Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Agravarea situatiei inculpatului in cel de al doilea ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Agravarea situatiei inculpatului in cel de al doilea recurs?

Recursul inculpatului a fost admis la ICCJ, dar si recursul Parchetului care l-a declarat atat in fav. inculpatului , - in latura civila cat si in latura penala - , dar si in fav. partii civile ANAF, pe latura civila.
S-a rejudecat apelul la instanta CA locala, s-a mentinut aceeasi decizie pe latura penala (pedeapsa cu suspendare) deasemenea nici in latura civila nu s-a facut nimic, respingandu-se atat apelul inculpatului pe latura civila, cat si al ANAF tot pe latura civila.

Din nou, inculpatul declara recurs impotriva acestei dec., dar si Parchetul cat si ANAF .

Nu cunosc inca motivele invocate de catre Parchet.

Intrebare:
Daca in primul recurs Parchetul a recurat prima dec. in fav. inculpatului, in acest al doilea recurs i se poate agrava situatia…adica Parchetul poate declara recurs in def. acestuia?
Prin dec. pronuntata in rejudecarea apelului, nu s-a modificat nimic pe latura penala.

Multam.:coffee:
Al doilea recurs nu stiu daca este in fav. inculpatului! Nu cunosc inca motivele parchetului.
Ma interesa daca, primul recurs parchetul l-a facut in fav. inculpatului, iar situati nu s-a modificat in niciun fel prin aceasta rejudecare, in latura penala, deci ma interesa daca parchetul in acest al doilea recurs poate face rec. in defavoarea inculpatului.
Practic a ramas aceeasi condamnare cu suspendare pronuntata in judecarea primului apel, instanta de rejudecare copiind efectiv considerentele primei dec. pronuntate in apel, si constatand in plus ca a intrevenit prescriptia pt. 2 infractiuni.
Eu asta am inteles , ca acest al doilea recurs este declarat de procuror in defavoarea inculpatului (sau, ma rog...nu se stie exact,. dar asta este problema pusa ) si in masura in care este admis, principiul nu se mai aplica.