Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Marire salarii asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Marire salarii asociatie de proprietari

va rog sa imi spuneti daca majorarile de salar ale presedintelui asociatiei de proprietari (+casier, contabil, femeie de serviciu) propuse de comitetul executiv trebuie validate in adunarea generala.
Toate aceste ultime legi ce au aparut dupa 2007 si-au completat legea 230/2007, au fost afisate aici pe avocatnet, au fost discutate si interpretate. Fiecare atunci cand au aparut sau la intrebarea unor utilizatori cu privire la acestea.
Asa ca daca urmariti permanent acest forum aveti ce afla in timp util.
@labloc

Legile insirate de dv. completeaza Legea 230/2007, asa ca incercati sa intelegeti ce vi se raspunde.
Adam Grecu a scris:

Pentru ca m-ați întrebat pe mine, am sa va răspund doar la prima parte a întrebării, faza cu - ...cum vedeți Dumneavoastră aceasta situație la o asociatie de proprietari ...
Eu am mai răspuns la aceasta chestiune, dar ma tem ca nu putem decât sa ne dam cu părerea, cred ca sunteți de acord.
Personal, nu am nimic împotriva cresterii salariului de baza minim brut pe țară garantat in plata, suma stabilita în bani care nu include sporuri si alte adaosuri. Asta este situatia si stați asa, ca „baietii” acestia care sunt acum la butoane, au promis ca nu au sa se oprească aici!
Când eram salariat, abia așteptam si eu o mărire de salariu si sa fim sinceri, la toti ni se întâmplă acest lucru.
Faza este ca în cadrul asociatiilor de proprietari, aceste mariri de salarii au un impact destul de urat asupra proprietarilor, majoritatea pensionari care stim bine cam care este valoarea pensiei. Deci guvernul da 30-40-100 de lei la pensie si are grija sa-si traga la loc, ba chiar cu plus tot ceea ce a dat - de fapt cum se cheama asta?
Si stati, exista resurse financiare? Cică sunt, dar sunt rău distribuite - vorba țiganului - cumetre, bune bucate, dar rău așezate, le-ai dat cu dinaintea-dinapoi...
La noi, în asociatii, vrem-nu vrem, trebuie sa ne aliniem si pentru ca ne-ati informat ca la dvs. sunt 4 salariati cu norma intreaga, trebuie vazut daca chiar se justifica aceste norme de 8 ore pe zi si dacă nu, discutati sa reduceti norma de lucru in asa fel incat oamenii sa beneficieze cam de aceeasi leafa, dar la un timp de lucru mai mic, de ex. 6 ore/zi, la acesti 1450 lei/luna de care nu putem scapa... Dar ce te faci ca maine-poimane, se ridica acest minim brut la 2000 lei / luna? Reduci norma de timp, la 4 ore/zi, la 2 ore / zi ? Sau o sa preferam sa externalizam toate aceste servicii pe care le presteaza cei 4 salariati de la asociatia dvs.?
Este foarte greu de facut toate acestea în conditiile în care oamenii se înțeleg, dar la dvs. va fi imposibil din câte ne-ati mai povestit! Cei 8.000 de lei vor deveni 10.000 care vor fi distribuiți frumusel pe lista de plata si, mai aveti ceva de spus?

Dacă tot ați afirmat că proprietarii din Asociațiile de Proprietari, care sunt în marea lor majoritate pensionari, NU PREA AU BANI SĂ PLĂTEASCĂ REMUNERAȚII ORARE URIAȘE PREȘEDINȚILOR, ADMINISTRATORILOR, CENZORILOR, ETC., de ce dvs., ca și administrator acceptați să fiți plătit de fiecare proprietar, în funcție de ... Cota-Parte Indiviză, REFUZÂND SĂ FIȚI PLĂTIT, CONFORM LEGILOR, DOAR ÎN FUNCȚIE DE NUMĂRUL LUNAR DE ORE LUCRATE (SALARIUL ORAR) ?
Chiar nu vă gândiți la pensionari și la proprietarii care poate nu mai au locuri de muncă ?
Personal v-am mai raspuns la aceasta chestiune, dar o tineti langa...

Daca tot apelati la legislatie, as vrea sa va aduc aminte ca de foarte mult timp Codul muncii prevede ca salariile se negociaza. Sigur ca intr-un final poate rezulta si un tarifar pe ora, asat daca va ajuta cu ceva, da ?
Nu mai vorbesc ca, membrii comitetului executiv - asadar si presedintele , nu sunt salariati. Dar ce sunt dansii?
Ei sunt alesii dumneavoastra si as vrea sa va amintesc doar ca inainte de sedinta de AG, au loc discutii si propuneri cu privire la alegerea membrilor com. executiv, a comisiei de cenzori. Se intocmeste un draft de BVC in care este trecuta si anvelopa salariala si a indemnizatiilor negociate pentru toti cei remunerati. In AG a membrilor se discuta acest document, se explica celor prezenti cum s-a ajuns la respectivele sume si se supun aprobarii membrilor prezenti. Daca sumele respective sunt aprobate asa cum s-au negociat, membrii com executiv, vor trebui remunerati in baza unui contract de mandat. Unde ati vazut plata indemnizatiei functie de numarul de ore lucrate ? De fapt si de drept, aceste persoane nu lucreaza, de aceea ei nu primesc salariu, ci indemnizatie.
Sa discutam de administrator:
Acesta poate fi persoana fizica, sau persoana juridica.
In ambele cazuri, costul prestatiei se negociaza si nu are nimic in comun cu cota-parte indiviza de proprietate sau mai rau, cu numarul lunar de ore lucrate (salariul orar).
De obicei, acesti prestatori de servicii, la negocierea prestatiei, pretind un anumit tarif pe apartament. Daca oamenii se inteleg - este bine, se intocmeste un contract individual de munca - in cazul persoanelor fizice sau un contract de prestari de servicii in cazul persoanelor juriodice.
Daca nu se ajunge la un numitor comun, fiecare merge pe drumul sau - fara regrete.
................................................
Daca faceti referire la repartizarea costurilor salariale proportional cu c.p.i. - nu aveti decat, se poate si asa, pen'ca asa zice legea, adica suma negociata se imparte la total suprafata utila, rezulta un cost/mp care apoi se imulteste cu suprafata utila a fiecarui apartament - desi in cazul administratorului, a membrilor com. ex. si ai comisiei de cenzori, personal nu agreez metoda, adica munca administratorului cat si a membrilor com. executiv este aceeasi pentru proprietarul unui apartament cu o camera, dar si pentru un proprietar cu cinci camere - sper ca intelegeti ce vreau sa spun !

