Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Refuz angajator eliberare adeverinta de salariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Refuz angajator eliberare adeverinta de salariat

Salariat sa imbolnavit angajaorul refuza eliberare adeverinta salariat necesara primirii concediului medical.Ce este de facut?
Intr-adevar, salariatul in cazu este prins la mijloc.

Ar trebui modificata HG in sensul stabilirii unui termen mai scurt de eliberare.
1. Din Normele de aplicare a OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:

Art. 38. - (1) Plãtitorii de indemnizaţii de asigurãri sociale de sãnãtate au obligaţia sã elibereze asiguratului adeverinţe din care sã rezulte numãrul de zile de concediu medical pentru incapacitate temporarã de muncã avute în ultimele 12 luni, în vederea acordãrii certificatelor de concediu medical.

2. Deci angajatorul este obligat sa va elibereze adeverinta pentru medic desi nu se prevede o sanctiune disciplinara in cazul in care refuza sau intarzie eliberarea adeverintei.

3. - Fiind vorba de o situatie medicala (este in joc sanatatea salariatului) nu se aplica termenul de 15 zile care este pentru adeverinte de vechime.
- In aceasta situatie adeverinta trebuie eliberata pe loc, la cerere, mai ales ca nu presupune o cautare in arhive sau un timp lung pentru eliberarea ei.
Si daca angajatorul refuza eliberarea adeverintei folosindu-se de acel termen de 15 zile?
Termenul de 15 zile, prevazut in HG 500/2011, este pentru adeverinte de vechime, nu pentru adeverinte pentru medic unde orice intarziere pune in pericol sanatatea persoanei solicitante.
Va multumesc frumos pentru raspuns.