avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Montare apometre cu citire radio
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Montare apometre cu citire radio

Poate au mai fost astfel de situatii si am dori un sfat.
Lunar sunt pierderi de apa rece/calda, desi la subsol este totul uscat iar la verificarea in apartamente, nu s-au gasit nereguli. Concluzia a fost unanima…dar toti locatarii s-au afisat ca oameni cinstiti, de onoare!!! In aceasta idee, am luat in calcul propunerea pentru montarea de apometre cu citire radio. Am primit mai multe oferte si normal, ne-am orientat pentru cea mai rentabila si sigura oferta, dupa mai multe criterii.A fost postata la avizier oferta ( pret 100lei/buc, rate, garantie) si motivele pentru care a fost aleasa montarea de apometre cu citire radio.Preventiv, Presedintee Asociatiei a stat de vorba cu majoritatea locatarilor din bloc. Cei ce au fost de acord cu montarea de apometre cu citire radio ( 29 persoane), au fost trecuti pe un table ce cuprindea numele, nr. ap., CNP-ul si semnatura. A fost stabilita si afisata data de 05.09 a.c. la care va avea loc Adunarea Generala a Proprietarilor Asociatiei.Adunarea a avut loc, cu prezenta a 18 locatari din 80 apartamente.Discutiile au fost contradictorii, cu argumentari pro si contra( pretul a 4 apometre, 2AR+2AC, respective 2 apometre AR pentru proprietarii de CT, depaseste cu mult pretul recupararii pierderilor amortizandu-se in n ani.) si in cele din urma au alunecat spre alte probleme.Nefiind statutara pentru a lua o hotarare, a fost fixate data de 15.09a.c. pentru o nou sedinta. S-au facut mai multe propuneri care vor fi luate in discutie si aleasa o solutie.
Indiferent de numarul participantilor la Adunarea generala, hotararea luata va fi lege pentru toti locatarii. Ce solutie va fi legala?
- montarea de apometre numai locatarilor care si-au dat acordul, pierderile fiind suportate de restul locatarilor; (Oare este legal, exista un temei)?
- mentinerea situatiei actuale, pierderile fiind recuperate de la toti locatarii, fara comentarii;
- renuntarea la apometre si plata la pausal.
Daca mai sunt si alte solutii, am fi bucurosi sa va urmam pasii. Cu multumiri.
Eu am remarcat urmatoarea situatie.
Un robinet nu inchide perfect, apa se scurge foarte incet la canalizare.
Contorul de apa nu reuseste sa inregistreze acest firicel de apa care se scurge pe langa paletele lui fara sa roteaca mecanismul contorului.
La prima vedere pare un consum nesemnificativ, dar in timp se pierd multi litri de apa.
Daca sunt mai multe astfel de pierderi in diferite apartamente, atunci contorul principal va sesiza pierderile. El se va roti iar contoarele din spatele lui ...nu.
Pe de alta parte, orice contor are "individualitatea" lui, unul este mai puturos, altul mai harnic. Ambele trec testele metrologice cu bine. Si la testele metrologice avem abateri + si -.
Din aceste motive, nu va fi decat intamplator egalitate intre suma consumurilor individuale si consumul inregistrat de contorul de bransament.
Orice tip de contor veti alege, fenomenul se va petrece chiar daca toate cuntoarele vor fi noi noute. In timp abaterile se vor accentua.

Mult success la calcule. (... si pentru mine!)

