Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Obligat sa cumperi sucul,pop cornul,etc. din Cinema ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Obligat sa cumperi sucul,pop cornul,etc. din Cinema City?

Buna seara,

De multe ori am avut discutii neplacute cu stewarzii care rup biletele la Cinema City.Dupa spusele lor este INTERZIS sa vii cu produse ( sucuri,mancare,pop corn,etc. ) din alta parte si cica esti OBLIGAT sa le sechestrezi intr-un dulapior cu cheita pana la sfarsitul filmului :D Intotdeauna mi`am dorit sa aflu daca este ilegal ceea ce fac ei si daca se poate face ceva.Practic ei nu te informeaza in momentul in care cumperi biletul ci doar la intrare.

Multumesc si sper ca nu va plictisesc cu intrebari mai putin "serioase".
NubreeD, utilizator
Un regulament de ordine interioara, cel putin teoretic, nu ar putea fi opozabil "tertilor-consumatori", decat in masura in care cuprinde "reglementari" ce-i privesc pe acestia, dar raportate la modul de folosire a spatiului si nu cred ca ar fi legal...daca ar cuprinde reglementari referitoare la interdictia produselor aduse din afara incintei cinematografului pentru a fi consumate in timpul vizionarii filmelor, indiferent de obiectul de activitate al societatii (care poate fi si altul decat cinematografie)
R.O.I. priveste strict activitatea interna a respectivei societati si nu poate fi opozabil decat salariatilor respectivei societati.
Mai mult, nu stiu daca "amplasamentul cinematografului" prin natura sa poate fi considerat "loc privat", ci mai degraba "loc public" unde activitatea se desfasoara dupa reguli clare, bine stabilite de lege (Lg. societatilor comerciale, a cinematografiei etc.)
Prin urmare, imi pare a fi o practica comerciala abuziva, dar surprinzator, o practica ce a luat amploare, s-a raspandit si se "accepta in mod tacit" si potrivit obiceiului locului...deja este cutuma:)
Iar cine indrazneste sa puna intrebari sau sa ridice pretentii, deja este banuit ca incalca "ordinea publica" si ar putea primi si o amenda in acest sens...#-o
Deci, si eu sustin argumentele domnului coleg Manolescu.
Atata timp cat nu vor exista sanctiuni drastice si daune morale mari pentru persoanele carora le sunt incalcate drepturile vor exista aceste practici comerciale abuzive.
Patronul sa se teama de clientul sau si sa nu-i incalce drepturile pentru ca il costa sume mari.
Dar, in Romania ce daune s-ar da la o astfel de incalcare de drepturi?:">Da, rusinos de mici, ati ghicit.:(

Patronii cred ca daca dau spaga scapa si fara amenzi macar si nici nu ii da nimeni in judecata.Cine are timp de ei?
Avocatii? Nu.

Instantele ar trebui sa dea daune mari , daune care sa starneasca teama si respect fata de clientul consumator, teama ca daca isi suna avocatul, firma risca sa intre in faliment.

Atata timp cat nu va exista aceasta teama asa vor sta lucrurile.
Nu ma refer neaparat la aceasta situatie determinata, ci in general.

avocat Claudiu Lascoschi
cermak gruianu a scris:

Un regulament de ordine interioara, cel putin teoretic, nu ar putea fi opozabil "tertilor-consumatori", decat in masura in care cuprinde "reglementari" ce-i privesc pe acestia, dar raportate la modul de folosire a spatiului si nu cred ca ar fi legal...daca ar cuprinde reglementari referitoare la interdictia produselor aduse din afara incintei cinematografului pentru a fi consumate in timpul vizionarii filmelor, indiferent de obiectul de activitate al societatii (care poate fi si altul decat cinematografie)
R.O.I. priveste strict activitatea interna a respectivei societati si nu poate fi opozabil decat salariatilor respectivei societati.
............................
Prin urmare, imi pare a fi o practica comerciala abuziva, dar surprinzator, o practica ce a luat amploare, s-a raspandit si se "accepta in mod tacit" si potrivit obiceiului locului...deja este cutuma:)
Iar cine indrazneste sa puna intrebari sau sa ridice pretentii, deja este banuit ca incalca "ordinea publica" si ar putea primi si o amenda in acest sens...#-o
Deci, si eu sustin argumentele domnului coleg Manolescu.

Perfect deacord cu dvs. si cu D-nul Manolescu. Iata un comentariu just si corect.
ROI este un document intern care se adreseaza personalului propriu. El nu are valoare de lege si nu se poate substitui unei legi.
Este adevarat ca proprietarul incintei poate sa-si elaboreze si un cod de conduita pentru clienti, pe care ar trebui sa fie obligat sa-l faca cunoscut clientilor inainte ca acestia sa achizitioneze biletul de intrare. Acest cod de conduita nu trebuie sa fie partinitor, adica daca este permis sa se consume alimente achizitionate din localul propriu ar trebui sa fie permis si consumul de alimente achizitionate din afara localului (merg pe ideea ca activitatea acestui local este proiectia de filme sau spectacole, si, daca este permis consumul de alimente in timpul spectacolului, de unde achizitionez alimentul pe care-l consum este numai problema mea).
Codul de conduita cum il numiti il afiseaza printr-un afis : este interzis...

Consumul de alimente trebuie sa fie neaparat de acelasi fel ca si cele ce se vand in incinta.
Oricum, dupa ce se stinge lumina si incepe filmul fiecare poate scoate ce are prin genti.Nu acesta era fondul problemei.
Problema userului era alta.
Obligativitatea...

avocat Claudiu Lascoschi