Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ordonanţă preşedinţială program de vizită
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ordonanţă preşedinţială program de vizită

Buna seara,

Tocmai am fost citata deoarece fostul sot a deschis in data de 14.02.2017actiune de stabilire a programului de vizita pe calea ordonanţei preşedinţiale desi in data de 8.12.2016 s-a finalizat fondul programului de vizitare printr-o hotarare necomunicata pana in prezent. Intrebarea mea este cu privire la logica acestei ordonante in acest context chiar daca ar exista si o cale de atac a hotararii de fond dupa comunicare. Este sfatuit legal prost? Se poate invoca exceptia de lucru judecat?
Invocați excepția prin întâmpinare.
Va multumesc.Mai jos gasiti solutia.

Tip solutie: Respinge cererea
Solutia pe scurt: Admite excep?ia autorită?ii de lucru judecat. Respinge cererea pentru autoritate de lucru judecat. Respinge cererea pârâtei de obligare a reclamantului la plata cheltuielilor de judecată ca neântemeiată. Cu drept de apel în 5 zile de la pronun?are, apel care se va depune la Judecătoria Gala?i. Pronun?ată azi, 30.03.2017, solu?ia urmând a fi pusă la dispozi?ie prin grefa instan?ei.
Invocați excepția și cel mai probabil instanța o va uni cu fondul, iar în funcție de probatoriul administrat de va pronunța în consecință.
Buna seara, dar daca s-a admis exceptia autoritătii de lucru judecat asta inseamna ca nu se mai judeca prezentul dosar cu ordonanta deoarece mai exista o pronuntare de anul trecut tot pe ordonanta . Imi transmiteti sa fac apel? nu inteleg de ce sa mai invoc exceptia
Scuze, dacă s-a admis excepția si s-a respins cererea este in regulă.