avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Informare repartizare cheltuieli privind comisionul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Informare repartizare cheltuieli privind comisionul bancar

Doresc să aflu cum este legal să se repartizeze cheltuielile privind comisionul bancar pe cota parte indiviză sau pe numărul de persoane.
Cel mai recent răspuns: Dr.Virgil Dan Amza , Evaluator 17:01, 25 Mai 2016
pana la urma fiecare isi face o lege proprie.
Comisionul bancar se repartizeaza dupa cota parte indiviza; este o cheltuiala administrativa.
Cunosc un bloc unde toti platesc la banca: aici cred ca nu exista obiectii.
Acolo unde doar cativa locatari platesc prin banca, se aplica legea blocului.
Sunt unii care "pedepsec" pe cei care folosesc banca si le pun comisioanele strict pe apartament.
Altii suprta toti acel comision.
Argument: cel care plateste prn banca ar putea cere scutire de la plata filei de chitanta pe care o economiseste precum si de la plata casierului. Pai e bine asa?

Pana la urma, in aceasta speta, fiecare bloc cu mentalitatea sa !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cine suportă comisionul bancar la plata întreținerii prin op? latka latka Am urmarit discutii mai vechi pe aceasta tema, care se termina undeva prin 2016.Din ele am tras concluzia ca si vechea lege, ca si cea noua dealtfel, au lasat ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, cum pot introduce in lista de plata cheltuiala cu ... carmen06! carmen06! Buna ziua, cum pot introduce in lista de plata cheltuiala cu comisionul bancar de 15 lei /luna, pe cpi sau pe apartamente?multumesc! (vezi toată discuția)
Plata comision bancar asociație de proprietari eduardvl eduardvl Bună ziua, Se dă următoarea speță: În urmă cu mai mulți ani (2013) am făcut o plată dublă asociației de proprietari (respectiv am plătit prin ... (vezi toată discuția)