Forum Discuţii juridice Traduceri Baza legala efectuare traduceri
Discuție deschisă în Traduceri

Baza legala efectuare traduceri

Buna ziua.
Posed autorizatia de traducator eliberata de Ministerul Justitiei in anul 2000, insa am lucrat in domeniu doar pe baza de contract de munca (adica nu sunt PFA). De asemenea, am prestat servicii de interpretariat pe baza unui contract de prestari servicii.
Intrebarea mea este urmatoarea: daca doresc sa-mi suplimentez veniturile actuale prin realizarea de traduceri este necesar sa ma autorizez ca PFA sau pot face acest lucru pe baza de contract de prestari servicii? Mentionez ca nu intentionez sa colaborez cu vreun notar sau vreo instanta, ci doar cu societati comerciale.
Va multumesc anticipat pentru lamuriri.
Ceea ce spui Soniarina, este inregistrarea la fisc in calitate de Persoana Fizica Autorizata (P.F.A.) careia i se va atribui un cod de inregistrare fiscala (C.I.F.).
P.F. inseamna persoana fizica si atat, aceasta nu poate emite chitante sau facturi, nefiind inregistrata la fisc si neachitand astfel impozit. P.F. este si bunica mea dar aceasta nu poate desfasura activitate autorizata decat daca se inregistreaza ca P.F.A. ;)
PFA inseamna de fapt persoana fizica comerciant, inregistrata la registrul comertului in temeiul OG 44/2008. Inregistrarea la administratia financiara nu are legatura cu autorizarea efectuarii unei profesii/meserii. Ajunge sa ne gandim ca si avocatii sunt inregistrati fiscal, fara a fi PFA ;)
Stati ca acum m-am buimacit de tot! :O
Sa recapitulam: soniarina, sa inteleg ca te-ai inregistrat doar la Finante, sau cum? Inteleg ca ai facut-o in 2004, s-o mai fi schimbat una-alta prin lege?
Andreea, deci intalnim speta de mai sus si la avocati? Pot in consecinta si traducatorii sa urmeze aceiasi pasi?
A, sa nu va mai spun ca m-am informat si la SRL-ul cu care am colaborat in trecut pe baza de contract si mi-au spus ca ei lucreaza in continuare asa cu colaboratorii lor. Asta ca sa nu mai pomenesc de faptul ca d.p.d.v. contabil procedeaza exact cum procedeaza orice SRL in cazul achizitiilor de la persoane fizice: contract+dispozitiede plata din casierie...
Cine naiba sa mai inteleaga ceva?????
alinda2, utilizator
Documentul de autorizare pentru efectuarea de traduceri este cel de la Ministerul Justitiei, nu inregistrarea la ORC. In plus, traducatorii nu sunt comercianti, astfel ca nu sunt supusi obligatiei de inregistrare la ORC.

(pentru avocati e mult mai clar, chiar legea prevede ca presteaza un serviciu civil, nu comercial)

Prin inregistrarea fiscala obtii CIF, iar pe baza aceluia poti factura beneficiarii serviciilor. Ai obligatia sa tii contabilitate in partida simpla si sa platesti impozite.
Andreea Lisievici a scris:

Documentul de autorizare pentru efectuarea de traduceri este cel de la Ministerul Justitiei, nu inregistrarea la ORC. In plus, traducatorii nu sunt comercianti, astfel ca nu sunt supusi obligatiei de inregistrare la ORC.

(pentru avocati e mult mai clar, chiar legea prevede ca presteaza un serviciu civil, nu comercial)

Prin inregistrarea fiscala obtii CIF, iar pe baza aceluia poti factura beneficiarii serviciilor. Ai obligatia sa tii contabilitate in partida simpla si sa platesti impozite.

Multumesc. Ma inregistrez deci doar la Finante, fara sa mai trec pe la ORC?