Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... atestat cpi sau cpc?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

atestat cpi sau cpc?

de ce nimeni nu poate sa dea un raspuns exact la aceasta chestiune?
am cauta la dumneavoastra pe site dar nicaieri nu e spus un raspuns cert, cu litera de lege privind situatia:

am detinut permis de conducere ABCE, mi/a fost anulat si am `redobandit` recent categoriile BCE. bineinteles alte serii si alte date a obtinerii categoriilor.
detin atestat marfa CPC care a expirat in urma cu o luna 03.2012-03.2017.

ce tip de examen trebuie sustinut acum, pt reinoirea atestatului? CPI sau CPC?
am facut o petitie, din care nu am inteles nimic: [ link extern ]
sau unde/ ce articol se explica situatia? sper sa ma puteti ajuta cu un raspuns.
va multumesc. ady arad
am intalnit caz, de posesor permis din 2012, si atestat CPI (initial) al aceluiasi an.
respectivul acum va da CPC (continu).
pe langa acesta, intalnim o alta persoana cu permis sa zicem 2000, posesoare de CPC care are nevoie sa isi reinoiasca atestatul si la fel el va da CPC.

ma intreb de ce eu, un posesor de CPC, permis corespunzator, din 2017, ma incadreaza la: art2.(4) scutiti de cpi fac parte posesorii de permis anterior anului 2009.

problema e ca nu pot sa gasesc sau nu vad, *conditiile schimbarii atestatului cpi/cpc. documente necesare, etc. nu am facut studii juridice. ar fi simplu sa stii sa le spui ca fac un abuz, uite domle articolul x, spune ca asa se obtine/inoieste atestatul. lui `ghita de ce se poate? de de incercati sa bagati articolul 2, alineatul 4 care spune ca scutire de la cpi fac exceptie posesorii de permis anterior 09.09.2009, eu neincadrandu/ma la scutiri.
Cand ati obtinut primul permis de conducere? Inainte de 09.09.2009?

Daca este asa insemna ca sunteti scutit de obtinerea CPI.

Articolul 2-Anexa 2 OMT 1214/2015
(4) Sunt exceptaţi de la obligativitatea calificării iniţiale conducătorii auto care sunt:
a) titularii unui permis de conducere pentru cel puţin una dintre categoriile D1, D1E, D şi DE, eliberat până la data de 9 septembrie 2008;
b) titularii unui permis de conducere pentru cel puţin una dintre categoriile C1, C1E, C şi CE, eliberat până la data de 9 septembrie 2009.

Prin "exceptati de la obligativitatea calificarii initiale" se intelege ca cei care au obtinut un permis pana la 09.09.09 nu sunt obligati sa obtina CPI.

[ link extern ]

Pentru ca v-a expirat CPC dvs va incadrati la art. 3 alin. (9).

Articolul 3
(1) Pregătirea profesională periodică constă în cursuri specifice, prin care conducătorii auto îşi actualizează cunoştinţele necesare în activitate, cu precădere în ceea ce priveşte siguranţa rutieră şi raţionalizarea consumului de combustibil.
(9) În cazul în care conducătorii auto titulari ai unui CPI sau ai unui CPC au încetat exercitarea profesiei iar certificatul de calificare deţinut a expirat, aceştia au obligaţia de a urma un curs de pregătire profesională periodică înainte de reluarea activităţii.
cyan a scris:

Cand ati obtinut primul permis de conducere? Inainte de 09.09.2009?

Daca este asa insemna ca sunteti scutit de obtinerea CPI.

Articolul 2-Anexa 2 OMT 1214/2015
(4) Sunt exceptaţi de la obligativitatea calificării iniţiale conducătorii auto care sunt:
a) titularii unui permis de conducere pentru cel puţin una dintre categoriile D1, D1E, D şi DE, eliberat până la data de 9 septembrie 2008;
b) titularii unui permis de conducere pentru cel puţin una dintre categoriile C1, C1E, C şi CE, eliberat până la data de 9 septembrie 2009.

Prin "exceptati de la obligativitatea calificarii initiale" se intelege ca cei care au obtinut un permis pana la 09.09.09 nu sunt obligati sa obtina CPI.

[ link extern ]

Pentru ca v-a expirat CPC dvs va incadrati la art. 3 alin. (9).