Da, trebuie sa inteleaga tot poporul ca in timp contoarele au abateri din ce in ce mai mari.
In loc sa mergem cu ele la verificare metrologica, mai bine le schimbam.
Am un coleg..ce-i drept, sta la casa, o casa facuta de 6 ani ( deci noua ) si de un an jumatate i s-au montat apometre cu citire radio . Din acel moment pierderile au ajuns pe luna la 35 metri cubi ( ganditi-va ca un metru cub inseamna 1000 litri, adica o tona de apa ) desi lucrurile de zi cu zi nu s-au schimbat. Din discutiile avute cu multe persoane toti cei la care s-au montat asemenea apometre au inregistrat brusc consumuri mai mari lunare ( desi regimul de viata al lor nu s-a schimbat ). Concluzia...aceste apometre indica mult mai mult decat un consum real inregistrat cu aparatele clasice, si...mai exista suspiciunea ca ele pot fi comandate din afara ( afisajul se poate modifica de cititor din strada sau de unde vine sa citeasca ) prin intermediul undelor radio . Este o suspiciune a multor cetateni, dar suspiciunea este intarita de insistenta cu care societatile de apa ne obliga sa folosim DOAR asemenea tipuri de apometre montate doar de dansii.
~ Conținut șters la cerere ~
Si noi am montat apometre cu citire prin radio,acum 3 luni.Din 60 de apartamente. 4 nu si-au montat si au fost trecuti pausal.Citirea apometrelor ne costa 1.2 lei/luna/ap.
draftacristi a scris:

.... si de un an jumatate i s-au montat apometre cu citire radio . Din acel moment pierderile au ajuns pe luna la 35 metri cubi...


Am impresia ca vorbiti doar din auzite. Cum sa apara lunar o diferenta de 35 mc? Dar cat consuma "la casa" colegul tau, cumva cam 500-600 mc pe luna? Dar ce face, iriga Baraganul omu' ?

Cine vrea, poate sa-mi puna pe mp o adresa de mail unde va pot trimite caracteristicile tehnice ale unui contor cu transmitere a informatiei prin radio. Poate va mai linistiti cu aceste informatii, total incorecte. Este drept ca repectivul contor face parte din gama de varf a acestor dispozitive. Este scris in lb. romana, f. usor de inteles.

Pentru colegul tau, eu i-as propune sa puna in serie cu contorul oficial, un alt contor - indiferent clasa de precizie, numai asa de comparatie si o sa vedeti ca lucrurile nu stau chiar asa cum se-aude. Apoi, este posibil ca acel contor sa fie defect "din prima", asa ca poate solicita verificarea acestuia - (contracost).

Bun, iar faza cu modificarea indecsilor din afara, adica tot prin radio... aberatia este imensa si doar unul cu mintea creata poate sa se admita aberatia, insa folclorul este pe liber la noi.

Furnizorii de apa monteaza doar contorii lor in bransamentele de bloc/casa, asa cum face fiecare furnizor, asa cum fiecare vanzator de marfa in piata, vine cu cantarul sau si mai ales pentru ca asa este legal, adica il obliga Legea.
Am rugamintea pentru cei care pot sa "inghita" asemenea suspiciuni, sa se uite la firmele care produc si livreaza aceste apometre si dupa aceea mai vorbim.

Apometrele cu transmitere radio sunt apometre absolut obisnuite, adaptate sa li se poata atasa un dispozitiv de transmitere la distanta a informatiei.
Cel mai mare avantaj al lor este ca se pot citi indiferent ca esti acasa sau nu si mai ales ca se citesc toate odata, nu cand isi aduce aminte proprietarul, basca faptul ca se inlatura intreaga situatie/evidente/semnaturi/etc. cum se practica acum la asociatii.

Pentru furnizorii de apa-canal, avantajul este enorm. Intr-o zi pot sa citeasca toate bransamentele (de ordinul miilor) din oras, informatia este descarcata in computerele firmei, iar facurarea se poate face foarte rapid.
Mai departe nu mai comentez, sa nu-mi iasa vorbe, ca as avea vreun interes...

Alte discuții în legătură

Problema - verificarea metrologica a contoarelor larrablue larrablue Tatal meu este administrator de bloc si i s-a cerut de la primarie sa se verifice metrologic contuarele in bloc. Problema este ca multi nu sunt de acord, ... (vezi toată discuția)
Consum minim apa hervel hervel buna ziua stie cineva ,care este consumul minim de apa raportat in urma citirii apometrului in asa fel incat daca este consum mic(ex:0.5mc de apa)sa fie ... (vezi toată discuția)
Repartizare consum apa calda ionutn ionutn Buna ziua, in cadrul asociatiei de locatari, ni se cere efectuarea citirii apometrelor lunar. Deoarece n-am reusit sa fac citirea pe luna trecuta, mi s-au ... (vezi toată discuția)