Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum se citeste corect acest tip de apometru ?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum se citeste corect acest tip de apometru ?

Buna ziua !
Doresc sa stiu cum sa citeste mai exact acest tip de apometru .

[ link extern ]

Pe apometru este indexul : 00038
Ultima cifra este zecimala ? Se ia in considerare sau nu ?
Sunt 38 metri cubi ? sau 3 metri cubi si 800 de litri ?
Este prima data cand se citeste acest apometru , apa a fost bagata de o luna si nu a mai fost citit acest apometru pana acum .
Este vorba despre o retea noua de apa undeva la tara si am observat aceasta diferenta enorma pe apometre fata de consumul efectuat la mai multi vecini .. Au fost inregistrati chiar si 80 metri cubi la unul dintre ei intr-o singura luna .
Ce pot face ca sa se remedieze aceasta problema ? Unde ar trebuii sa merg sa depun o reclamatie ?
Aveti proces verbal sau document pentru instalare apometru ?
Puteti sesiza personal sau chiar si alti beneficiari ai noilor apometre direct la operatorul economic care a instalat aparatele de contorizat si la furnizorul de utilitati
Nu detin nici un document pentru apometru .Acestea au fost instalate si nu cred ca au fost verificate cum trebuie . Nu am primit nici un document pentru apometru . Singurul act care il detin este contractul cu furnizorul.
Trebuia sa va fi uitat la indexul apometrului la momentul montarii lui.
E posibil ca acest index sa nu fi pornit de la 0 (zero).
Vedeti in contract, ca ar trebui sa se specifice indexul apometrului.
elga50, moderator
De cat timp (zile) a fost montat apometrul si la ce fel de activitati zilnice ati utilizat apa?
Ati udat gradina in aceasta perioada?