avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Am fost acuzat de violare trademark "Gmail" in ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Am fost acuzat de violare trademark "Gmail" in Germania!

Buna ziua,

Sunt propietarul un site de download in genul softpedia.com sau download.com (nu fac public site-ul deoarece paginile resp. au fost sterse si nu mai e nimic de vazut la acele adrese)
In urma cu cateva zile am primit un mail de la Firma de avocatura a unui om de
afaceri german cum ca anumite pagini ale site-ului incalca trademark-ul lor
"gmail" in germania. Este vorba de pagini in care se prezentau programele "gmail
drive shel extension", "gmail notifier" si "gmail manager". Descrierile
programelor respective erau traduse in limba germana si asa au concluzionat
dansii (cred) ca ma adresez consumatorilor germani incalcand trademark-ul lor in
germania asupra cuvantului "gmail". Mentionez ca este vorba despre aceeasi firma
care "a invins" google acum 1-2 ani in procesul asupra folosirii gmail-ului in
germania.
O pagina similara cu cea pe care o aveam eu cea de la adresa:
[ link extern ]
care este traducerea in germana a paginii: [ link extern ]

In respectivul mai dansii ma anuntau ca am incalcat tredmarkul respectiv si de
asemenea cereau sa semnez o declaratie de "cease and desist" in care aveau
anumite cerinte absurde de genul ca la orice incalcare viitoare a tredmarkului
resp. ma oblig sa platesc o suma care o stabileste proprietarul tredmarkului la
discretia lui, ca ma oblig sa platesc onorariul firmei de avocatura in valoare
de aprox 150.000 EUR, ca litiigile viitoare se vor judeca de o curte din
germania, etc.. Asadar am refuzat sa semnez declaratia resp. si incerc sa
ma preg. pt. ce e mai rau, adica un proces intentat de firma resp. Acum au trimis un reminder cum ca termenul a fost depasi si mi-au acordat un nou termen pana la sfarsitul acestei saptamani sa semnez si sa trimit "cease and desist" altfel vor deschide actiunea legala impotriva mea..
Am sters cele 3 pagini la care faceau referire imediat ce am primit mailul lor,
dar aceasta nu i-a impiedicat sa-mi trimita notificarea de cease and desist prin
posta.

As dori daca se poate sa ma ajutati cu sfaturi referitoare la problema mea si sa
clarific urmatoarele aspecte:

- trebuia/trebuie sa semnez cererea de "Cease and desist" desi aceasta continea cerinte
absurde pt. mine?
- eu fiind cetatean roman, daca respectiva casa de avocatura ma da in judecata,
trebuie sa ma dea aici in Romania sau ma poate da in judecata si in Germania?
- contentul respectiv fiind adaugat de utilizatori "users generated content" in
ce masura sunt eu raspunzator pentru contentnul respectiv si in ce masura
utilizatorii?
- pe ce baza demonstreaza ei ca am adresez consumatorilor germani? paginile
respective au fost traduse cu google translate in germana si nu cred ca este o
traducere cu foarte mare acuratete. De asemenea din cate stiu limba germana se
mai vorbeste si in alte tari (Austria de ex.)
- daca sunt dat totusi in judecata sunt suficiente printscreenturile cu paginile
respective pentru a demonstra ca acel content a fost pe site? eu a sters
paginile imediat ce am primit cererea lor..

Mentionez de asemenea ca pe siteul meu nu a fost gazduit nici un soft.. Paginile
respective contineau doar descrieri de programe (programe legitime de altfe) si
linkuri catre dezvoltatorul programului + link de descarcare de pe siteul
producatorului

Orice alt sfat este binevenit.
De asemenea as dori sa va rog daca cunoste cineva (sau daca este printre dvs.)
un avocat specializat in probleme de drept intelectual cu care as putea sa ma
consilieze mai mult ,fata in fata (contra cost, bineinteles) si eventual sa ma reprezinte in
cazul unui eventual proces.


Multumesc frumos
Andreea Lisievici a scris:

In principiu aici, dar exista si exceptii. Competenta de judecata a instantei se apreciaza conform Regulamentului Bruxelles I, care prevede regula ca instanta competenta e cea de la domiciliul paratului. Cu toate acestea, prevede si exceptii:

3. in matters relating to tort, delict or quasi-delict, in the courts for the place where the harmful event occurred or may occur;
Cu alte cuvinte, pe baza alineatului subliniat ar putea intenta actiunea si in Germania. Indiferent de instanta competenta, legea aplicabila este o problema diferita, iar daca se aplica legea germana, atunci clar v-ar trebui un avocat care sa cunoasca dreptul german.


