Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Refuz de punere in aplicare a unei hotarari ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Refuz de punere in aplicare a unei hotarari judecatoresti

Buna seara,

Ma confrunt cu o speta mai putin obisnuita si de neinteles. Datorita situatieie financiare precare, socrii mei au inregistarat restante la intretinere pe parcursul anilor 2012-2013.
Asociatia a ales calea cea mai facila - fara mediere si i-au actionat in instanta pentru recuperarea prejudiciului.
Dupa ce s-a finalizat procesul - asta in aprilie 2014 - situatia se prezinta cam asa:

Tip solutie: Admite in parte cererea
Solutia pe scurt:
Admite în parte cererea. Ordonă debitoarei să plătească creditoarei, în 10 zile de la comunicarea prezentei hotărâri, suma de 4500 lei reprezentând cote de întreţinere restante aferente perioadei ianuarie 2012-decembrie 2013 , precum şi suma de 1450lei, reprezentând penalităţi calculate pentru cotele de întreţinere aferente perioadei ianuarie 2012-decembrie 2013. Respinge cererea privind acordarea dobânzii legale şi actualizarea debitului, ca neîntemeiată. Obligă debitoarea la 250 lei cheltuieli de judecată către creditoare. Cu cerere în anulare pentru ambele părţi în 10 zile de la comunicarea prezentei hotărâri, cerere care se depune la Judecătoria Sectorului 6 Bucureşti. Pronunţată în şedinţă publică, azi 24.04.2014.

Acum o sapatamana, Presedintele asociatiei ma opreste si imi comunica ca am de plata o cu totul alta suma - mai mare , evident - spunanadu-mi de proces, dar evitand sa se refere strict la hotararea instantei.
La intrebarea mea -unde se afla hotararea , mi-a rapuns ca la avocat.
Am intrat, am luat-o de pe net si am citit-o
Nu este investita cu formula executorie - la intrebarea mea " de ce nu au investit-o cu formula executorie" pana in acest moment, a invocat ca sa vorbim mai intai,, sa vedem ce si cum, sa nu puna direct executorul pe capul nostru.
Ideea care este? Administratia vrea sa scoata mai multi bani de la socrii mei decat prevede hotararea.
Astazi, mi-au refuzat plata sumelor prevazute de hotarare, invocand faptul ca suma este mai mare, pt ca au mai curs penalitati.
Au dreptul sa imi refuze incasarea sumelor prevazute de hotararea judecatoreasca, adica sa impiedice respecatarea hotararii judecatoresti?
Mai mult, mi-au spus ca pot face o intelegere de plata esalonata a diferentei - care nu este de loc mica (1450 lei)
Cum pot respecta hoatararea judecatoreasca in acest caz?
chiar daca nu am platit in cele 10 zile de la pronuntare si nici administartia nu s-a obosit sa o investeasca cu formula executorie?
monamour, utilizator
@monamur,

Eu am mai raspuns o data problemei ridicate de dumneavoastra in alt topic dar acolo ati adt cifre glumete, ca nu stiu altfel cum sa la spun:
www.avocatnet.ro/content/for...

Acum, in acest topic cifrele par reale si ati expus situatia mai clar. Fires ar fi fost sa reveniti la acea discutie si nu sa deschideti alta.

Spuneti ca:
De la data comunicarii sentintei - Asociatia nu a intreprins nici un demers vis a vis de recuperarea prejudiciului

Daca asociatia de proprietari ar fi investit hotaraea si ar fi apelat la un executor, sumele datorate de debitor cresteau foarte mult cu executarea si se suportau tot de dumneavoastra si nu la modul amiabil cum se discuta acum ci prin executare silita, fara comentarii.
este adevărat, despic firul in patru din mai multe motive. Unul din acestea ar fi reaua credință cu care ma confrunt.

Reaua credinta este a restantierului, lucru confirmat si de instanta; presedintele asociatiei nu poate fi invinuit de rrea credinta atat timp cat a actionat legal in instanta pentru a recupera debitele, aceasta fiind o indatorire a acestuia.
S-au rezumat la comunicarea prin canale directe cu socrii.

