Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Refuz angajator eliberare adeverinta de salariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Refuz angajator eliberare adeverinta de salariat

Salariat sa imbolnavit angajaorul refuza eliberare adeverinta salariat necesara primirii concediului medical.Ce este de facut?
Sa apeleze la UPU ,se elibereaza concediu medical in regim de urgenta fara adeverinta iar dupa 1 mai e valabil cardul de sanatate (nu mai sunt necesare adeverintele) .
In cazul de fata probabil angajatorul nu este la zi cu cotizatia la CAS . O adresa la acesti va clarifica situatia ,
Buna dimineata ași dori si eu un sfat dela dumneavoastra eam cerut sefu unde lucrez o adeverință pentru medicul de familie de 4 luni pana la ora actuala nu mea data nimic ce pot sa fac in cazul asta