avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Accident de circulatie cu deces
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Accident de circulatie cu deces

Buna seara,in urma cu 2 ani am avut un accident de circulatie,din nefericire a decedat o persoana aflata in masina. La fata locului am fost testat cu alcooltestul si mi-a iesit 0.16 alcool in aer expirat. Imediat mi s-a dat o doavada fara drept de conducere. Urmatoarea mea intrebare e daca pot face o cerere pentru a mi se da dovada cu drept de conducere pana la terminarea cercetarilor.
V-am dat exemple din provincie unde am fost pentru prima oara ca sa nu existe niciun dubiu ca ar fi ceva care ar fi contrar legii si sa fie total exclusa orice posibila ipoteza de acest fel.

Conteaza foarte mult cat de bine este motivata cererea.
Adica nu se merge pe tipizat.

Cazurile sunt izolate intrucat oamenii nu stiu sa se apere singuri sau apeleaza la avocat atunci cand este prea tarziu de regula.

A nu se intelege insa ca se depune o cerere aiurea si este suficient ca sa se obtine drept de circulatie de la procuror.
Ulterior se dau prelungiri ca si in cazul tip prezentat de dvs.

Nu dreptul de circulatie este cel fundamental ci prezumtia de nevinovatie.
Cum sa iei un drept unei persoane care are dreptul la un proces echitabil si sustine ca este nevinovata?
Conteaza foarte mult si circumstantele cauzei in raport de motivarea din cerere.

Insa...poate ca stiti mai bine dvs. deoarece au am cam rarit-o cu astfel de cazuri intrucat oamenii nu prea mai angajeaza avocat.

Va pot spune ca la un moment dat clientul a zis ca nici nu ii trebuia avocat.
Dvs. il contraziceti inteleg prin ceea ce ziceti, asa cum am facut si eu...
Politistul a fost insa foarte socat ca avea dreptul de a conduce...

In general eu fac lucrurile complicate sa fie simple si cele simple sa fie complicate...de la caz la caz...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare permis florinio29 florinio29 buna ziua . acum 7 luni am fost prins baut la volan iar azi mi_a venit decizia de la parchet insemnand scoaterea de sub urmarire penala,amenda de 1000 lei ... (vezi toată discuția)
Inculpat art 184 cp elenamuscalu elenamuscalu inculpat trimis in judecata pentru vatamare corporala din culpa.as vrea sa stiu de ce conduce in continuare?nu i s-a retinut permisul? (vezi toată discuția)
Prezumtia de nevinovatie dionis_31 dionis_31 Pana la o eventuala NUP a procurorului sau a unei decizii in instanta, presupun ca inca functioneaza prezumtia de nevinovatie. In ce conditii sau faza a ... (vezi toată discuția)