Pai ati uitat ca socrii dumneavoastra au generat aceste debite? Iata ce ati spus in prima pagina:
Datorita situatieie financiare precare, socrii mei au inregistarat restante la intretinere pe parcursul anilor 2012-2013.

Asa ca asociatia era indreptatita sa comunice cu socrii dumneavoastra.
Invinuiti conducerea asociatiei de:
tărăgănarea situației de la momentul pronunțării hotărârii definitive , adică din martie 2014 pana in prezent...
dar nu intelegeti ca taraganarea a fost din partea debitorului; asociatia nu a taraganat ci doar nu v-a executat imediat, v-a pasuit, v-a asteptat poate intelegand ca aveti probleme financiare iar asociatia avea timp legal sa astepte inca 3 ani de la primirea hotararii.
Pot cere respectarea hotărârii și eventuale daune morale?

Nu trebuie sa cereti cuiva respectarea hotararii, ci trebuia sa o respectati chiar dumneavoastra si sa achitati debitele catre asociatie.

Imi pare rau pentru dumneavoastra, dar, de cele mai multe ori un restantier incearca sa plateasca, daca este de buna credinta, inainte de a se ajunge in instanta, apoi se poate plati chiar in timpul derularii procesului (care dureaza destul timp, cu termene...) ca sa nu mai discutam de necesitatea platii cat mai repede dupa pronuntarea instante pentru ca altfel apelandu-se la executor exista riscul foarte mare ca prin executarea sa se piarda mult mai mult.

Daca situația familiala nu este tocmai fericita, aceasta nu este evident treaba forumului. Nu am enunțat in descriere faptul ca pe toată durata procesului am virat prin OP diverse sume de bani. Faptul ca socrii au doar drept de locuință la adresa respectiva, asta este o alta situație. Faptul ca nu s-a observat sau ca s-a trecut intenționat cu vederea faptul ca plățile erau facute de adevăratul proprietar poate iarăși nu contează in aritmetica simpla a relațiilor pe care am fost forțați cu toți sa le acceptam vis a vis de asociațiile de bloc, vis a vis de furnizori de utilități, etc
Pentru mine situația este clara in acest moment.
Mulțumesc!
Daca considerați improprie aceasta postare, va rog ca moderator sa ștergeți acest topic. Aveți acest privilegiu.
In încheiere doresc doresc sa va reamintesc ca noi toți cei cu spete sau moderatori, trăim intr-o societate in care masurile pe protecție social sunt nule, umanismul este o vorba in vânt, raporturile capitaliste primează in fata înțelegerii umaniste. De altfel puteți observa si singur aceste transformări diferite de epoca in care v-ați născut si format.
Mulțumesc!
Vad ca certati acum forumul pe care postati ca nu ar fi traba lui cu privire la situatia familiara nu tocmai fericita. Ori problema ati prezentat-o chiar dumneavoastra si nimeni altcineva cand ati scris ca:
Datorita situatieie financiare precare, socrii mei au inregistarat restante la intretinere pe parcursul anilor 2012-2013.

Daca aveti vointa sa cititi ceea ce s-a scris si s-a comentat pe aceasta tema deschisa de dumneavoastra, o sa constatati ca nu a intervenit nimeni in calitatea de moderator iar supararea dumneavoastra pe moderator nu are sens pentru ca nu a moderat nimeni.
Eu am raspuns ca si alti utilizatori ai acestui forum fara sa sterg mesaje, sa editez mesaje, sa atentionez pe cineva s.a.m.d.
Spuneti ca:
va reamintesc ca noi toți cei cu spete sau moderatori, trăim intr-o societate in care masurile pe protecție social sunt nule

Asociatia de proprietari nu se ocupa cu protectia sociala dar prin statutul acesteia, prin scopul acesteia, asociatia isi protejeaza membrii sai. De aceea asociatia are dreptul si obligatia sa recupereze debitele, in acest fel protejand membrii asociatiei prin asigurarea continua a utilitatilor si serviciilor necesare traiului intr-un bloc.

monamour a scris:

Buna seara,

Ma confrunt cu o speta mai putin obisnuita si de neinteles. Datorita situatieie financiare precare, socrii mei au inregistarat restante la intretinere pe parcursul anilor 2012-2013.
Asociatia a ales calea cea mai facila - fara mediere si i-au actionat in instanta pentru recuperarea prejudiciului.
Dupa ce s-a finalizat procesul - asta in aprilie 2014 - situatia se prezinta cam asa:

