Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de maternitate si contract de munca pe ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de maternitate si contract de munca pe perioada determinata

Situatie: data nasterii estimativa 02.2016
Perioada lucrata: 2009 - 31.12.2015 (ultimul loc de munca este cu CIM pe perioada determinata)
Concediul de maternitate prenatal din 12.2015 (inca din timpul angajarii)

Intrebari:
1. pentru lunile Ianuarie 2016 si Februarie 2016 unde trebuie depuse certificatele medicale eliberate de medicul de familie? Acceasi intrebare si pentru lunile de dupa nastere, respectiv Feb. + Mar. + Apr. 2016.
2. Se considera aceste 2 luni, Ian. 2016 + Feb. 2016, ca luni lucratoare pentru a indeplini conditia de 12 luni lucrate inainte de nastere?
1. Pentru plata indemnizatiei pentru concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) puteti ignora faptul ca sunteti si PFA.

2. Pe perioada de concediu crestere copil (CCC) puteti sa aveti venituri din PFA dar acestea sa nu depaseasca 3.000 lei pe an calendaristic.
Va multumesc!
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie:
In data de 14 septembrie mi se termina contractul de munca (contract perioada determinata). Incepand cu acea saptamana as avea dreptul de a intra in concediu de maternitate, recunosc ca este la limita (cele 84 de zile) pana la data nasterii.
Am fost la CASMB si mi-au spus ca ma pot prelua ei pentru plata concediului de maternitate.
Eu as vrea sa-mi iau concediu de maternitate incepand cu 15 septembrie, fiind si prima zi fara contract si pentru a avea continuitate. Mai devreme de aceasta data nu am cum, pentru ca zilele calculate sunt la limita. Este posibil sa-mi iau concediu prenatal incepand cu 15 sept. fara a fi nevoie sa-mi bag somajul? Cei de la CASMB mi-au spus ca nu pot sa-mi bag si somajul si concediul medical.
Intrebandu-i si pe cei de la primarie pentru indemnizatia de crestere copil, mi-au spus ca dupa incetarea contractului, sa-mi depun dosarul de somaj , pentru ca in baza acestuia voi avea dreptul la indemnizatia de concediu de maternitate si concediu crestere copil.
Acum, nu mai inteleg nimic. Tot incerc sa sun la institutii, nu imi raspunde nimeni.
Ma puteti ajuta va rog cu cateva sfaturi?
Multumesc.