Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... promovare in clasa functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

promovare in clasa functionar public

sint referent superior ( asistenta medicala) la Directia de Sanatate Publica in cadrul Serviciului Programe de Sanatate si absolventa de studii superioare cu licenta in psihologie. Va rog sa-mi spuneti in ce conditii se poate transforma postul meu din post cu studii medii in post cu studii superioare pentru promovare in clasa.
Va multumesc.

Legea nr. 188/1999
"ART. 68
(1) În urma dobândirii unei diplome de studii de nivel superior în specialitatea în care îşi desfăşoară activitatea, funcţionarii publici de execuţie au dreptul de a participa la examenul organizat pentru ocuparea unei funcţii publice într-o clasă superioară celei în care sunt încadraţi, în condiţiile legii.
(2) Promovarea în condiţiile alin. (1) se face prin transformarea postului ocupat de funcţionarul public ca urmare a promovării examenului. "
Deci, daca ati fost functionar public de clasa III, corect este sa promovati intr-o functie publica de clasa II. :)
BINE...Daca ziceti dvs.Atunci cum va explicati faptul ca in aceleasi conditii,in cadrul D.G.F.P ,colegii cu acelasi nivel de studii au fost numiti in clasa I si au functia(promovati) de inspector???Am citit si recitit si rerere.....L188/99.
Mi se pare ca nu se tine cont de :
Studiile universitare de licenţă sunt prima treaptă a studiilor universitare, şi care asigură un nivel de calificare adecvat exercitării unei profesii în vederea inserţiei pe piaţa forţei de muncă, prin cunoştinţe generale şi de specialitate corespunzătoare.

Conform procesului Bologna, treapta de licenţă corespunde unui număr de 180 – 240 de credite de studiu transferabile (ECTS). Pentru cursurile de zi, numărul de credite transferabile alocat unui an de studiu fiind de 60, durata studiilor este:

* 3 ani (minimum 180 de credite transferabile) în general;
* 4 ani (minimum 240 de credite transferabile) în învăţământul tehnic(si drept).

Studiile de licenţă sunt finalizate prin examenul de licenţă, în urma căruia se obţine diploma de licenţă.Incepand cu anul universitar 2005-2006, conform art. 1 coroborat cu art. 19 din Legea nr. 288/2004 privind organizarea studiilor universitare, cu modificarile si completarile ulterioare, acestea au fost organizate pe trei cicluri, respectiv studii universitare de licenta, studii universitare de masterat si studii universitare de doctorat.

Deci, in anul 2008, a absolvit prima promotie cu studii de licenta la zi cu durata de 3 ani.

Potrivit art. 5 alin. (2) din Legea nr. 288/2004, absolventii cu diploma ai studiilor universitare de licenta se pot incadra si isi pot exercita profesia, conform competentelor si drepturilor corespunzatoare diplomei dobandite, sau pot continua studiile universitare prin masterat(acei care doresc o functie de conducere)

Avand in vedere aceste aspecte, salarizarea absolventilor studiilor de licenta cu durata de 3 ani incadrati pe functii pentru a caror ocupare se cer studii superioare de lunga durata se face adecvat – adica la acest nivel si nu la nivelul studiilor superioare de scurta durata.Atunci studiile de postliceala cum se iau in calcul?SSD sau SS?Ce vina am eu ca s-a scurtat perioada studiilor?
Multumesc ptr.intelegere,dar sunt total nemultumita ca nu se aplica unitar aceasta ''promovare''.Imi cer scuze,dar m-a luat ''valul''.
O seara frumoasa tuturor celor care urmaresc acest topic .
La publicarea legii nr. 188/1999, art 68 era initial, art. 59, caruia, dupa republicare, i s-a dat o noua numerotare, si avea acelasi continut. :) Deci, chestiile alea cu studiile...pica....
Personal, si mie mi se pare aiurea ca un absolvent de studii superioare, cu diploma de licenta, sa fie promovat pe o functie publica pentru care se cer studii superioare absolvite cu diploma ( ex. : scoala postliceala). Pe de alta parte... mi se pare la fel de impropriu ca un referent cls. III, dupa ce face o facultate la apelul bocancilor( nu ma refer la dvs., vb la modul generic), sa fie promovat intr-o functie publica de clasa I, in aceeasi treapta si grad profesional. :)
Se poate sa ma insel, io doar v-am citat din legea nr.188/1999, iar in H.G. nr. 611/2008, nu spune nimic in ce clasa se va promova functionarul public care a absolvit o forma de invatamant superior.:)
Parerea mea, este sa solicitati un punct de vedere de la ANFP, in scris.
mihaicalinescu2005, utilizator
Multumesc ptr.raspuns.Dar haideti sa judecam si altfel.Un absolvent de facultate ,care termina anul acesta(sau a terminat )si se angajeaza:cum va fi incadrat?sa presupunem ca nu este functionar public.Nu se considera studii superioare?Bineinteles ca am sa solicit la ANFP de ce este aceasta diferentiere intre primarii si finante?Va doresc o zi buna.
Cred ca e cea mai buna solutie, sa va adresati ANFP . Teoretic, dvs. aveti dreptate... insa, dupa cum vedeti, se pare ca in textul legii, exista o scapare. Unii, o ignora, altii, o respecta. Problema se va pune, in cazul unui control de la ANFP... si e bine sa aveti o precizare scrisa din partea acestei institutii. Din experienta va spun, ca si pe-acolo, parerile sunt mai mult decat impartite... dar, documentul oficial pe care-l elibereaza cei de la ANFP, conteaza. :)