Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se calculează prejudiciul pentru afectarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se calculează prejudiciul pentru afectarea imaginii unei instituții publice ?

Buna dimineata !
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns:
- cum se calculeaza - prejudiciul pentru afectarea imaginii unei institutii publice ?
Manuela Rășină, administrator
Va multumim din suflet tuturor pentru ajutor !
Toata lumea se grabeste sa faca plangeri penale, Politie, etc.
Marea majoritate a conflictelor sunt civile.
Promovati actiune in instanta.
Am aflat de la ofiterul de Politie ca
Inspectoratul de Constructie a facut plangere penala
si ca Dosarul penal este in cercetare ...
si ca de aceea a fost intrebata institutia noastra
daca se constituie parte civila in Dosarul penal.
Acu 2 ani fostul director facuse o sesizare catre inspectorat, Primarie, ....., Politie
ca sa se vada ce masuri se iau.
Abia acum a venit ofiterul de Politie ... pana acum a fost o tacere totala ...
Pana acum, dosarul in civil ar fi fost rezolvat si executat.
Aici nu e vorba de o infractiune.
Nu ar trebui pierduta vremea la politie pe un litigiu pur civil.
E greu de inteles de ce Politia nu ar fi clasat cazul imediat, si continua sarada cu "dosarul penal".
Nu exista nicio sansa ca "dosarul penal" sa duca undeva.
Dar va inteleg, e mai simplu sa faceti o plangere la politie si dupa aia credeti ca v-ati spalat pe maini, desi nu rezolvati in realitate nimic.
Dupa ce dosarul penal se va inchide, actiunea civila va ramane nesolutionata.
Si uite asa va intoarceti la civil dupa ani de zile de pierdere de vreme.

Tactica asta... a plangerilor penale in speranta de a rezolva un litigiu esential civil... nu functioneaza. Uneori se poate intoarce chiar impotriva reclamantului, pentru declansarea unei proceduri penale cu rea-credinta, dupa caz. Se lasa cu despagubiri.
Albert Kurtyan, Consilier juridic
Asa a procedat fostul director al institutiei, a considerat sa faca sesizare.
Pe civil nu stiu daca instanta va acorda o despagubire
pentru prejudiciu imagine pentru ca
un cetatean a facut un mormant si a demolat un gard din piatra
si nu stia ca este o zona protejata ....

Gardul /zidul din piatra a fost refacut de cetatean.

Mi se pare absurd totul.... si legile si situatia de fata ....
si mai ales sa ceri despagubiri in astfel de cazuri ...

Dar daca directorul nu ar cere despagubiri,
daca nu s-ar constitui parte civila vatamata,
daca nu l-ar da pe cetatean in judecata
ar pati ceva ? .... i s-ar imputa ceva ?.....