Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se calculează prejudiciul pentru afectarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se calculează prejudiciul pentru afectarea imaginii unei instituții publice ?

Buna dimineata !
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns:
- cum se calculeaza - prejudiciul pentru afectarea imaginii unei institutii publice ?
Manuela Rășină, administrator
Zidul nu prezenta nici un pericol de prabusire.
Cetateanul l-a demolat pentru ca sa isi extinda mormantul /terenul pentru mormant.
Cetateanul nu avea nici un drept sa demoleze zidul.
Proprietar este preotul /parohia.
Nu inteleg cum de ati tras concluzia ca
proprietarul zidului va trebui sa plateasca ?!?
acesta nu a demolat nimic .... Preotul si-a retras plangerea impotriva cetateanului.
Cetateanul a demolat si tot cetateanul a refacut zidul.....
faptul ca a facut respectivele lucrari in zona de protectie
a determinat tot ceea ce am explicat mai sus ...
Propoziţia mea a început cu conjuncţia "dacă", care este folosită pentru a introduce o situaţie ipotetică.
Când tragi concluzii nu începi fraza cu "dacă".
Este greu de răspuns la o întrebare pe care o tot clarifici după 20 de mesaje şi de aceea îţi ofer variante plauzibile pentru înţelege mai bine opţiunile pe care le ai.
Dar in cazul de fata este deja un dosar penal - cel al Politiei
pornind de la Ordonanta procurorului...
faptele sunt cele descrise mai sus,
insa este greu si nu stiu
cum ar trebui sa se procedeze.
Cere o opinie de expert şi economist de la Ministerul de resort de care aparţineţi să spună cu cât a afectat valoarea de patrimoniu a monumentului istoric.
Greu de cuantificat.
Da, intr-adevar este foarte greu....
Va multumim pentru tot timpul acordat si pentru sfaturi !
O zi minunata si tot ce va doriti !