Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Conditii preluare articol
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Conditii preluare articol

In ce conditii se poate prelua un articol de presa pentru a fi publicat doar in mediul online pe un blog de stiri ?
Ca sa ma lamuresc pana la capat: ziar inseamna si un blog ce apare exclusiv online fara a avea si versiune tiparita ?
In principiu orice text, din ziare, de pe internet, etc. are drepturi de autor. Astea expira la 70 sau 120 de ani de la moartea autorului.
De acord cu aceasta noua precizare facuta de lege. Dar ce inseamna "Revista Presei" ? Trebuie sa ai acceptul celor care publica pentru a prelua articolele lor ?
Revista presei=scurte citate + comentariu propriu, nu e dat cu jula prin ce-au scris altii.
Nu inteleg de ce folositi un termen usor "cartieristic". Faptul ca precizez de fiecare data sursa articolului respectiv nu cred ca trebuie tradus prin jula. Acest forum ofera doar raspunsuri punctuale la intrebari sau si posibile solutii la acestea ?!
Multumesc.