Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Neplata pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Neplata pensie alimentara

Bună seara. Neplata pensiei alimentare stabilita prin HJ definitiva și irevocabila unde se declara, la politie sau la judecătoria de care aparțin? Mulțumesc.

Am luat legatura cu 2 executori din orase diferite, Tg neamt si Roman, si mi-au spus ca daca fostul sot luceaza in afara tarii, adica angajatorul este din afara, nu il pot executa. Este posibil asa ceva in ziua de azi? Si mai spunem ca suntem in UE? In cazul asta eu cum pot executa veniturile lui?

gi-jane2 a scris:

termenul curge de la data hotararii.
plangerea penala nu excludea executarea lui silita.
mergeti la executor mai repede.

Păi dvs. ştiţi unde lucrează? Poate fi angajator român care trimite muncitori în afara ţării, în acest caz executarea se face aici, executorul verifică şi ce conturi, bunuri sau venituri are în ţară-dacă nu are nimic din toate astea, rămâneţi cu banii daţi la executorul Român.
Apelaţi la Ministerul justiţiei-departamentul de cooperare internaţională, de acolo veţi fi îndrumată, dar se pot recupera banii doar dacă omul lucrează cu contract de muncă.
Nu are nimic pe numele lui in tara. Din pacate nu stiu unde lucreaza. Si nici familia lui nu imi comunica. Pentru plangerea penala depusa anul trecut in februarie, Politia mi-a spus ca intai trebuie sa ii aduca la cunostinta de invinuire, apoi il poate da in judecata. Varianta notificarii la domiciliu cica nu mai se practica, fiind neacceptata! Iar el e plecat de acasa mai tot timpul. Deci...raman la mana lui! Asa asigura statul nepedesirea penalilor! Execurorii numa ajuta , in cazul in care angajatorul este din afara tarii, deci eu...si mai ales copiii ramn pierdutti de dreptul lor ,!! E strigator la cer!

Martonze a scris:

Păi dvs. ştiţi unde lucrează? Poate fi angajator român care trimite muncitori în afara ţării, în acest caz executarea se face aici, executorul verifică şi ce conturi, bunuri sau venituri are în ţară-dacă nu are nimic din toate astea, rămâneţi cu banii daţi la executorul Român.
Apelaţi la Ministerul justiţiei-departamentul de cooperare internaţională, de acolo veţi fi îndrumată, dar se pot recupera banii doar dacă omul lucrează cu contract de muncă.

nu ati spus in niciun mesaj sa lucreaza in afara tarii.
ana.avasiicii a scris:

Am luat legatura cu 2 executori din orase diferite, Tg neamt si Roman, si mi-au spus ca daca fostul sot luceaza in afara tarii, adica angajatorul este din afara, nu il pot executa. Este posibil asa ceva in ziua de azi? Si mai spunem ca suntem in UE? In cazul asta eu cum pot executa veniturile lui?

gi-jane2 a scris:

termenul curge de la data hotararii.
plangerea penala nu excludea executarea lui silita.
mergeti la executor mai repede.

gi-jane2, moderator

Problema este ca am fost la avocati si la executori care nu m-au lamurit deloc. Nici nu am fost informata ca se prescrie un drept al copilului... Eu lucrez in domeniul bancar , si, cum sunt la munca de dim pana seara, nu am timp sa umblu . Daca imi iau concediu sa rezolv o problema, inainte ma interesez ce trebuie sa fac....Sper sa ma intelegeti...Si la executor, daca incep actiunea, trebuie sa dau un ban....iar daca imi spune ca face doar hartii dar nu stie daca poate recupera....si bani si timp pierdut...va dati seama...
gi-jane2 a scris:

nu ati spus in niciun mesaj sa lucreaza in afara tarii.
ana.avasiicii a scris:

Am luat legatura cu 2 executori din orase diferite, Tg neamt si Roman, si mi-au spus ca daca fostul sot luceaza in afara tarii, adica angajatorul este din afara, nu il pot executa. Este posibil asa ceva in ziua de azi? Si mai spunem ca suntem in UE? In cazul asta eu cum pot executa veniturile lui?

gi-jane2 a scris:

termenul curge de la data hotararii.
plangerea penala nu excludea executarea lui silita.
mergeti la executor mai repede.