Tip solutie: Admite in parte cererea
Solutia pe scurt:
Admite în parte cererea. Ordonă debitoarei să plătească creditoarei, în 10 zile de la comunicarea prezentei hotărâri, suma de 4500 lei reprezentând cote de întreţinere restante aferente perioadei ianuarie 2012-decembrie 2013 , precum şi suma de 1450lei, reprezentând penalităţi calculate pentru cotele de întreţinere aferente perioadei ianuarie 2012-decembrie 2013. Respinge cererea privind acordarea dobânzii legale şi actualizarea debitului, ca neîntemeiată. Obligă debitoarea la 250 lei cheltuieli de judecată către creditoare. Cu cerere în anulare pentru ambele părţi în 10 zile de la comunicarea prezentei hotărâri, cerere care se depune la Judecătoria Sectorului 6 Bucureşti. Pronunţată în şedinţă publică, azi 24.04.2014.

Acum o sapatamana, Presedintele asociatiei ma opreste si imi comunica ca am de plata o cu totul alta suma - mai mare , evident - spunanadu-mi de proces, dar evitand sa se refere strict la hotararea instantei.
La intrebarea mea -unde se afla hotararea , mi-a rapuns ca la avocat.
Am intrat, am luat-o de pe net si am citit-o
Nu este investita cu formula executorie - la intrebarea mea " de ce nu au investit-o cu formula executorie" pana in acest moment, a invocat ca sa vorbim mai intai,, sa vedem ce si cum, sa nu puna direct executorul pe capul nostru.
Ideea care este? Administratia vrea sa scoata mai multi bani de la socrii mei decat prevede hotararea.
Astazi, mi-au refuzat plata sumelor prevazute de hotarare, invocand faptul ca suma este mai mare, pt ca au mai curs penalitati.
Au dreptul sa imi refuze incasarea sumelor prevazute de hotararea judecatoreasca, adica sa impiedice respecatarea hotararii judecatoresti?
Mai mult, mi-au spus ca pot face o intelegere de plata esalonata a diferentei - care nu este de loc mica (1450 lei)
Cum pot respecta hoatararea judecatoreasca in acest caz?
chiar daca nu am platit in cele 10 zile de la pronuntare si nici administartia nu s-a obosit sa o investeasca cu formula executorie?

Ia in considerare ultima solutie, adica instanta de apel! Altfe, evita sa te mai confrunti cu asemenea spete, in masura in care vei plati la timp datoriile fata de asociatie, luand in considerare listele de plata...
elga50 a scris:

Da, este normal!

1. Suma pe care o aveti de plata este mai mare fata de cea prevazuta in hotararea judecatoreasca pentru ca ea a fost penalizata de asociatie din cauza neachitarii in perioada scursa de la data redactarii sentintei pana in prezent. Deci trebuie sa platiti aceasta suma marita.

2. In toata aceasta perioada ati avut posibilitatea, dv. sau socrii dv., sa cereti defalcarea acestei sume in rate lunare, posibilitate pe care conducerea asociatiei v-a pus-o la indemana. Deci nu puteti plati la administratora in felul in care vreti dv., ci in felul in care stabiliti cu conducerea asociatiei prin document scris si semnat de ambele parti. Sau puteti plati, dar atunci o faceti cu suma intreaga.

3. Daca o faceti in contul bancar, evident plata partiala va fi acceptata prin intrarea ei automata in cont, dar atunci sa nu va mirati ca pentru rest socrii dv. vor fi in continuare penalizati.

Subscriu la tot ce ati spus dvs. aici. Eu in locul initiatorului temei as plati imediat suma pe care a hotarat-o instanta, prin ordin de plata, chitantele "se mai pierd". :) Urmeaza ca asociatia sa-si expuna pretentiile pe care le mai are si, daca sunt indreptatite, este bine sa fie platite, altfel va urma un nou proces, cu cheltuieli aditionale pentru debitor; faptul ca instanta nu a acordat si dobanda legala inseamna ca a fost blanda ca un miel, sau asociatia nu a stiut sa formuleze corect cererea.