Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Intrebari de baza pentru administrarea unui SRL sau ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Intrebari de baza pentru administrarea unui SRL sau SRL-D

Salut.

- O sa obtin venituri din activitati de freelance (web development) si am nevoie sa inregistrez un PFA sau SRL. SRL pare mai convenabil.

- O sa primesc bani de la o persoana din Australia ( persoana juridica) prin paypal. Dar pe viitor este posibil sa lucrez si pe site-uri de freelance sau sa am venituri din adsense.

- Venitul lunar aproximat este de 1400 lei. Primesc banii in AUD.

- Am 23 de ani. Am absolvit facultatea de Finante si Banci.

- Lucrez singur, nu o sa am angajati foarte curand.

- O sa emit o factura / luna (asta e toata activitatea ce tine de contabilitate).

Am nevoie de raspunsuri concrete.

1. Ce este mai rentabil PFA, SRL sau alte variante ?
2. In cazul SRL fara angajati, pot sa aleg impozitul pe venit, de 3% ?
3. Ma incadrez pentru SRL - D sau acolo trebuie obligatoriu sa am angajati ?
4. Pot sa tin singur contabilitatea, fara nici un fel de contabil? Avand in vedere ca activitatea este restransa si am studii economice ?
5. Care ar fi codul caen potrivit, un cod mai general pentru activitatile pe internet ? Ideal ar fi sa incadreze ambele activitati, web development si adsense.
6. O sa am nevoie si de o parte din bani pentru cheltuieli personale sunt modalitati de a accesa banii, in afara dividendelor ? Solutii realiste si legale, fara cheltuieli umflate si asa mai departe.
7. Sediul firmei va fi la domiciliu, nu sunt eu titularul, am nevoie de contract de inchiriere facut de un notar ?
8. Pentru datele pe care le-am enumerat mai sus ce a-ti recomanda ?

adi8i, utilizator
1 + 4 In cazul PFA îți poți conduce singur contabilitatea, în cazul unui SRL nu mai este posibil, având în vedere abrogarea art. 10 alin. (3^1) din legea contabilității nr. 82/1991, astfel că va trebui să apelezi fie la serviciile unui profesionist contabil, membru CECCAR, fie să angajezi o persoană cu studii economice superioare.
Despre rentabilitatea unei forme de organizare sau a celeilate se poate discuta după ce se iau în discuție și cheltuielile estimate de funcționare.

2. În cazul unui SRL fără angajați este obligatorie impozitarea cu 3% a veniturilor, nu e o opțiune.

3. Te încadrezi la SRL-D în condițiile în care anterior înregistrării acestei firme, nu ai mai avut calitatea de asociat în nicio altă societate constituită în spațiul economic european. Pe durata existenței ca SRL-D (3 ani de la înregistrarea în registrul comerțului) ai obligația de a reinvesti cel puțin 50% din profitul înregistrat în anul fiscal anterior.
SRL-D poate funcționa și fără salariați, însă în aceste condiții nu vi putea beneficia de alocația financiară nerambursabilă de până la 10.00 euro sau de dobânda preferențială la credite.
Mai există și facilitatea de scutire la plata CAS datorată de angajator pentru cel mult 4 salariați.

5. web development cred că merge pe 6311/6312 si pentru adsense cel mai probabil 7311.

6. În cazul unui PFA, poți dispune de bani pentru cheltuieli personale în orice moment. În cazul unui SRL, dividendele se pot ridica doar după aprobarea situațiilor financiare anuale. În afara dividendelor, nu poți să ridici alți bani din firmă, decât la diminuarea capitalului social, la cesionarea părților sociale sau la lichidarea firmei. În decursul unui an, poți fi creditat de firmă până la echivalentul a 5.000 euro, fără a fi nevoit să justifici destinația banilor. Creditarea asta o poți stinge după ce îți ridici dividendele.

7. Indiferent că e vorba despre PFA sau despre SRL ai nevoie de un act care să îți acorde dreptul de folosință asupra sediului social. Dacă nu ești proprietar, atunci ai nevoie de un contract de închiriere (care trebuie înregistrat și la ANAF dacă proprietarul e persoană fizică) sau de un contract de comodat. E suficientă semnătura privată a celor două părți.

8. E greu de spus. PFA aduce un net din sumele încasate de 57% (în cazul în care contribui la CAS cu cota integrală) sau 71% (în cazul în care contribui la CAS doar cu cota individuala) și poți dispune de bani imediat după ce i-ai încasat.
SRL aduce un net de 85% din venituri, în cazul în care nu este antrenată nicio cheltuială (ceea ce e greu de crezut că nu va fi niciuna), dar nu poți dispune de bani decât după aprobarea situațiilor financiare anuale și repartizarea profitului la dividende. Plus că, în cazul unui SRL-D ești nevoit să reinvestelști cel puțin 50% din profit.

Dacă au loc prestări de servicii intracomunitare, se mai impun unele înregistrări speciale și obligații declarative (în ambele cazuri - PFA sau SRL).
Am studii economice superioare, deci as putea tine contabilitatea.

Nu sunt convins cum sta treaba cu SRL-ul. Dupa ce deschid firma, actele necesare stiu care sunt.

Nu am cheltuieli, sau sa presupunem ca o sa fie de maxim 100 lei / luna.
Srl asociat unic, fara angajati, eu sunt si administrator.

