Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... CCR a stabilit ca dispozitiile din NCPP privind ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

CCR a stabilit ca dispozitiile din NCPP privind renuntarea la urmarirea penala sunt neconstitutionale

Miercuri, 20 ianuarie 2016, Curtea Constituțională, cu majoritate de voturi, a admis excepția de neconstituționalitate a dispozițiilor art.318 din Codul de procedură penală şi a constatat că acestea sunt neconstituţionale.
Curtea a reţinut că dispoziţiile criticate contravin principiului legalităţii, prevăzut de art.1 alin.(5) din Constituţie, precum şi prevederilor art.124 alin.(1) coroborate cu art.126 alin.(1), potrivit cărora justiţia se înfăptuieşte în numele legii şi se realizează prin instanţele judecătoreşti stabilite de lege.
Trebuie sa convingeti judecatorul de a nu admite renuntarea la urm. penala dispusa de procuror. Va trebui sa convingeti pe judecator ca hotul a avut un scop intentionat de a va pagubi, un scop planificat de v-a distrus si bunurile (probabil v-a distrus usa sau ferestrele ca sa intre in locuinta si asa v-a furat).
In hipermaketuri doar se fura, pe cand la d-stra dupa cum spuneti, e vorba de mai multe infractiuni: violare de domiciu, distrugere si furt, iar in acest caz, nici un procuror nu ar trebui sa dispuna solutia de renuntare la urmarire penala.

Succes