avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz in cazul demisiei de 30 zile calendaristice
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz in cazul demisiei de 30 zile calendaristice

Daca atat angajatul cat si angajatorul sunt de acord la stabilirea unui preaviz in cazul demisiei de 30 zile calendaristice (si nu este vorba de functie de conducere), prin ce acte se poate stipula in mod legal acest lucru?
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: cris2279 , utilizator 12:05, 17 Iunie 2009
Daca sunteti la o firma privata nu este obligatoriu sa aveti subordonati. Dvs. comandati si tot dvs. executati.
Da, este vorba de o firma privata...Exista vreo lege care ar limita alcatuirea organigramei intr-o astfel de societate? Imi inchipui ca numarul functiilor de conducere ar trebui sa fie limitat la un efectiv mic de angajati.
Nu exista o astfel de reglementare/limitare in cazul societatilor comerciale cu capital privat.
1. Pentru societatile comerciale cu capital privat nu exista o impunere legala a organigramei.
2. V-am raspuns anterior: puteti fi sef fara subordonati.
Ultima modificare: Miercuri, 17 Iunie 2009
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va multumesc pentru lamuriri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preaviz 15/30 zile. Vioreld Vioreld salutare. un salariat, angajat ca inginer, care este si sef departament unde se incadreaza daca e vorba de preaviz in cazul demisiei: la maxim 15 zile ... (vezi toată discuția)
Demisie cu preaviz mai mare v_florina v_florina Buna ziua, Am urmatoarea situatie: angajatul isi depune demisia in care specifica data de la care CIM inceteaza, si totodata specifica: [i]\'perioada de timp ... (vezi toată discuția)
Preaviz in caz de demisie( 15 zile sau 20 zile????) ContSters83331 ContSters83331 Buna ziua! Am si eu o intrebare? Daca atunci cand m-am angajat am semnat in CIM preaviz de 15 zile calendaristice in cazul demisiei, dar intre timp a aparut ... (vezi toată discuția)