Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Mi-au fost furate bunuri din locuință de către o ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Mi-au fost furate bunuri din locuință de către o persoană cu dizabilitate mintală. Va răspunde pentru faptă?

Buna ziua si sper sa ma puteti ajuta. In urma cu cateva luni mi-au fost furate bunuri din locuinta.Faptasul pentru a scapa a depus la politie dovada ca primeste indemnizatie permanenta de persoana cu hanticap mental.Aceasta indemnizatie este obtinuta pe spaga el fiind perfect sanatos.
Am rugamintea sa-mi spuneti daca exista in lege si sa-mi spuneti in ce lege, ceva legat de faptul ca persoanele cu hanticap raspund pentru faptele lor.
Multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua, are hanticap de grad 3 in acte, din cate am citit cel mai usor. Nu stiu exact afectiunea precizata in acte.El este perfect sanatos in realitate.
Nu este pus sub tutela si nici curatela. In provincie este mult mai usor sa obtii un astfel de certificat.
Am solicitat politiei efectuarea unei expertiza medico - legala psihiatrica.

michil, utilizator
Cred ca va pierdeti timpul, expertiza psihiatrica este irelevanta. Daca nu a fost pus inca sub curatela, puteti cere punerea sa sub curatela si pentru daune sa fiti compensat de curator, din averea/veniturile celui pus sub curatela, desigur.
Dacă se dă ordonanță de clasare, este incident Art.315 (alin.2, lit.e) din CPP.
Suspectul/inculpatul poate să ceară continuarea procesului penal în baza Art.18 din CPP, însă este puțin probabil, dat fiind faptul că nevinovăția invocată de el este relativă, nu absolută. Se pot lua măsurile de siguranță prevăzute de Art.108 din Codul Penal, întrucât a depus la dosar actul de handicapat, dar procesul penal se poate prelungi, în cazul în care o altă persoană a depus acel act la dosar.

Codul de Procedură enală, Art.315
....
(2) Ordonanţa de clasare cuprinde menţiunile prevăzute la art. 286 alin. (2), precum şi dispoziţii privind:
....
e) sesizarea instanţei competente potrivit dispoziţiilor legii speciale în materia sănătăţii mintale, în vederea dispunerii internării nevoluntare;
Zebedeu, utilizator