Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Camera video
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Camera video

Buna seara!
Am voie sa imi montez o camera de supraveghere deasupra usii mele, usa apartamentului? (mentionez ca locuiesc la bloc). Camera sa fie pe casa scarii, evident.

Imi poate interzice cineva acest lucru sau ar trebui sa obtin vr'un acord sau vr'un act?

Multumesc!
multumesc si eu ca ati apreciat raspunsul meu.
referitor la legea nr L nr 677 din 2001 privind protectia datelor cu caracter personal , este in masura doar firma de paza sa dea raspunsuri .
ContSters324606, utilizator
Daca ne gandim la multele camere montate in scara, la intrarea in bloc, ar trebui sa se poata.

Camerele de la parter nu sunt orientate catre apartamente, nu cred ca o camera montata pe palier nu va "vedea" intrarile din apartamente, iar asta nu va accepta nimeni sa faceti "Big Brather" la usa lui.
Vecinii se cunosc intre ei, asa ca nu putem sa stii daca nu chiar i-ar multumi.
La noi in bloc sunt cateva garsoniere care au camere la usa si nu s-a suparat nimeni, ba dimpotriva, se simt protejati.
Chiar daca se cunosc vecinii, nu cred ca este placut sa stea cineva sa iti urmareasca de cate ori intri in casa, cine vine la tine, cand si ce duci la ghena, cand a plecat sotul si a venit vecinul, iar exemplele sunt multe. Daca vrea sa urmareasca casa poate sa puna sistem video si alarma in casa, daca vrea sa vada ce face vecina/vecinul atunci il monteaza afara. Daca era o chestie de normalitate, atunci obligau sa fie montate pe fiecare palier 2 camere video, sa fie urmariti toti proprietarii.
Daca puneti problema cu "nu prea placut", asta presupune ca vecinii n-ar fi de acord, deci iese din logica raspunsului meu.