avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 387 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Eliberare duplicat certificat de nastere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Eliberare duplicat certificat de nastere

care sunt pasii de urmat pentru eliberarea unui duplicat al certificatului de nastere si a unui pasaport (care au fost furate) in conditiile in care persoana respectiva este in strainatate.
mentionez ca nu are alt act de identitate romanesc, fiind plecata definitiv din tara din anul 1973 si avand dubla cetatenie
de asemenea, pentru moment nu poate veni momentan in tara.
va multumesc anticipat
Ultima modificare: Marți, 23 Iunie 2015
Elenacristina, utilizator
=D>
multumesc mult !!!

fff util si, in acelasi timp... descretitor de frunti :)
:vishenka:
deci... asa va face :)
Sa ne informati daca a "tinut" stratagema!:)
Elenacristina a scris:

copia legalizata a unui certificat de nastere, prezentata fara original (fiind furat) poate fi acceptata pentru innoirea unui pasaport expirat?
solicitarea se va face la consulatul RO din NY - SUA

Pentru pasaport nu.

Intai va trebui sa faceti cerere pentru noul certificat de nastere si abia dupa ce il primti puteti face si cererea pentru pasaport.
Pentru certificat aveti nevoie de:
- formularul de cerere completat
[ link extern ]

- copie a unui document american cu pozã (pasaport, permis de conducere, certificate de naturalizare);
- copie a actului de stare civilã românesc, în cazul în care solicitantul detine aceastã copie;
- copie a unui document de identitate românesc cu pozã.

Nu scrie ca documentul romanesc trebuie sa fie in termen de valabilitate, sper sa va ia pasaportul romanesc expirat in considerare. N-ar fi rau sa le scrieti un e-mail sau sa sunati la consulatul de care sunteti mai aproape, sa intrebati de asta.

Aveti informatii aici:
[ link extern ]

Ultima modificare: Joi, 25 Iunie 2015
Ares-3, moderator
Ares-3 a scris:

sper sa va ia pasaportul romanesc expirat in considerare.


Elenacristina a scris:

care sunt pasii de urmat pentru eliberarea unui duplicat al certificatului de nastere si a unui pasaport (care au fost furate :blush2:



:rolleyes:
Am uitat pana am parcurs topicul.

Ramane valabil ce am spus, intai certificatul de nastere. La depunerea actelor pentru pasaport (daca i se primesc fara niciun act / document romanesc care sa ii dovedeasca identitatea) are nevoie de certificat in original si copie, nu doar de copie cum scrie pe site. E o scapare de exprimare.

Atentie: cererile de pasapoarte trebuie însotite doar de copii dupa actele de stare civilã originale; nu se mai accepta copiile legalizate emise în trecut, pentru acest motiv recomandãm procurarea certificatelor originale din România.

Mai pun o data link-ul:
[ link extern ]

Nu cred ca o sa ii tina figura cu codul civil :)
Ultima modificare: Joi, 25 Iunie 2015
Ares-3, moderator

Alte discuții în legătură

Obtinere dovada cetatenie romana in vederea obtinerii cnp Elenacristina Elenacristina Buna ziua cum si de unde se obtine o dovada a cetateniei unei persoane cu dubla cetatenie - romana / americana, cu domiciliul un SUA, in conditiile in care am ... (vezi toată discuția)
Obtinere duplicat certificat nastere anyta07grz anyta07grz buna seara/ Fetita mea are varsta de 20 ani este plecata din tara, si-a pirdut certificatul de nastere( i-au fost furate actele certificatul de nastere si ... (vezi toată discuția)
Certificat de nastere, duplicat scalin scalin Locuiesc in Canada de mai bine de 12 ani de zile. De curind am descoperit ca nu mai imi gasesc Certificatul de Nastere, eliberat la Constanta. Mai am printre ... (vezi toată discuția)