Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz in cazul demisiei de 30 zile calendaristice
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz in cazul demisiei de 30 zile calendaristice

Daca atat angajatul cat si angajatorul sunt de acord la stabilirea unui preaviz in cazul demisiei de 30 zile calendaristice (si nu este vorba de functie de conducere), prin ce acte se poate stipula in mod legal acest lucru?
Multumesc anticipat.
Daca sunteti la o firma privata nu este obligatoriu sa aveti subordonati. Dvs. comandati si tot dvs. executati.
Da, este vorba de o firma privata...Exista vreo lege care ar limita alcatuirea organigramei intr-o astfel de societate? Imi inchipui ca numarul functiilor de conducere ar trebui sa fie limitat la un efectiv mic de angajati.
Nu exista o astfel de reglementare/limitare in cazul societatilor comerciale cu capital privat.
1. Pentru societatile comerciale cu capital privat nu exista o impunere legala a organigramei.
2. V-am raspuns anterior: puteti fi sef fara subordonati.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va multumesc pentru lamuriri.