avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... În ce fel te poate afecta în Romania dacă ai ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

În ce fel te poate afecta în Romania dacă ai declarat faliment personal în UK?

Buna .As dori sa intreb in ce fel te poate afecta in Romania daca ai declarat faliment personal in Anglia.
Ultima modificare: Duminică, 5 August 2018
Manuela Rășină, administrator
În cazul unei societâti depinde care este forma socialâ a firmei, statutul ei, statutul proprietarilor si al managerului, etc..., subiectul este complex.
În cazul falimentului personal, totul depinde de cum s-a produs punerea în faliment personal, pe ce motive, în ce circumstante si care sunt prejudiciile produse!
Dacâ ati dat faliment personal în UK si sunteti sub efectul unei condamnâri pentru bankrupcy offence în clar ati încasat o condamnare penalâ pt "criminal offence" (a citi cu atentie lista de criminal offences din link-ul furnizat)!
Dacâ dvs parasiti ilegal teritorul UK (deci fârâ sâ vâ asumati responsabilitâtile), efectele vor fi internationale, autoritâtile UK vor fi în masurâ sâ vâ punâ sub urmârire internationalâ.
Deci dacâ cineva în Ro face investigatii de probitate a persoanei dvs acestâ persoanâ va putea cunoaste toate detaliile eventualei dvs condamnâri, obtine recompense (dacâ existâ), etc... .
Link-ul este clar numai câ se pare câ nu multâ lume întelege subtilitâtile textului!
Ultima modificare: Luni, 6 August 2018
Demos, utilizator
Hahahaha, de unde ați ajuns la părăsirea ilegală a teritoriului UK. ?
Omul făcea referire la urmărirea bunurilor, la executare silita internațională, asta îl interesa daca îl afectează în România.

In rest, citiți mai atent sau folosiți google translate daca nu înțelegeți engleza corect.
Acolo scrie clar, acele sfaturi sunt exclusiv pentru cetățeni ce locuiesc in "England" .
Pentru Ireland and Wales, sunt altele.

Iar o condamnare penală, te afectează și în America, nu doar in Romania.
Aici era vorba doar de declararea stării de faliment personal.
Așa cum se poate face in Belgia, de exemplu.
Ultima modificare: Luni, 6 August 2018
Quartila, utilizator
Înainte de a câuta ceva în englezâ încercati un antrenament la limba românâ!
Mai precis, conjunctia "dacâ", cea care în toate dictionarele de limbâ românâ exprimâ, enuntâ o ipotezâ!
Dpdv logic aceastâ ipotezâ este evocatâ de faptul câ utilizatorul nu dâ detalii asupra faptului câ, citez: "daca ai declarat faliment personal in Anglia"!
Deci la "dacâ", o persoanâ cu o anumitâ capacitate de judecatâ râspunde tot cu "dacâ" dupâ ce a expus în prealabil conditiile obtinerii unui râspuns corect, exhaustiv!
Deasemenea, poate sunteti în masurâ sâ ne explicati cum poate cineva declara un faliment personal în Anglia dacâ nu este cetâtean englez sau rezident permanent (sau ati descoperit recent America)?!?
Concluzie subordonatâ, este o evidentâ incontestabilâ faptul câ pt dvs pânâ si exploatarea lui Google este dificilâ! LOOOL
Ultima modificare: Luni, 6 August 2018
Demos, utilizator


Demos a scris:


Deasemenea, poate sunteti în masurâ sâ ne explicati cum poate cineva declara un faliment personal în Anglia dacâ nu este cetâtean englez sau rezident permanent“

In calitate de cetățean roman, membru al UE, ma pot duce in Anglia, unde solicit un CNP de la Fisc si prin acesta devin plătitor de impozit in Anglia. Imi gasesc de lucru, imi gasesc o locuința, incep sa iau salariu, incep sa am cheltuieli si sa plătesc impozite ca orice rezident sau cetățean englez..
Daca imi pierd sursa de venituri di nu mai pot acoperi cheltuielile către bănci, intru in insolventa, deși acesta este ultimul lucru pe care il doresc cuiva sa se întâmple.
Orice datorie către Fisc ul englez va rămâne de achitat, chiar daca revin in RO.
Demos a scris:


Deasemenea, poate sunteti în masurâ sâ ne explicati cum poate cineva declara un faliment personal în Anglia dacâ nu este cetâtean englez sau rezident permanent“

In calitate de cetățean roman, membru al UE, ma pot duce in Anglia, unde solicit un CNP de la Fisc si prin acesta devin plătitor de impozit in Anglia. Imi gasesc de lucru, imi gasesc o locuința, incep sa iau salariu, incep sa am cheltuieli si sa plătesc impozite ca orice rezident sau cetățean englez..
Daca imi pierd sursa de venituri si nu mai pot acoperi cheltuielile către bănci, pot alege sa intru in insolventa, deși acesta este ultimul lucru pe care il doresc cuiva sa se întâmple.
Orice datorie către Fisc ul englez va rămâne de achitat, plus penalizări etc, chiar daca revin in RO.
Ultima modificare: Luni, 6 August 2018
pandorapearl, utilizator

Alte discuții în legătură

Declarare faliment personal in alta tara ue Andra24 Andra24 Am citit recent ca este posibil sa declaram falimentul personal in alta tara din UE unde exista legea falimentului personal . Va rog sa-mi spuneti daca este ... (vezi toată discuția)
Am luat un credit în valoare de 30000 £, am achitat din el 2300 £ dar trebuie să mă întorc în țară definitiv. ce aș putea păți, ținând cont de faptul că nu am nimic pe numele meu? Butzy Butzy Buna ziua,am o intrebare pentru dvs.,am luat un credit in valoare de 30000 £ si am achitat din el 2300£....\"problema\" este ca trebuie sa ma intorc in tara ... (vezi toată discuția)
Problema contr de munca ciprian01 ciprian01 Se da urmatoarea situatie: Societatea X cu sediul in Anglia doreste sa angajeze persoana de cetatenie romana A. X nu detine sedii/filiale pe teritoriul ... (vezi toată discuția)