Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Pro si contra protestului magistratilor
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Pro si contra protestului magistratilor

Sunt foarte curioasa cum vad atat cei din magistratura, dar mai ales cei din partea cealalta a salii (avocatii, justitiabilii, consilierii juridici) acest protest.

Am intalnit pareri diferite si, personal, sunt putin dezamagita de lipsa de reactie la nivel oficial a asociatiilor profesionale din avocatura etc.
Sau poate imi spuneti voi ca ele exista si eu sunt insuficient informata, cine stie.

Cam cat credeti ca o mai tinem asa? Mie mi-a placut cel mai mult atitudinea Tribunalului Bucuresti in hotararea luata in adunare... Frumos, explicit aratate cauzele ce se vor judedeca...
In alte parti cum e? Prin tara...
A, nu. Maine am la judecatorie.
Multam. :vishenka:
Tot Bucurestiul este in protest.

Pentru Judecatoria sector 4 am primit confirmari si interne si externe. :)
Si la J1, da?
In evz scria de toate judecatoriile vad...
Oricum, am facut notele scrise de saptamana trecuta, inainte de protest, asa ca se poate si judeca dupa mine...
Am precizat asta ca sa mai citeasca unii colegi si sa ma faca si naiva si prea responsabila (ca ma pregatesc pentru termene si in situatii de protest) si sa rada in hohote din nou...
Cu uimire va intreb: voi va prezentati la termene?

Eu am intalnit doua cazuri: cazul descris mai sus care a chicotit cand a auzit ca ma si pregatesc pentru ele, nu numai ca ma prezint; cazul care chiar daca se prezinta, vine cu mana in buzunar, interogatoriul etc. nefacut si chef de vacanta.

Acum, vad ca e chef de vacanta peste tot, insa vad si ca justitiabilul crede ca protestul e o chestie de stire la tv... El are dosare si ia amanarile ca... o alta amanare! Ca s-a obisnuit cu ele si in afara protestului... si nu e nimic nou!
Eu am dosare noi si oamenii ma intreaba: credeti ca si saptamana viitoare? Nu, cine stie!.. Sau: termenele sunt asa de lungi la Registru? Peste cateva saptamani? :O

Ce sa va spun, actul prost de justitie de pana acum face ca justitiabilul sa nu se simta prejudiciat mai mult de protest decat de... sistem in ansamblul sau (fie ca e vina subfinantarii, a nepregatirii ori a volumului inuman de munca!).
Am un dosar ce trebuia terminat la prim termen... il am de 5 luni, 5 termene, 1 singura amanare pentru protest...
Ce vede clientul? Ca e o alta amanare. Si se enerveaza, de regula, pe avocat sau pe jude. :D

La voi cum merge? La consilieri, diferente la sefii vostri?
Pana acu' clientii mei s-au suparat pe jude, nu pe mine. :D
Ma duc la termene pregatita pentru orice eventualitate: daca se renunta la protest si eu n-am interogatoriile scrise?
Oricum eu sunt genul care le face cu o saptamana inainte de termen, nu de alta, dar mie-mi vin idei cand recitesc ce am scris. Pe de alta parte, nu-mi place sa-mi stea in cap ca am ceva de facut.
Si la Judecatoria sectorului I, Liliana, in mod sigur.

La numarul de dosare care este pe rol, directorii sunt mai bucurosi decat noi.
Daca-ti poti imagina chestia asta! :D

Si noi ne pregatim pentru eventualitatea in care ar inceta protestul. Constiinta o sa ne omoare!