Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proceduri pentru iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proceduri pentru iesire din indiviziune

As dori sa stiu ce tipuri de acte sunt necesare pentru iesire din indiviziune si care sunt pasii de urmat. Mentionez ca am cumparat un teren de 1100mp extravilan impreuna cu o alta familie iar acum am dori sa impartim terenul in doua.
Si inca o nelamurire, la incheierea contractului de vanzare cumparare am primit de la notar doar contractul de vanzare cumparare. trebuia sa ne inmaneze si alte documente cum ar fi planul terenului in posesia caruia am intrat, un istoric etc ?
:) nu am luat in calcul ca imobilul nu ar avea CF pentru ca suntem in regim de carte funciara de prin 1996, dar aveti dreptate am vazut si io acte autentificate dupa 2000 fara ca imobilul sa fie cadastrat.
multumesc mult pentru raspuns.cred ca pana la urma o sa ramanem la varianta de a vinde socrul direct de pe numele lui daca gasim cumparator si atunci ma gandesc ca se dezmembreaza din total doar partea care se vinde sau nu?
si mai am o alta intrebare...soacra mea a murit acum doua luni si mostenitorii au fost chemati la notar pentru a imparti bunurile.problema este cu casa parinteasca care trebuie intabulat insa a fost construita fara autorizatie de constructie, deci socrul meu are titlu de proprietate pentru teren.este posibil sa fie intabulat asa?ma gandesc ca ar fi foarte complicat daca se poate.sau daca terenul pe care se afla casa va fi vandut dupa moartea socrului meu mai trebuie intabulat sau e doar pierdere de timp si bani?cum se poate rezolva situatia asta?
multumesc
Trebuie sa faceti succesiune dupa soacra dvs, altfel cand veti dori sa vindeti sau cand nu va mai fi nici socrul dvs tot va trebui sa le dezbateti pe amandoua. Si veti plati si impozitul de 1% daca vor trece peste 2 ani de la deces.
Pentru cladire trebuie sa obtineti autorizatie de constructie, cadastru si intabulare daca doriti s-o vindeti. Si terenul trebuie intabulat, la fel.
Intr-adevar se poate dezmembra doar in 2 loturi.
Succesiunea soacrei poate fi dezbatuta si fara intabularea constructiei si a terenului aferent. Vedeti ca, in anumite cazuri, nu stiu daca si in cazul dvs., in mediul rural, pentru constructiile dinainte de 1990, elibereaza Primaria niste anexe care pot tine loc de acte de proprietate pentru constructie. Ar fi bine sa intrebati notarul daca exista si acesta posibilitate.
.
si daca se vinde terenul dupa moartea socrului meu si casa va fi demolata dupa vanzare de cumparator mai are rost sa fie intabulat?sau trebuie intabulat neaparat ca sa poata mosteni copii?nu pot sa mosteneasca doar terenul?cu terenul toate actele sunt in regula.ma gandesc ca e greu sa obtina autorizatia dupa 30de ani de la construirea casei si e si costisitor si cum socrul meu nu are bani pentru chestiile astea noi trebuie sa suportam cheltuielile.