9. Platesc 3% impozit pe venit. Se calculeaza si se plateste lunar / anual / trimestrial ?
10. Trebuie sa platesc CASS si CAS ? Daca da cum? Pot sa platesc lunar din contul firmei ? Trebuie sa ma inregistrez separat ?

Ar fi bun un model, dar nu am gasit nimic inca. Nu vreau sa deschid firma si dupa sa-mi bat capul cu fel de fel de chestii, e mai bine sa stiu de la inceput ce am de facut. Mai pe scurt:

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eu: 23 de ani, licentiat in Stiinte Economice
Activitate: Freelancer: ( web development, blogging, adsense deci activitati independente )

Primesc banii in paypal, o data pe luna.

Venit lunar: 1400 lei
Venit anual: 16800 lei

Cheltuieli: 0

Variante: PFA sau SRL

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cum ar arata activitatea dupa infintarea unei dintre variante? Adica ce am de facut dupa?

PFA:

Platesc taxele in 4 rate egale pana in data de 25.

25 martie - 672 lei + 231 lei + 441 lei = 1344
25 iunie - 672 lei + 231 lei + 441 lei = 1344
25 septembrie - 672 lei + 231 lei + 441 lei = 1344
25 decembrie - 672 lei + 231 lei + 441 lei = 1344

16800 - 5376 = 11 424

SRL:

Impozit pe venit 3%:

16800 * 3% = 504

Astea cum se platesc lunar ?

Sanatate: 5.5% : 924 lei
Pensii 10.5% : 1764

16800 - 3192 = 13 608

În cazul PFA-ului, calculele sunt aproape de adevăr.
Plățile anticipate la CAS se fac luând în calcul baza de 35% din câștigul mediu brut (CMB) pe care este fundamentată legea bugetului asigurărilor sociale (în 2015 a fost de 2.415 lei, pentru 2016 nu se cunoaște încă). Regularizarea CAS-ului se va face în anul următor, baza lunară de calcul fiind diferența pozitivă între venituri și cheltuielile realizate pentru producerea acestor venituri, mai puțin contribuțiile CAS achitate, împărțită la numărul lunilor în care PFA a avut activitate, dar nu mai puțin de 35% din CMB și nici mai mult de 5*CMB.
Poți opta între a plăti cota individuală de 10,5% și cota integrală de 26,3%, pentru un stagiu complet de cotizare.

La CASS plățile anticipate se fac la o bază de calcul reprezentând media lunară a venitului estimat declarat.
Regularizarea se face anul următor, baza lunară de calcul fiind diferența pozitivă între venituri și cheltuielile efectuate pentru obținerea acestor venituri, mai puțin contribuțiile CASS achitate, împărțită la numărul lunilor în care PFA a avut activitate. În cazul în care veniturile din activități independente sunt singurele venituri realizate, atunci baza lunară de calcul a CASS este cel puțin salariul minim pe economie (deocamdată 1.050 lei).

Impozitul anticipat se achită la venitul declarat, urmând ca regularizarea să fie făcută anul următor, luând în calcul și CAS și CASS achitate în cursul anului pentru care se face regularizarea (ca și cheltuieli deductibile).

Prin urmare, pe total operațiuni, vei achita așa:
Varianta I - cota CAS individuală de 10,5%
- CAS 1.764 (trimestrial câte 267 lei, la regularizare în anul următor încă 696 lei)
- CASS 924 (trimestrial câte 77 lei, iar la regularizare 0)
- impozit 2.369 (trimestrial câte 672 lei, iar la regularizare vei primi înapoi 319 lei)
Rezultă un net de 11.743 lei

Varianta II - cota CAS integrală de 26,3%
- CAS 3.720 (trimestrial câte 666 lei, la regularizare în anul următor încă 1.056 lei)
- CASS 924 (trimestrial câte 77 lei, iar la regularizare 0)
- impozit 2.114 (trimestrial câte 672 lei, iar la regularizare vei primi înapoi 574 lei)
Rezultă un net de 10.042 lei

În cazul SRL-ului, impozitul de 3% se datorează trimestrial.
La sfârșitul anului ai un profit de 16.296 lei (în cazul în care nu mai ai nicio altă cheltuială în afara impozitului pe venitul microîntreprinderii).
Impozitul pe dividendul încasat este de 5%.
În anul următor încasării dividendului se achită CASS la o bază lunară de calcul reprezentând media lunară a dividendului brut, dar nu mai puțin de un salariu minim pe economie, dacă nu realizezi și alte venituri. Dacă înființezi firma în 2016, încasezi dividendul în 2017, iar CASS va fi plătit în 2018. Plata o vei face tu, nu firma.
Nu se datorează CAS pentru veniturile din investiții

Varianta I - SRL
- se distribuie la dividende întregul profit de 16.296 lei
- impozitul pe dividende 815 lei
- CASS 900 lei
- CAS 0
Rezultă un net de 14.581 lei

Varianta II - SRL-D
- se distribuie la dividende 50% din profit, respectiv 8.148 lei, diferența se reinvestește (în primii 3 ani de activitate)
- impozit dividende 407 lei
- CASS 696 lei
- CAS 0
Rezulta un net de 7.045 lei
După 3 ani de activitate, încetează forma de organizare ca SRL-D și vei putea repartiza profitul la dividende integral.

(Toate lucrurile de mai sus sunt în concordanță cu prevederile noului Cod fiscal, legea 227/2015.)