Dar de la aceste discutii la cele in care afirmati ca administratorii sunt platiti regeste, este o distanta foarte mare. Regii sunt in alta parte !
Repet: nimeni nu ma poate obliga sa muncesc fara sa fiu platit - asa cum inteleg eu sa-mi vand munca, dar nici pe dvs. nu va obliga nimeni sa angajati un administraor sau orice alt meserias cu suma pe care acestia o pretind pentru efectuarea unei prestatii.
Asadar - invatati - totul se negociaza !

Cu speranta ca totusi, ati inteles.
Adam Grecu a scris:

Personal v-am mai raspuns la aceasta chestiune, dar o tineti langa...

Daca tot apelati la legislatie, as vrea sa va aduc aminte ca de foarte mult timp Codul muncii prevede ca salariile se negociaza. Sigur ca intr-un final poate rezulta si un tarifar pe ora, asat daca va ajuta cu ceva, da ?
Nu mai vorbesc ca, membrii comitetului executiv - asadar si presedintele , nu sunt salariati. Dar ce sunt dansii?
Ei sunt alesii dumneavoastra si as vrea sa va amintesc doar ca inainte de sedinta de AG, au loc discutii si propuneri cu privire la alegerea membrilor com. executiv, a comisiei de cenzori. Se intocmeste un draft de BVC in care este trecuta si anvelopa salariala si a indemnizatiilor negociate pentru toti cei remunerati. In AG a membrilor se discuta acest document, se explica celor prezenti cum s-a ajuns la respectivele sume si se supun aprobarii membrilor prezenti. Daca sumele respective sunt aprobate asa cum s-au negociat, membrii com executiv, vor trebui remunerati in baza unui contract de mandat. Unde ati vazut plata indemnizatiei functie de numarul de ore lucrate ? De fapt si de drept, aceste persoane nu lucreaza, de aceea ei nu primesc salariu, ci indemnizatie.
Sa discutam de administrator:
Acesta poate fi persoana fizica, sau persoana juridica.
In ambele cazuri, costul prestatiei se negociaza si nu are nimic in comun cu cota-parte indiviza de proprietate sau mai rău, cu numărul lunar de ore lucrate (salariul orar).
De obicei, acesti prestatori de servicii, la negocierea prestatiei, pretind un anumit tarif pe apartament. Daca oamenii se inteleg - este bine, se intocmeste un contract individual de munca - in cazul persoanelor fizice sau un contract de prestari de servicii in cazul persoanelor juriodice.
Daca nu se ajunge la un numitor comun, fiecare merge pe drumul sau - fara regrete.
................................................
Daca faceti referire la repartizarea costurilor salariale proportional cu c.p.i. - nu aveti decât, se poate si asa, pen'ca asa zice legea, adica suma negociata se imparte la total suprafata utila, rezulta un cost/mp care apoi se imulteste cu suprafata utila a fiecarui apartament - desi in cazul administratorului, a membrilor com. ex. si ai comisiei de cenzori, personal nu agreez metoda, adica munca administratorului cat si a membrilor com. executiv este aceeasi pentru proprietarul unui apartament cu o camera, dar si pentru un proprietar cu cinci camere - sper ca intelegeti ce vreau sa spun !

Dar de la aceste discutii la cele în care afirmati ca administratorii sunt platiti regeste, este o distanta foarte mare. Regii sunt in alta parte !
Repet: nimeni nu ma poate obliga sa muncesc fara sa fiu plătit - asa cum inteleg eu sa-mi vand munca, dar nici pe dvs. nu va obliga nimeni sa angajati un administrator sau orice alt meserias cu suma pe care acestia o pretind pentru efectuarea unei prestatii.
Asadar - invatati - totul se negociază !

Cu speranta ca totusi, ati inteles.

Se negociază salariile și indemnizațiile, dar la multe Asociații din România nu s-a făcut asta doar în cadrul vreunei Adunări Generale - chiar Asociația noastră n-a mai convocat de vreo 3 ani Adunări Generale, dar noi plătim ilegal și abuziv, fără acordul nostru, FONDUL DE SALARII ANUAL, care, conform Legii nr. 196/2018. art. 53, literele d, g, h și k, NU SE POATE APROBA DECÂT PRIN VOT, ÎN CADRUL UNEI ADUNĂRI GENERALE CONVOCATE PENTRU TOȚI PROPRIETARII, CONFORM ART. 47 ȘI 48, CARE SUNT ÎNCĂLCATE MEREU !