avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ordonanţă preşedinţială program de vizită
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ordonanţă preşedinţială program de vizită

Buna seara,

Tocmai am fost citata deoarece fostul sot a deschis in data de 14.02.2017actiune de stabilire a programului de vizita pe calea ordonanţei preşedinţiale desi in data de 8.12.2016 s-a finalizat fondul programului de vizitare printr-o hotarare necomunicata pana in prezent. Intrebarea mea este cu privire la logica acestei ordonante in acest context chiar daca ar exista si o cale de atac a hotararii de fond dupa comunicare. Este sfatuit legal prost? Se poate invoca exceptia de lucru judecat?
Cel mai recent răspuns: Adrian ALBU , Avocat 13:07, 11 Aprilie 2017
Invocați excepția prin întâmpinare.
Va multumesc.Mai jos gasiti solutia.

Tip solutie: Respinge cererea
Solutia pe scurt: Admite excep?ia autorită?ii de lucru judecat. Respinge cererea pentru autoritate de lucru judecat. Respinge cererea pârâtei de obligare a reclamantului la plata cheltuielilor de judecată ca neântemeiată. Cu drept de apel în 5 zile de la pronun?are, apel care se va depune la Judecătoria Gala?i. Pronun?ată azi, 30.03.2017, solu?ia urmând a fi pusă la dispozi?ie prin grefa instan?ei.
Invocați excepția și cel mai probabil instanța o va uni cu fondul, iar în funcție de probatoriul administrat de va pronunța în consecință.
Buna seara, dar daca s-a admis exceptia autoritătii de lucru judecat asta inseamna ca nu se mai judeca prezentul dosar cu ordonanta deoarece mai exista o pronuntare de anul trecut tot pe ordonanta . Imi transmiteti sa fac apel? nu inteleg de ce sa mai invoc exceptia
Scuze, dacă s-a admis excepția si s-a respins cererea este in regulă.

Alte discuții în legătură

Hotărâre judecătoarească program vizita Adli34 Adli34 Buna ziua, Am următoarea situație și as dori o lămurire asupra problemei. Am ordonanța președințială pentru program de vizita, iar hotărârea zice ... (vezi toată discuția)
Ce inseamna?si cum se materializează comunicarea (email scrisoare ... PAULBUZ PAULBUZ Ce inseamna?si cum se materialiozeaza comunicarea (email scrisoare etc...) Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare. Cererea de apel se ... (vezi toată discuția)
Nelămurire legata de hotarare Malta Malta Am o întrebare legata de doua hotarire una de la ordonanță prezidențială și una de la un ordin de protecție. Prima îmi stabilește un program de ... (vezi toată discuția)