Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Suplinire invatamant
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Suplinire invatamant

Buna ziua,
Sant titular din 2012 , si in prezent sant inscris la examentul de definitivat 2017 , va intreb;
Daca nu voi lua examenul de definitivat, voi ramane pe post sau voi da din nou concurs pentru a ocupa alt post?
Am continuitate pe post?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Geoteo , utilizator 14:58, 19 Decembrie 2017
Aveți răspunsul în METODOLOGIA - CADRU PRIVIND MOBILITATEA PERSONALULUI DIDACTIC DE PREDARE DIN ÎNVĂȚĂMÂNTUL PREUNIVERSITAR ÎN ANUL ȘCOLAR 2016-2017
[ link extern ]
Va multumesc pentru raspuns...dar metodologia pe 2017-2018 difera de cea din ani 2016-2017....de acea v-am intrebat !
Doresc un raspuns mai clar!
Va multumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Deoarece sunt unele modificări ale metodologiei, să aveți în vedere și ORDINUL Nr. 3151/2017 din 31 ianuarie 2017 pentru modificarea şi completarea Metodologiei-cadru privind mobilitatea personalului didactic de predare din învăţământul preuniversitar în anul şcolar
2017 -2018, aprobată prin Ordinul ministrului educaţiei naţionale şi cercetării ştiinţifice nr. 5.739/2016 EMITENT: MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE, PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 112 din 9 februarie 2017

Pentru un răspuns clar trebuia să menționați mai multe detalii, întrucât sistemului de învățământ îi sunt aduse modificări anuale care vă pot favoriza ori defavoriza după unele criterii cum ar fi anul angajării, contractul de muncă (perioadă nedeterminată).etc
spre exemplu:
la punctele 5 și 9 ale Ordinului Nr. 3151/2017 din 31 ianuarie 2017 apar modificări cu următorul cuprins:
La articolul 21, alineatul (4) se modifică şi va avea următorul cuprins:
"(4) După încadrarea titularilor, conform alin. (1) -(3), se încadrează, după aceeaşi procedură, cadrele didactice debutante care nu au dobândit definitivarea în învăţământ, repartizate pe posturi didactice/catedre vacante publicate pentru angajare pe perioadă nedeterminată, în baza rezultatelor obţinute la concursurile naţionale de ocupare a posturilor didactice/catedrelor vacante în învăţământul preuniversitar de stat sesiunile 2012 -2016, precum şi cadrele didactice debutante care nu au dobândit definitivarea în învăţământ, repartizate în sesiunile 2015 şi 2016, în baza prevederilor art. 253 din Legea nr. 1/2011, cu modificările şi completările ulterioare,pentru care se poate asigura cel puţin jumătate de normă didactică de predare-învăţare-evaluare, conform deciziei de repartizare pe post/catedră."

la articolul 75, alineatul (3)
"(3) Pentru candidaţii care nu au dobândit definitivarea în învăţământ repartizaţi
pe posturi didactice/catedre vacante publicate pentru angajare pe perioadă
nedeterminată, consiliul/consiliile de administraţie al/ale unităţii/unităţilor de
învăţământ la care au fost repartizaţi modifică durata contractului individual de
muncă din perioadă determinată în perioadă nedeterminată, în situaţia în care aceşti
candidaţi promovează în termen de cel mult 6 ani de la ocuparea postului
didactic/catedrei vacant(e) examenul pentru definitivarea în învăţământ."

cu stimă,
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Detasare in primul an de invatamant LaAnGa LaAnGa Buna ziua! Te poti detasa in primul an de invatamant? Sunt profesor titular in primul an, nu am mai lucrat pana acum. (vezi toată discuția)
Condiþiile specifice-discriminare... Radamante Radamante O R D I N pentru modificarea și completarea Metodologiei - cadru privind mobilitatea personalului didactic din învățământul preuniversitar în ... (vezi toată discuția)
Plata la ora yone2010 yone2010 CINE ARE ÎNTÂIETATE LA PLATA LA ORĂ TITULARUL ÎN SPECIALITATE SAU CEL CARE ARE DUBLĂ SPECIALIZARE ,DAR TITULAR ÎN ALTĂ SPECIALITATE? (vezi toată discuția)