0
-rd.9 Suma prestatii accid.munca (L346/2000) = CM unitate + CM din FAAMBP
-rd.10 Suma prestatii accid.munca din FAAMBP = CM din FAAMBP

Sectiunea D1 –introducere CM –cf OUG 158/2005
…….
-rd.9 Cod = 03
-rd.10 Locul prescrierii CM
-rd. 11 Cod urgenta –daca exista -CM va fi platit 100%
-daca nu exista -CM va fi platit 80%
-rd.14 Zile CM unitate ( cf. OUG 158/2005 ) = 0
-rd.15 Zile CM din FNUASS ( cf. OUG 158/2005 ) = 0
-rd.16 Total zile prestatii af. CM = 0
-rd.17 Suma Veniturilor 6 luni
-rd.18 Nr. Zile
-rd.19 Media zilnica
-rd.20 Indemnizatie CM unitate ( cf. OUG 158/2005) = 0
-rd.21 Indemnizatie CM din FNUASS ( cf. OUG 158/2005) = 0

Buna ziua,
1. In cazul in care angajatul nu aduce adeverinta cu stagiul de cotizare, la indemnizația pentru accidentul de munca, daca are doar o luna lucrata, consider ca baza de calcul acea luna anterioară lucrata?
2. Pe certificatele medicale scrie cod 03, deci ii platesc 80%? Angajatul insista sa primească 100%. Inteleg ca se plătește 100% doar in cazul urgențelor medico-chirurgicale. De unde stiu ca a fost sau nu urgenta? Trebuia sa fie pe certificat cod 06 sau cum imi pot da seama?
3. Pentru recuperarea banilor de la casa de pensii, dosarul trebuie sa conțină si altceva decat ceea ce conține un dosar normal care se depune la CASMB? Multumesc
La CJPensii se depune o data cu concediile medicale si PV de cercetare AM avizat de catre ITM si formularul FIAM de inregistrare AM.