Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Daca am 55 de ani, 36 de ani vechime, 4 ani grupa a doua pot sa ma pensionez anticipat, avand 3 copii.Vreau sa stiu daca pentru pensionare anticipata scade si anul pentru ca am 3 copii.Sunt nascuta pe 26 ianuarie 1960. Va multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
1. Pentru o femeie nascuta in ianuarie 1960 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare ested e 31 de ani si 8 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 4 ani lucrati in gr. a II-a de munca nu se aciorda reducerea varstei standard de pensionare (era nevoie de minimum 6 ani).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 8 luni, in septembrie 2021;
- pensia anricipata partiala, la 56 de ani si 8 luni, in septembrie 2016.

4. Ca sa solicitati pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 8 luni, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 39 de ani si 8 luni.

5. - Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice nu prevede reducerea varstei standard de pensionare in functie de numarul de copii nascuti si crescuti de mama.
- Este in lucru un proiect de lege pentru modificarea Legii 263/2010 si care spune ca va reduce varsta standard de pensionare cu 1 an in cazul nasterii si cresterii a 3 copii si cu 2 ani in cazul nasterii si cresterii a 4 sau mai multi copii.
Limita de varsta la 57 de ani si 8 luni.
Pensie anticipata(fara penalizare) la 56 de ani si 8 luni.

In topicul de mai jos aveti 13 ani in grupa II de munca.

www.avocatnet.ro/content/for...

In urmatorul aveti 24

www.avocatnet.ro/content/for...

Acum aveti 18.
Unde o fi adevarul ?

Va numiti:

Vasile Ioana

www.avocatnet.ro/content/for...

Cojocaru Daniela

www.avocatnet.ro/content/for...

Daniela Pana

www.avocatnet.ro/content/for...

Rog moderatorii sa lamureasca problema.

Carp Mircea, utilizator
Carp Mircea:

1. O fi vorba de cineva care solicita raspunsuri pentru mai multe persoane desi cateva din ele sunt nascute la aceeasi data (!?).

2. Sau poate o fi crezand ca s-a mai modificat legea intre timp.
Cred si eu ca este vorba despre personae diferite.
Dar aceeasi persoana Daniela Pana in topicuri diferite spune ca a lucrat in grupa II,4 ani,13 ani,18 ani si 24 de ani.
Aici ar fi neconcordantele.