Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Atestat administrator
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Atestat administrator

Buna seara.
Eu am atestat de administrator din 2011 care, din cate stiu, a fost emis pe perioada nelimitata. Am intrebat la primarie daca este valabil si dupa legea 194; ei au spus ca este valabil, dar, daca bine am inteles, in legea 194 este specificat ca atestatul este valabil 4 an si se poate reinnoi. Poate sa ma lamureasca cineva cum sta treaba?
Multumesc anticipat.
Multumesc.
Un atestat care a fost emis pe durata nelimitata nu poate fi valabil pe o durata de 4 ani. Acolo se face referite la cei care obtin atestate de acum incolo, ca orice lege actioneaza pentru viitor, nu retroactiv.
Cu siguranta, de acum incolo, cei care au atestat nelimitat vor trebui sa posede si certificatul de calificare..

Bloc Expert a scris:

Un atestat care a fost emis pe durata nelimitata nu poate fi valabil pe o durata de 4 ani. Acolo se face referite la cei care obtin atestate de acum incolo, ca orice lege actioneaza pentru viitor, nu retroactiv.
Cu siguranta, de acum incolo, cei care au atestat nelimitat vor trebui sa posede si certificatul de calificare..

Mi se pare logic ce spuneti. Multumesc pt. raspuns.
Exista aprecieri diferite referitor la valabilitate atestat administrator imobil persoane fizice
Sunt autoritati locale care merg pe logica ca atestatul cu valabilitate nelimitata a fost eliberat in temeiul disp L nr 230/2007 si dupa abrogarea acesteia administratorii de imobil sunt obligati sa parcurga cursul de perfectionare pentru obtinere atestat profesional in temeiul disp L nr 196/2018
ynocentta a scris:

Exista aprecieri diferite referitor la valabilitate atestat administrator imobil persoane fizice
Sunt autoritati locale care merg pe logica ca atestatul cu valabilitate nelimitata a fost eliberat in temeiul disp L nr 230/2007 si dupa abrogarea acesteia administratorii de imobil sunt obligati sa parcurga cursul de perfectionare pentru obtinere atestat profesional in temeiul disp L nr 196/2018

In caz ca nu vom afla sigur, voi mai merge o data la primarie.