Articolul 3
(1) Pregătirea profesională periodică constă în cursuri specifice, prin care conducătorii auto îşi actualizează cunoştinţele necesare în activitate, cu precădere în ceea ce priveşte siguranţa rutieră şi raţionalizarea consumului de combustibil.
(9) În cazul în care conducătorii auto titulari ai unui CPI sau ai unui CPC au încetat exercitarea profesiei iar certificatul de calificare deţinut a expirat, aceştia au obligaţia de a urma un curs de pregătire profesională periodică înainte de reluarea activităţii.

permisul anulat, a fost dinainte de 2009, cred ca 2005-2007. tin minte ca in 2012 cand am dat cpc, mi/au spus cei de la scoala de atestate ca am noroc ca ma incadrez nus, sa dau ceva usor, fara proba traseului. atunci nu am inteles, si probabil nici nu m/a interesat.
vorbind sincer, `titularul unui permis de conducere` de la litera b, nu sunt! nu mai am acel permis, v/am spus, in 2015 mi/a fost anulat. mi/am luat acum 2017 un nou permis.
dar eu am un atestat cpc, cu el ce fac? focul? nu mai are valoare? nu trebuie predat?

maine am sa merg la ARR personal cu articolul 3 `in mana` (unde se spune despre pregatirea periodica profesionala, cpc)
si sa imi explice de ce ma incadreaza la articolul 2 (ce vorbeste despre pregatirea initiala, si exceptiile acestuia, cpi)
mi/ati dat `lumina`. articolul 3. multumesc, o sa revin cu rezultatele.
Se pare ca nu intelegeti!X-(

In cuprinsul art. 2 scrie undeva despre "titularii unui cu permis anulat"??

Nu scrie, scrie doar despre obtinerea unui permis inainte de 9.9.09.

Asa ca sunteti scutit sa fiti obligat sa sustineti examen ptr CPI.

Daca tot va duceti la ARR intrebati unde scrie despre conditionarea obtinerii/prelungirii CPC de anularea permisului de conducere.

Si cereti sa va dea in scris ca nu puteti obtine CPC din cauza anularii permisului de conducere.

Va spun de pe acum ca vor da din coltz in coltz pentru ca in Ordin MT 1214 sau in alte acte normative emise de ARR sau MTnu scrie nicaieri despre obtinerea CPI/CPC in conditiile in care permisul a fost anulat.

Doar instructorii auto sunt conditionati ptr obtinerea atestatului, sa nu fi avut permisul anulat in ultimii 5 ani, pana acum 1 an era vorba de 10 ani.

Asa ca cereti functionarilor de la ARR sa va dea in scris un raspuns mai concis decat cel primit in care fac referire la directiva UE nushtiu care, ei trebuie sa faca referire la legislatia nationala transpusa din directivele UE.

In mod sigur habar nu au nici ei cum trebuie sa procedeze si din acest motiv v-au aburit cu directiva UE.

Parerea mea este ca vor ezita sa va dea un raspuns in scris.

Iar cand raspundeti la un mesaj nu mai apasati pe butonul "Citeaza" ci pe "Raspunde". Daca vreti sa modficiati ceva in mesajul deja postat puteti edita timp de 30 minute prin apasarea butonui "Editeaza" (apare un text in rosu prin care sunteti atentionat ca aveti posibilitatea sa editati teextul). ;)
cyan, moderator
Domnule cyan, îmi pare că nu înțelegeți exact care sunt prevederile complete vis-a-vis de subiect. Să mă explic:
CPC-ul și permisul sunt interdependente, chiar și în lipsa unei prevederi explicite în acest sens. De ce spun asta? Pentru că fără un permis, obținerea și ulterior folosirea unui atestat este imposibilă/ilegală. Dealtfel, atestatul emis, are aceeași serie ca și permisul de conducere, iar deținătorul atestatului este obligat să-l preschimbe de fiecare dată când apar modificări ale celorlalte documente.
Colegul meu, pe forumul șoferilor, insistă să-i fie luat în considerare un atestat (cu vechimea corespunzătoare), atestat care a devenit nul odată cu anularea permisului. În plus, din câte știu, legea se aplică situației curente, ori situația la acest moment este următoarea:
- permis de conducere obținut în 2017;
- atestat CPC (expirat între timp) dar devenit nul la anularea permisului;
Și chiar admițând că ar trebui să-și păstreze vechimea în baza atestatului avut, în Anexele 1-8 la OMT 1214/2015 condițiile pentru accederea la examinare sunt foarte clare, iar dumnealui nu se încadrează în nici una. Și nici excepții prevăzute.
Deci...?!!
cri5tian, utilizator