Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cheltuieli cota indiviza/ cheltuieli pe beneficiar
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cheltuieli cota indiviza/ cheltuieli pe beneficiar

Fata mea imi achita de citeva luni sumele din lista de intretinere prin virament bancar. Viramentul pleaca de la Raiffeisen unde are ea contul spre CEC bank unde este contul asociatiei. Pentru virament fetei i se opreste comision de Raiffeisen. Asociatia imi trece la lista de intretinere, la capitolul cheltuieli pe beneficiar, un comision bancar CEC, adica cel al bancii asociatiei. Va rog sa ma lamuriti daca aceste comisioane bancare apartinind bancii asociatiei sunt incadrate corect la cheltuieli pe benefeciar si imi revin in integralitate spre plata sau ar trebui incadrate altfel si ar trebui ca intreaga asociatiei sa achite cheltuielile produse de operaratiunile contului asociatiei? Va rog, m-ati ajuta foarte mult daca mi-ati indica si articolul de lege care sprijina raspunsul dvs. Multumesc.
cheltuiala respectiva nu este o cheltuiala comuna si nici nu este admionistrata de asociatie, deci nu o plateste asociatia
aceasta suma se adauga individul la cel ce face aceasta plata deoarece nu este nici moral si nici etic ca sa plateasca altii pt el
nu sunt decat 2 solutii ori plateste la casierie, ori la plata specifica ca plateste toate comisioanele
@poparlan,
Va propun ca exercitiu sa-mi spuneti cum este corect in situatia in care eu va transfer din contul meu personal in contul dumneavoastra personal 100 lei. Eu achit (mi se opreste de banca) 1,50 lei comision. Banca dumneavoastra va scade din cont 2 lei pentru ca a inregistrat in contul dumneavoastra cei 100 lei. Cum ma obligati pe mine sa va platesc cei doi lei?
nu este nici moral si nici etic ca sa plateasca altii pt el

Dar este etic si moral ca cel ce-si achita intretinerea prin banca sa plateasca toate cheltuielile de casierie (chitantierele, registrul de casa, salariul casierului...), atat timp cat lui nu i se elibereaza chitante si nu are treaba cu casieria asociatiei?

comisioanele bancare sunt cheltuieli comune si se repartizeaza tuturor dupa cota indiviza de proprietate.
fiind optiunea mea sa platesc prin banca imi asum tot
amvirdan,

Dvs. aveti dreptate - in principiu, insa, nu trebuie sa va invat eu fiecare as. prop. trebuie sa aiba un statut, niste reguli si regulamente interne dupa care functioneaza, inclusiv a chestiunii - cum se fac platile.
Pentru ca discutam despre o chestiune punctuala, proprietarii care doresc sa-si achite cotele de intretinere prin banci, pot sa o faca fara ca prin actiunea lor sa lezeze drepturile si mai ales obligatiile celorlalti proprietari - ori daca eu am 500 de proprietari dintre care 30 isi achita asociatia prin banca, asta inseamna incarcarea cu 150-200 lei a cheltuielilor - pe cpi, ceea ce nu este prea "sovietic".
Proprietarii trebuie sa respecte regulamentul intern care la noi, cu privire la plati, se specifica ca acestea se fac prin casieria asociatiei.
Ei, cum sunt oameni f. ocupati, oameni care au deplasari frecvente in tara si strainatate, pot face aceste plati prin banca si este treaba lui - adica pe romaneste, sunt costurile lui.
Am stat de vorba cu un astfel de proprietar care ne-a spus ca pe el nu il deranjeaza costurile, ca este constient de acest lucru si ca nu are pretentii.
In fine, fiecare as. prop. trebuie sa discute si sa hotarasca in aceasta privinta mai ales ca in final cam acesta este viitorul...