Ce as putea eu sa fac pentru a nu fi incadrat la exceptia respectiva?
Pentru a fi incadrat la delict nu trebuie dovedit mai intai ca am comis delictul respt? ori tocmai acesta ar fi obiectul actiunii: sa demonstreze ca am comis un delict (incalcarea trademark-ului), nu?
alexx2009 a scris:
ori tocmai acesta ar fi obiectul actiunii: sa demonstreze ca am comis un delict (incalcarea trademark-ului), nu?

Din pacate, da, cu consecinta ca instanta respectiva va fi competenta sa judece tocmai daca a existat sau nu delictul presupus.
Andreea Lisievici a scris:

alexx2009 a scris:
ori tocmai acesta ar fi obiectul actiunii: sa demonstreze ca am comis un delict (incalcarea trademark-ului), nu?

Din pacate, da, cu consecinta ca instanta respectiva va fi competenta sa judece tocmai daca a existat sau nu delictul presupus.


deci ei trebuie sa ma actioneze de 2 ori in judecata, prima data pt. a decide ca a existat un delict si a 2-a oara pentru a cere daune?
Nu, se pot cere toate aspectele conexe intr-un singur litigiu, instanta competenta stabilindu-se in functie de cererea principala. In acest caz cererea principala e stabilirea delictului, iar daunele sunt accesorii.
"delictul" poate consta in vatamarea drepturilor de autor sau de nume al companiei respective.

Categoric instanta competenta poate fi si cea germana, iar dreptul aplicabil conform dreptului german se stabileste dupa locul faptei (aici Romania) sau al locului unde s-a produs rezultatul (Germania). In cazul in care se constata o incalcare a drepturilor de autor (de exemplu) conform dreptului german, atunci legea germana va fi aplicabila.
Asta este si riscul despre care am vorbit... riscul de a avea un proces!
Eivident ca nici adversarul nu va avea viata prea usoara, deoarece va trebui sa cifreze inclusiv pagubele produse... insa in principiu este posibil.

Insa o c & d unde sa se prevada despagubiri de 150.000 € este mult prea mult si nici un om normal nu ar semna asa ceva... poate o firma de talie chiar mare!
Insa si semnatul acestei declaratii implica unele riscuri...
Fapta a fost deja consumata, asa ca in functie de formularea concreta si o interpretare a acesteia declaratii se poate stii exact daca ei renunta la despagubirile pentru fapta deja produsa, sau nu...

Pe de alta parte, poate ca este chiar de gandit faptul daca o firma germana si un birou de avocatura german se vor indrepta impotriva unei persoane fizice/juridice romane. Pentru ca un proces in special in materia asta ar dura destul de mult (poate chiar ani de zile) costurile n-ar fi deloc de neglijat; daca ei solicita semnarea unei astfel de declaratii vor trebui sa plateasca taxa de timbru la valoarea asta... (cred ca peste 3500 de euro) pentru a obtine eventual un titlu contra unei persoane fizice (caz poate fericit, daca persoana fizica este solvabila) sau pers juridice ( a carei existenta poate inceta oricand) neexistand prea mare siguranta ca acest titlul va servii candva la ceva!

Si ceea ce nemtii nu stiu este ca in Romania executarea silita a unui titlu se prescrie in 3 si nu in 30 de ani ca in Germania!

Eu as astepta deocamdata sa vad ce se intampla! Daca voi primii o citatie as cauta si un avocat (si aici este intrebarea daca vi-l permiteti, deoarece onorariile unui avocat care face ceva intr-un caz unde valoarea litigiului este de 150.000 € sare bine de 3000 de euro, putand ajunge pana la 5-6000 de euro!). Evident ca ati putea incerca sa discutati cu avocat german avand in fata scrisoarea avocatilor respectivi, insa pentru inceput este de preferat sa nu aveti un avocat in Germnaia.... Reclamantului i-ar fi mai usor sa va dea in judecata daca stie ca aveti deja un avocat la care sa se faca toate citatiile.. pe cand daca trebuie facute in Romania (cu pierderea inerenta de timp...) poate se mai gandeste odata!

Insa astea sunt doar idei... hotararea va apartine dvs.. in ultima instanta!

Alte discuții în legătură

Domeniu web Stadva Stadva Pe data de 27 oct 2009 am inregistrat un domeniu cu extensia co.uk ( extensia nationala a Marii Britanii ) Am omis sa verific existenta numelui domeniului ... (vezi toată discuția)
Un site concurent foloseste marca mea marturie marturie Un site concurent foloseste Marca mea Un site concurent pe domeniu .ro, care ofera aceleasi servicii ca si site-ul meu, dar in mod gratuit, accepta ... (vezi toată discuția)
Drepturi de autor va salut cu respect! intampin urmatoarea situatie ... Thecurious Thecurious Drepturi de autor Va salut cu respect! Intampin urmatoarea situatie si chiar daca poate nu aveti informatii complete, apreciez orice sfat. Locuiesc ... (vezi toată discuția)