Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Inregistrare la Registrul Comertului
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Inregistrare la Registrul Comertului

Buna ziua!
Sunt persoana fizica, inregistrata cu CIF la ANAF.
Pot sa ma inregistrez la Registrul Comertului pentru a putea deschide un punct de lucru?
Multumesc!
Buna ziua,
Pt a fi necesara autorizatia de functionare de la Primarie, dvs trebuie sa desfasurati o activitate avand un cod CAEN prev in Anexa OG 99/2000, ceea ce nu e cazul.
Din punctul meu de vedere pt a desfasura activitatea la un sediu secundar trebuie sa obtineti un aviz de la ASF. Ulterior va inregistrati la ANAF cu acest aviz/autorizatie/hotarare.
Am o diploma de asistent in brokeraj, obtinuta prin examen ISF (Institutul de Supraveghere Financiara), conform careia am si certificatul de inregistrare la ANAF cu codul caen 6622 .
Avizul ASF-ului (ISF-ului) este necesar numai pentru societatile de brokeraj in asigurari (care sunt entitati mai mari)...